8 items tagged "Carter"

Wyników 1 - 8 z 8

African Exchange Student – Kenny Garrett

Category: Kanon Jazzu
Utworzone: 19 styczeń 2014

Ten album powstał w 1990 roku, więc należne miejsce w Kanonie Jazzu może już spokojnie zająć. Oczywiście dużo bardziej znanym wczesnym albumem Kenny Garretta jest „Pursuance: The Music Of John Coltrane”. Ten jednak powstał w 1996 roku, więc trzymając się 20 letniego okresu poczekalni – na Kanon musi jeszcze poczekać, podobnie jak mój ulubiony album Kenny Garretta – „Stars & Stripes Live” z 1995 roku. To jednak nie ma większego znaczenia, bowiem wszystkie albumy Kenny Garretta z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych są zwyczajnie wyśmienite. Są też zdecydowanie bardziej spontaniczne i pełne młodzieńczej energii, która z przełomem wieków mniej więcej została zastąpiona przez bardziej przemyślane kreacje artystyczne w których ważniejszą rolę zaczyna odgrywać cały zespół, kompozycje i repertuar.

Say That To Say This – Trombone Shorty

Category: Płyta tygodnia
Utworzone: 02 grudzień 2013

Trombone Shorty z pewnością jest wybitnym jazzowym puzonistą. Wybrał jednak dość komercyjną drogę artystyczną. Nie zostanie może światową gwiazdą popu, ale do tego, żeby nią został brakuje mu z pewnością jedynie promocji i jakiegoś towarzyskiego skandalu, no i rozebranych teledysków w MTV. W sumie to chciałbym, żeby tak wyglądał współczesny pop. Czym innym był jazz, co prawda zupełnie inny, 100 lat temu, jeśli nie muzyką rozrywkową dla szerokiego kręgu odbiorców?

3 stycznia

Category: styczeń
Utworzone: 03 styczeń 2013

Urodzili się: pianista Herbie Nichols, saksofonista James Carter i kontrabasista Ksawery Wójciński.

31 marca

Category: marzec
Utworzone: 31 marzec 2012

Urodzili się: wibrafonista Red Norvo, gitarzysta Frederick William "Freddie" Green, gitarzystka i wokalistka bluesowa Etta Baker, trębacz, producent, kompozytor i aktor Christian Scott, trębacz Tomasz Dąbrowski.

14 listopada

Category: listopad
Utworzone: 07 listopad 2011

Urodzili się gitarzysta Billy Bauer, w latach 50. nagrywał z zespołem J. J. Johnsona i Kaia Windinga i pianista Ellis Marsalis.

26 września

Category: wrzesień
Utworzone: 20 wrzesień 2011

Wśród jazzowych jubilatów mamy saksofonistę Gary'ego Bartza, znanego ze współpracy m.in. z Charlesem Mingusem,  Abbey Lincoln i Maxem Roachem,   Art Blakey i jego Messengersami, Milesem Davisem, ale przede wszystkim McCoy Tynerem. Jednak "głośniejszym naziwskiem" jest kompozytor George Gershwin. Urodziny obchodzi także pianista Janusz Szprot. Natomiast wspominamy odejście wokalistek: Bessie Smith i Betty Carter, perkusisty Shelly'ego Manne'a.

24 września

Category: wrzesień
Utworzone: 20 wrzesień 2011

89 lat temu urodził się jeden z najwybitniejszych trębaczy, improwizatorów stylu bebop, niestety przedwcześnie zmarły - Fats Navarro. Dekadę wcześniej wokalista Herb Jeffries. Oprócz tej dwójki dzisiejszymi jubilatami są jeszcze klarnecista John Wallace Carter, puzonista soul-jazzowy Wayne Henderson i gitarzysta Bill Connors.

8 sierpnia

Category: sierpień
Utworzone: 08 sierpień 2011

1907 - urodził się saksofonista altowy, klarnecista, trębacz, kompozytor, aranżer i bandleader Benny Carter (właściwie Bennett Lester Carter). Karierę rozpoczynał w big bandach Charliego Johnsona, Horace'a Hendersona, Chicka Webba i Fletchera Hendersona. W latach 30. prowadził własne i występował w Europie. W 1945 r. osiedlił się w Los Angeles i skupił na komponowaniu myzyki filmowej i telewizyjnej. Do jego najważniejszych dokonań należą takie kompozycje, jak: “Six or Seven Times”, “Dee Blues”, “I Can’t Believe That You’re in Love with Me”, “Crazy Rhythm” wykonywany z Colemanem Hawkinsem, “Shoe Shiner’s Drag” z Lionelem Hamptonem oraz album Further Definitions nagrany w 1961 r. Zmarł 12 lipca 2003 r.

EasyTagCloud v2.4 Free

O NAS

 • RadioJAZZ.FM
 • Fundacja EuroJAZZ
 • JazzPRESS. Bezpłatny e-miesięcznik o jazzie i muzyce improwizowanej. Wydawcą JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM jest Fundacja EuroJAZZ.
 • Zapraszamy do współpracy autorów, dziennikarzy - kontakt

KONTAKT

 • Redakcja miesięcznika
 • Piotr Wickowski:
  JazzPRESS
  Bemowskie Centrum Kultury
  ul. Górczewska 201
  01-459 Warszawa

 • Marketing i reklama
 • Agnieszka Holwek:
 

WSPIERAJĄ NAS