Jones - EasyTagCloud

13 items tagged "Jones"

Wyników 1 - 13 z 13

Street Of Dreams – Grant Green

Category: Kanon Jazzu
Utworzone: 24 marzec 2014

 

„Street Of Dreams” to jedna z licznie nagrywanych dobrych płyt Granta Greena z pierwszej połowy lat sześćdziesiątych. W tym okresie gitarzysta nagrał około 20 płyt, w różnych, często nietypowych składach instrumentalnych. Sekcje rytmiczne składały się często nie tylko z gitary i kontrabasu, ale także można było w nich znaleźć organy Hammonda, co było w owych czasach dość popularnym wyborem gitarzystów, a nawet wibrafon. Trafiał się też fortepian. Czasem, pojawiał się też jakiś dodatkowy instrument solowy – na przykład saksofon – obsługiwany na przykład przez Ike Quebecka (jak na płycie „Born To Be Blue”).

African Exchange Student – Kenny Garrett

Category: Kanon Jazzu
Utworzone: 19 styczeń 2014

Ten album powstał w 1990 roku, więc należne miejsce w Kanonie Jazzu może już spokojnie zająć. Oczywiście dużo bardziej znanym wczesnym albumem Kenny Garretta jest „Pursuance: The Music Of John Coltrane”. Ten jednak powstał w 1996 roku, więc trzymając się 20 letniego okresu poczekalni – na Kanon musi jeszcze poczekać, podobnie jak mój ulubiony album Kenny Garretta – „Stars & Stripes Live” z 1995 roku. To jednak nie ma większego znaczenia, bowiem wszystkie albumy Kenny Garretta z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych są zwyczajnie wyśmienite. Są też zdecydowanie bardziej spontaniczne i pełne młodzieńczej energii, która z przełomem wieków mniej więcej została zastąpiona przez bardziej przemyślane kreacje artystyczne w których ważniejszą rolę zaczyna odgrywać cały zespół, kompozycje i repertuar.

Cote d’Azur Concerts On Verve – Ella Fitzgerald And Duke Ellington

Category: Kanon Jazzu
Utworzone: 02 grudzień 2013

Monumentalne – 8 płytowe wydawnictwo, w którym zebrano wszystkie należące do Verve nagrania z pobytu zespołu Duke Ellingtona i Elli Fitzgerald na festiwalu w Juan Les Pins w końcu lipca 1966 roku. Na tych krążkach znajdujemy zarówno zespół Duke Ellingtona, jak i Ellę Fitzgerald w najwyższej formie. Orkiestra Ellingtona i Ella Fitzgerald koncertowali wtedy na scenie umieszczonej niemal bezpośrednio na plaży, a festiwal odbywał się równolegle w Antibes i wspomnianym już Juan Les Pins. Orkiestra zagrała cztery koncerty w kolejne dni festiwalu, każdy złożony z dwu części, a Ella Fitzgerald dołączyła w czasie dwu z tych koncertów, wraz z towarzyszącym jej wtedy w podróży kameralnym składem dowodzonym przez pianistę Jimmy Jonesa.

Say That To Say This – Trombone Shorty

Category: Płyta tygodnia
Utworzone: 02 grudzień 2013

Trombone Shorty z pewnością jest wybitnym jazzowym puzonistą. Wybrał jednak dość komercyjną drogę artystyczną. Nie zostanie może światową gwiazdą popu, ale do tego, żeby nią został brakuje mu z pewnością jedynie promocji i jakiegoś towarzyskiego skandalu, no i rozebranych teledysków w MTV. W sumie to chciałbym, żeby tak wyglądał współczesny pop. Czym innym był jazz, co prawda zupełnie inny, 100 lat temu, jeśli nie muzyką rozrywkową dla szerokiego kręgu odbiorców?

The Swinger / Mr Swing – Harry Sweets Edison

Category: Kanon Jazzu
Utworzone: 04 listopad 2013

Oba albumy – „The Swinger” i „Mr. Swing” od jakiegoś czasu są nierozłącznie połączone przez obecnego wydawcę – Polygram. Pomysł na połączenie tych dwu płyt wziął się z faktu, że oba albumy powstały w zasadzie jednego dnia, w czasie sesji w Nola Recordings w Nowym Jorku, 18 września 1958 roku. Materiału jest na tyle dużo, że nie udało się obu płyt na jednym krążku CD, tak więc Polygram postanowił wydać album podwójny. To oczywiście logiczny sposób połączenia obu płyt, szkoda tylko, że większość wydań pomija oryginalne okładki.

Portrait Of Cannonball – Julian Cannonball Adderley

Category: Kanon Jazzu
Utworzone: 28 październik 2013

W zasadzie każdy album Juliana Cannonballa Adderleya zasługuje na miejsce w Kanonie Jazzu. „Portrait Of Cannonball”, to album, który Cannonball nagrał w towarzystwie swoich kolegów, ot takie rodzinne spotkanie. Blue Mitchella znał jeszcze z Florydy, gdzie spędził dzieciństwo. Dzięki niemu Blue Mitchell podpisał swój własny kontrakt z Riverside i niemal w tym samym czasie zarejestrował swój debiutancki album. Sama Jonesa lider poznał prawdopodobnie już w Nowym Jorku, jednak to muzyk, który również pochodził z Florydy. Philly Joe Jonesa i Billa Evansa lider poznał w zespole Milesa Davisa.

Lee Konitz – „Motion”

Category: Kanon Jazzu
Utworzone: 07 październik 2013

Lee Konitz niedługo przekroczy dziewięćdziesiątkę. Ten urodzony w 1927 roku muzyk był ważnym filarem pierwszego wielkiego zespołu Milesa Davisa, z którym nagrał w 1949 roku pierwszy wielki album, wtedy przełomowy i do dziś zachowujący muzyczną świeżość – „Birth Of The Cool”. Niedługo później nagrał pierwsze w historii gatunku płyty solowe na saksofonie altowym. Wciąż pozostaje aktywnym muzykiem, choć oczywiście ze względu na wiek występuje już i nagrywa niezbyt często.

Album „Motion” powstał w 1961 roku. Powszechnie uznawany jest za najlepsze solowe dokonanie Lee Konitza. Czy to prawda – ciężko mi ocenić, na pewno to jednak płyta wyśmienita. Pierwotnie to było tylko 5 utworów, nagranych z Sonny Dallasem i Elvinem Jonesem. Dziś to już 3 płyty, zawierające oprócz oryginalnego albumu, także kilka dodatkowych nagrań w tym składzie, a także zarejestrowane jedynie kilka dni wcześniej nagrania z udziałem Nicka Stabulasa w zastępstwie Elvina Jonesa. Repertuar złożony jest ze znanych standardów. Trudno dziś oszacować, dlaczego wytwórnia wcześniej nie wydał dostępnych dziś nagrań z Nickiem Stabulasem. Ukazały się dopiero w końcu lat dziewięćdziesiątych. Z pewnością Nick Stabulas nie jest muzykiem klasy Elvina Jonesa. Jednak materiał dwu pozostałych krążków nie jest wcale gorszy. Z pewnością warto poszukać tego rozszerzonego wydania.

30 marca

Category: marzec
Utworzone: 30 marzec 2012

Urodził się:  uznawany za ojca nowoczesnego bluesa hramonijkowego Sonny Boy Williamson I, wokalistka, kompozytorka Astrud Gilberto, gitarzysta Eric Clapton, multiinstrumentalista jazzowy, kompozytor Michał Kulenty, pianistka, wokalistka, gitarzystka Norah Jones.

14 marca

Category: marzec
Utworzone: 14 marzec 2012

Urodzili się: trębacz, kompozytor, aranżer i producent muzyczny i telewizyjny, kompozytor filmowy Quincy Jones i wokalistka Lidia Pospieszalska.

15 grudnia

Category: grudzień
Utworzone: 15 grudzień 2011

Urodzili się: muzyk i krytyk muzyczny, łowca talentów - John Hammond, pianista, kompozytor, aranżer, bandleader, nazywany Wagnerem jazzu - Stan Kenton, pianista, jeden z najlepszych nauczycieli bebopowej pianistyki Barry Harris, puzonista Curtis Fuller, pianista, organista i kompozytor Krzysztof Sadowski.

28 marca

Category: marzec
Utworzone: 28 listopad 2011

Urodzili się: kompozytor i dyrygent Paul Whiteman. trębacz i kompozytor Thad Jones.

12 listopada

Category: listopad
Utworzone: 12 listopad 2011

Urodzili się: trębacz i aranżer (m.in. orkiestr Basiego, Goodmana i Harry'ego Jamesa) Buck Clayton, saksofonista Charlie Mariano, kontrabasista, wiolonczelista i kompozytor Sam Jones.

7 października

Category: październik
Utworzone: 06 październik 2011

Urodzili się dwaj prekursorzy: Jo Jones - pionier gry miotełkami perkusyjnymi oraz Larry Young - pionier stylu modalnego na organach Hammonda.

EasyTagCloud v2.4 Free

O NAS

 • RadioJAZZ.FM
 • Fundacja EuroJAZZ
 • JazzPRESS. Bezpłatny e-miesięcznik o jazzie i muzyce improwizowanej. Wydawcą JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM jest Fundacja EuroJAZZ.
 • Zapraszamy do współpracy autorów, dziennikarzy - kontakt

KONTAKT

 • Redakcja miesięcznika
 • Piotr Wickowski:
  JazzPRESS
  Bemowskie Centrum Kultury
  ul. Górczewska 201
  01-459 Warszawa

 • Marketing i reklama
 • Agnieszka Holwek:
 

WSPIERAJĄ NAS