◄ Powróć

Szczecin Jazz 2017

POD NASZYM PATRONATEM 
 
 11 marzec 00:00
Szczecin
Okres od 28 luty 00:00 do 12 marzec 00:00

Program:

Lekcja muzyki z Grzegorzem Turnauem 
28 luty 2017 (wtorek) 
Filharmonia w Szczecinie 

W poprzedniej edycji festiwalu Szczecin Jazz było śpiewanie z Mietkiem Szcześniakiem, a teraz czas na „Lekcję muzyki z Panem Turnauem”. Wszystko w ramach "Jazz dla dzieciaków - Szczecin Jazz 2017". W rolę nauczyciela muzyki wcieli się Grzegorz Turnau, a do bycia uczniami zaproszone są dzieci szkół podstawowych. Im mniej masz do czynienia z muzyką tym lepiej. Będziemy się uczyć, poznawać i bawić się muzyką. Celem akcji jest zachęcenie do muzykowania dzieci, w których domach nie ma tradycji grania na instrumentach. To spotkanie ma także na celu  pokazanie rodzicom, że instrument muzyczny może być lepszym i bardziej rozwijającym prezentem niż najnowszy tablet czy smartphone. A lekcja muzyki zapowiada się bardzo interesująco. Będzie wspólne gwizdanie, śpiewanie, granie, rozpoznawanie instrumentów, oj będzie się działo…

Grzegorz Turnau- aranżer, pianista, kompozytor, wokalista i poeta, wykonawca poezji śpiewanej. Stworzył swój własny styl muzyczny i kompozycyjny, czasami nawiązujący do muzyki jazzowej, smooth jazzowej, także do dokonań Marka Grechuty i Jana Kantego Pawluśkiewicza. Do bardziej znanych utworów muzyka należą m.in.: "Znów wędrujemy", "Naprawdę nie dzieje się nic", "Cichosza", "Między ciszą a ciszą", "Pamięć", "Bracka" i wiele innych. W dyskografii muzyka znajduje się wiele płyt i albumów m.in.: "Do zobaczenia”, "Fabryka klamek", "Och!Turnau Och-Teatr", a także "Turnau Sindbad", "Pasjans na dwóch” czy "Ino". Turnau współpracował z m.in.: Ewa Małas-Godlewska, Anna Maria Jopek, Dorota Miśkiewicz, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Preisner, Jacek Wójcicki, Beata Rybotycka, Stanisław Soyka, Aleksander Glondys, Magda Umer. Artysta jest również kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej m.in. do filmu "Zakochany Anioł". Ponadto Grzegorz Turnau współpracuje z aktorami: Wojciechem Malajkatem oraz Zbigniewem Zamachowskim. Muzyk zdobył 9 Fryderyków, 2 Wiktory, Grand Prix festiwalu Opole, Mateusz (nagroda radiowej "Trójki"), 2 Super jedynki itp. Odznaczony Zlotym Krzyżem Zasługi, Medalem Gloria Artis.

Keyon Harrold 
1 marca 2017 (środa) 
Filharmonia w Szczecinie 

Keyon Harrold- trębacz, producent muzyczny, aranżer, songwriter. Nazwany przez Wyntona Marsalisa „przyszłością trąbki”. Jeden z najbardziej obiecujących trębaczy młodego pokolenia. Gra jazz, R&B, pop, gospel, blues i hip-hop. Koncertował i nagrywał płyty z największymi artystami i zespołami z całego świata m.in.  Jay-Z, Beyonce, Common, Erykah Badu, Lauryn Hill, Rihanna, Gregory Porter, D’Angelo oraz Billy Harper, Robert Glasper czy 50cent. Jest współtwórcą albumu „Night Black Summer” autorstwa ikony R & B Maxwell, która zdobyła dwie nagrody Grammy. Kolejnym wielkim sukcesem Harrolda jest nagranie ścieżki trąbki w filmie “Miles Ahead” o Milesie Davisie w reżyserii Don Cheadle.

Keyon wygrał w Szczecinie w 2004 konkurs improwizacji “Zmagania Jazzowe”.

Jan Lundgren European Quartet - Potsdamer Platz  
2 marca 2017 (czwartek) 
Filharmonia w Szczecinie 

Jan Lundgren (SE) – p
Jukka Perko (FIN) – as
Dan Berglund  (SE) – b
Morten Lund (DK) – dr 

Jan Lundgren- pianista należący do ścisłej europejskiej czołówki muzyków jazzowych. Swoje doświadczenie zdobył w zespołach jednych z najbardziej znanych muzyków szwedzkich- Arne Domnerusa i Putte Wickmana. Od połowy lat 90. Prowadzi własne trio. Nagrana przez ten zespół w 1997 roku płyta zatytułowana „Swedish Standards” została w wielu plebiscytach uznana za szwedzką płytę roku. W ostatnim czasie muzyk nawiązał współpracę z niemiecką wytwórni ACT Siggi Locha, która od wielu lat aktywnie promuje szwedzki jazz. Nakładem tego wydawnictwa została wydana płyta „European Standards” oraz najnowsza, prezentowana na Szczecin Jazz „Potsdamer Platz”.

Zawartko/Piasecki – Leć Głosie feat. Potr Damasiewicz i Tomasz Wendt 
3 marca 2017 (piątek) 
Radio Szczecin  

Magdalena Zawartko – voc
Grzegorz Piasecki – b
Piotr Damasiewicz – tp
Tomasz Wendt – ts, ss
Artur Tuźnik – p
Wojciech Buliński – dr

Magdalena Zawartko – wokalistka i pedagog. Jej wielka pasja do muzyki jazzowej zaowocowała współpracą z m.in. Big Bandem Aleksandra Mazura, zespołem SAMI SWOI, Piotrem Wojtasikiem. Występowała na licznych festiwalach m.in: Sopot Molo Jazz Festiwal, Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego w Rybniku, Festiwal Partnerstwa we Lwowie czy Dni Muzyki w Paryżu.

Jest założycielką i pedagogiem śpiewu w Młodzieżowej Akademii Musicalowej we Wrocławiu. W swojej dotychczasowej karierze pedagogicznej prowadziła warsztaty podczas m.in.: projektu Coolturalny Wrocław, Festiwalu Nauki we Wrocławiu, warsztatów jazzowych dla dzieci w Vertigo Jazz Club. Współpracuje z Akademią Młodego Radiowca, klubokawiarnią Hamak! i Centrum Edukacyjnym Narodowego Forum Muzyki. Z autorskim projektem Zawartko/Piasecki "Leć głosie" reprezentowała Wrocław- Europejską Stolicę Kultury w Niemczech, Szwecji i na Malcie.

Grzegorz Piasecki- kontrabasista i gitarzysta basowy, wielokrotnie nagradzany na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach jazzowych. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu na kierunku Instrumentalistyka / Jazz i Muzyka Estradowa, klasy kontrabasu, prof. Jacka Niedzieli-Meiry. Ma za sobą współpracę z artystami m.in: Marc Bernstein, William Parker, Lena Romul, Maciej Fortuna, Jerzy Małek, Mack Goldsbury, Leszek Możdżer, Grzegorz Nagórski, Dante Luciani, Włodek Pawlik, Ania Szarmach, Ewa Uryga i Alicja Janosz. Bierze także udział w projektach gospelowych, musicalowych i teatralnych (współpracuje z teatrem Capitol oraz z Młodzieżową Akademią Musicalową). Jest w trakcie promocji swojego autorskiego projektu razem z wokalistka Magdaleną Zawartko – Zawartko&Piasecki „Talkin' about", do którego zaprosił polskich artystów sceny jazzowej (Piotr Wojtasik, Tomasz Wendt, Artur Tuźnik, Marek Kądziela czy Jose Torres).Wraz z Magdaleną Zawartko uzyskał nagrodę Gazety Wyborczej „Warto 2015” w kategorii „muzyka”.

Jazz na niedziele – koncert muzyki Gospel 
5 marca 2017 (niedziela) 
Kościół Dominikanów, Szczecin

Just the Two of Us – Bill Salter Music Show feat. Dorota Miśkiewicz 
8 marca 2017 (środa) 
Tarfostacja Sztuki, Szczecin  

Bill Salter (USA)– b, voc
Jay Salter (USA) – voc, programing
Dorota Miśkiewicz – voc
Rob Bargad (USA) – p
i inni.


Bill Salter - kontrabasista, kompozytor, producent, wokalista i songwriter. Razem ze swoim wspólnikiem Ralph McDonald zdobył dwie Nagrody Grammy. Pierwszą za utwór „Where is The lLve”, który śpiewali Roberta Flack i Donny Hathaway. Drugą za utwór „Just The Two of Us”, który w oryginale wykonywali Grover Washington Jr i Bill Withers. Salter w swojej karierze współpracował z wieloma muzykami m.in.: Herbie Mann, Nancy Wilson czy Josh White. Grał i komponował muzykę do broadwayowskich musicali m.in.: „Ain`t Supposed To Die a Natural Death”, „Don`t Play Us Cheap” czy „Raisin In the Sun”. W latach `60 ściśle współpracował z Miriam Makeba przy musicalu „Mama Africa” popularyzującym muzykę arfykańską. W tym czasie napisał i skomponował wiele utworów, które zebrane zostały w autorskim przedstawieniu Ms Makeba pt. „When I`ve Passed On”

Dorota Miśkiewicz, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec, bardzo szybko zrozumiała, że jedyny instrument, jakiego potrzebuje, to jej własne struny głosowe. Córka słynnego saksofonisty jazzowego, Henryka Miśkiewicza, rozpoczęła swoją karierę w zespole Włodzimierza Nahornego, z którym nagrała cykl albumów poświęconych polskim kompozytorom: Karolowi Szymanowskiemu, Fryderykowi Chopinowi, Mieczysławowi Karłowiczowi. Ich współpraca trwa od 1995 roku. Umiejętności i wszechstronność wokalistki sprawiły, że zapraszana była do współpracy przez wiele wybitnych osobowiści, takich jak diva z Capo Verde - Cesaria Evora, także Ewa Bem, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Wojciech Młynarski, Tomasz Stańko, Grzegorz Turnau, z którym nagrywa i koncertuje regularnie od 2005 roku, oraz wielu innych. Pod swoim nazwiskiem nagrała pięć albumów: „Dorota Miśkiewicz Goes to Heaven – Zatrzymaj się” (2002), „Pod rzęsami” (2005), „Caminho” (2008), „Ale” (2012), nagrany z zespołem Kwadrofonik „Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci” (2013). Można ją było również usłyszeć w duecie z Jerzym Wasowskim, czy włoskim pianistą Stefano Bollani’m (na wydanej ostatnio płycie “Best of“). Jej najnowszy projekt to gigantyczne przedsięwzięcie koncertowe “PIANO.PL” będące hołdem dla polskiej pianistyki, do którego zaprosiła kilkunastu najwybitniejszych wirtuozów tego instrumentu, m.in Leszka Możdżera, Marcina Wasilewskiego, Andrzeja Jagodzińskiego. Koncert został wydany na płycie winylowej oraz CD i DVD. Dorota jest wokalistką  wciąż poszukującą, eksperymentującą z jazzem, popem, muzyką brazylijską, bałkańską (piosenka "Jovano Jovanke"), afrykańską (duet z Cesarią Evorą), czy poważną (płyty z Włodzimierzem Nahornym oraz Kwadrofonikiem), Jest także autorką i kompozytorką wielu piosenek, które wykonuje. Wspiera akcję społeczną "Legalna kultura".

Matthew Shipp Trio – Piano Song 
9 marca 2017 (czwartek) 
Radio Szczecin 

Matthew Shipp (USA) – p
Michael Bisio (USA) – b
Newman Taylor Baker (USA) – dr

Matthew Shipp - pianista, kompozytor i band lider. Uczył się m.in. u Dennis Sandole, który był również nauczycielem John Coltrane. Jego kariera muzyczna rozwinęła się w lata `80 w tym czasie nagrywał dużo płyt jako lider i sideman. Zajmował się głównie free jazzem ale w kręgu jego zainteresowań była również współczesna muzyka hip-hop i muzyka elektroniczna. Na fortepianie stworzył swój rozpoznawalny i unikalny styl. Pisano o nim, że jest „oszałamiający w swojej oryginalności”. Przez długi czas był członkiem zespołu saksofonisty David S. Ware`a. Współpracował m.in. z: William Parker, DJ Spooky, Joe Morris, Daniel Carter, Roscoe Mitchell. W 2011 roku wydał płytę „Art Of the Improviser”, którą krytyka muzyczna przyjęła z wielka aprobatą. Od 2011 roku współpracuje również z Barbarą Januszkiewicz- artystką sztuk wizualnych i filmowych, z którą tworzą projekty interdyscyplinarne. W 2013 ukazał się jego kolejny krążek „Piano Sturas”. Od 2015 r. prowadzi swoje najnowsze trio w skład którego wchodzą basista Michael Biso i perkusista Newman T. Baker. Wspólnie nagrali już 2 krążki – „Counduct of Jazz” i najnowszy „Piano Song”.

Technojazz 
11 marca 2017 (sobota) 
Klub Grey, Deptak Bogusława, Szczecin 

Agnieszka Wilczyńska i Artur Andrus: Gala Polskiego Jazzu feat. Henryk Mickiewicz i Andrzej Jagodziński. 
12 marca 2017 (niedziela) 
Filharmonia w Szczecinie 

Agnieszka Wilczyńska – voc

Artur Andrus – voc, prowadzenie koncertu

Henryk Miśkiewicz – as, ss

Andrzej Jagodziński – p

Adam Cegielski – b

Czesław „Mały” Bartkowski – dr


Agnieszka Wilczyńska- wokalistka jazzowa i pedagog. Ma na swoim koncie dwie złote płyty: "Pogadaj ze mną" oraz „Krzysztof Komeda” z serii „Wielcy Kompozytorzy Filmowi”. Występowała na prestiżowych scenach w Polsce i na świecie, m.in. Carnegie Hall, Chicago Symphony Center czy National Concert Hall na Tajwanie, Białoruskiej Filharmonii Narodowej, Filharmonii Narodowej w Moskwie i we Lwowie. Uczy śpiewu w ZPSM im. Fryderyka Chopina na Wydziale Jazzu oraz w Policealnym Studium Jazzu w Warszawie. Prowadzi liczne warsztaty wokalne dla młodzieży i dorosłych. Współpracuje aktorami, m.in. z Piotrem Polkiem, Aleksandrą Nieśpielak, Reni Jusis, Sławkiem Uniatowskim czy aktorami Teatru Studi, jako konsultant. Na stałe współpracuje z Trio Andrzeja Jagodzińskiego, z którym nagrała dwie płyty - „Warownym Grodem” i „Krzysztof Komeda”. We wrześniu 2013 zadebiutowała, jako aktorka w spektaklu muzycznym „Listy na wyczerpanym papierze” w Teatrze Polskim w Warszawie. W październiku 2014 na Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku odbył się koncert promujący pierwszą solową płytę wokalistki pn. "Tutaj mieszkam", którą Agnieszka Wilczyńska zrealizowaną przy wsparciu swojego rodzinnego miasta Szczecin, a za którą otrzymała nagrodę Fryderyka w kategorii debiut fonograficzny. Na co dzień współpracuje z wieloma muzykami polskiej sceny jazzowej.

Artur Andrus to artysta multimedialny. Na co dzień redaktor trójkowej "Powtórki z rozrywki", legendarny gospodarz spotkań kabaretowych w warszawskiej "Piwnicy pod Harendą", co jakiś czas konferansjer różnych imprez kabaretowych, a poza tym poeta, piosenkarz, dziennikarz, autor książek, tekstów piosenek, bajek, artysta kabaretowy, komentator "Szkła kontaktowego", Mistrz Mowy Polskiej...

Henryk Miśkiewicz- saksofonista, kompozytor, aranżer. Laureat trzech Fryderyków: za płytę „Lyrics” (2002), jako Muzyk Roku (2004) oraz Jazzowy Artysta Roku (2013). Koncertował na wielu festiwalach w Europie. Grał z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi, m. in.: Ewą Bem, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Andrzejem Jagodzińskim czy Markiem Napiórkowskim. Współpracował również z Joe Lovano, Orkiestrą Paula Kuhna oraz Orkiestrą WDR oraz w ramach projektu Anny Marii Jopek z Patem Methenym i Mino Cinelu. W ostatnich latach gra z amerykańskim trębaczem Michaelem Patchesem Stewartem. Wielokrotny zwycięzca plebiscytu Jazz Top magazynu Jazz Forum. Nagrodzony za całokształt pracy artystycznej prestiżowymi nagrodami „Mateusza” (nagroda III Programu Polskiego Radia) oraz „Oskarem Jazzowym” (nagroda Stowarzyszenia Łódzkich Melomanów). Charakterystyczne brzmienie saksofonu Henryka Miśkiewicza można usłyszeć na wielu płytach gwiazd polskiej piosenki, ścieżkach muzyki filmowej oraz w nagraniach telewizyjnych.


Wydarzenie specjalne: Wynton Marsalis - mistrzowskie warsztaty muzyczne 
14 czerwca 2017 (środa) 
Radio Szczecin 

Jazz at Lincoln Center Orchestra with Wynton, NFM Filharmonia Wrocławska 
15 czerwca 2017 (czwartek) 
Filharmonia w Szczecinie 

Wynton Marsalis - trębacz i kompozytor. Członek znanej muzycznej rodzinny Marsalisów. Jeden z najbardziej popularnych muzyków na świecie. Mówi się o nim, że jest pierwszym jazzmanem, który posiadł wszystkie odmiany gatunku – od nowoorleańskich korzeni, przez bebop, aż po jazz nowoczesny. Był członkiem zespołu Arta Blakeya „Jazz Messengers”, współpracował również z Herbie Hancock, Sarah Vaughan, Dizzy Gillespie, Sweets Edison, Clark Terry, Sonny Rollins, Ron Carter, Tony Williams czy London National Philharmonic Orchestra .

Wynton gra na jedynej w swoim rodzaju trąbce wykonanej przez Dave’a Monette’a. Została ona zaprojektowana specjalnie dla leworęcznego Marsalisa i jest pokryta personalnymi grawerami.

Wynton Marsalis Jest wielokrotnym laureatem nagrody Grammy w kategoriach jazz i muzyka klasyczna oraz zdobywcą Nagrody Pulitzera za album Blood On The Fields.

Dyrektor Jazz at Lincoln Center Orchestra 

 


Strona WWWhttp://szczecinjazz.eu/program
 
 

Dostępne terminy

 • od 28 luty do 12 marzec

Powered by iCagenda

NAJNOWSZE WYDANIE

JazzPRESS

WIESZ O CIEKAWYM KONCERCIE?
NAPISZ DO NAS

ARCHIWUM

O NAS

 • RadioJAZZ.FM
 • Fundacja EuroJAZZ
 • JazzPRESS. Bezpłatny e-miesięcznik o jazzie i muzyce improwizowanej. Wydawcą JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM jest Fundacja EuroJAZZ.
 • Zapraszamy do współpracy autorów, dziennikarzy - kontakt

KONTAKT

 • Redakcja miesięcznika
 • Piotr Wickowski:
  JazzPRESS
  Bemowskie Centrum Kultury
  ul. Górczewska 201
  01-459 Warszawa

 • Marketing i reklama
 • Agnieszka Holwek:
 

WSPIERAJĄ NAS