◄ Powróć

Jazz na Starówce

 
 
 25 sierpień 19:00
Stare Miasto
Okres od 1 lipiec 19:00 do 26 sierpień 19:00

PROGRAM:

1 lipca – Francesco Cafiso Quartet 
(Włochy)
Jako „cudowne dziecko saksofonu” i wielka nadzieja włoskiego jazzu, mając zaledwie 14 lat odbył trasę koncertową po Europie z Wyntonem Marsalisem który odkrył talent  chłopca z  sycylijskiego miasteczka Vittoria. W USA grał  największymi jazzmanami w USA, jak Hank Jones, Dave Brubeck, Cedar Walton, Joe Lovano, Ben Riley, George Mraz. Grał dla prezydenta Obamy w Białym Domu. Dziś jest laureatem wielu prestiżowych nagród: Urbani Massimo, Eurojazz, Międzynarodowej Organizacji festiwali jazzowych w Nowym Jorku, World Saxophone Competition w Londynie, d'Or Django w Rzymie. Jest dyrektorem festiwalu jazzowego w rodzinnej Vittorii. Zachwyca mistrzowską grą a jego koncerty są porywające.

8 lipca – John Pizzarelli & Daniel Jobim Band 
(USA- Brazylia)
Mistrz swingu, znany amerykański gitarzysta, wokalista i wnuk Antonio Carlosa Jobima, laureat Grammy, Daniel Jobim po raz pierwszy w Polsce! John Pizzarelli to gwiazdor gitary jazzowej (swingowej), wokalista, kompozytor oraz lider własnych zespołów. Na koncie ma ponad 20 nagradzanych albumów oraz ponad czterdzieści albumów nagranych m.in. z Paul McCartney, James Taylor, Buddy DeFranco, Christian McBride, z topowym big bandem uhonorowanym Grammy, the Clayton-Hamilton Jazz Orchestra, czy the Boston Pops Orchestra. Sensacją koncertu będzie udział wnuka legendy bossa novy, Antonio Carlosa Jobima, Daniela Jobima. Pianista, wokalista, kompozytor, producent, jest laureatem Grammy w kategorii Latin Jazz Performance. Współpracował z czołówką artystów jak Joao Gilberto, Caetano Veloso, Tom Jobim, Michael Sembello, Gilberto Gil, Milto Nascimento, Stevie Wonder, Sting.

15 lipca – Oregon 
(USA)
Amerykańska grupa należy do elitarnego grona legend jazzu. To jedna z czołowych formacji, grających muzykę improwizowaną, łączących muzykę hinduską, etniczną i zachodnią muzykę klasyczną z jazzem. Grupa ma na koncie cztery nominacje do nagrody Grammy. Zespół jest prekursorem etno-jazzu . To ewenement formalny i stylistyczny w historii muzyki jazzowej, ale także dowód na wierność artystyczną projektu. Grupę tworzą gitarzysta Ralph Towner, perkusista, Colin Walcott, basista Glen Moore oraz saksofonista Paul McCandless. W dyskografii kwartetu znajduje się m.in. najważniejszy dla polskiego jazzu  album „Violin” nagrany w 1987 roku wraz z polskim skrzypkiem Zbigniewem Seifertem. Ciekawostka. Astronauci Apollo 15 słuchali muzyki Oregonu podczas wyprawy na Księżyc, a dwa jego kratery otrzymały nazwy od utworów zespołu („Icarus” i „Ghost Beads”).

22 lipca – Nicholas Payton Quartet 
(USA)
Laureat nagrody Grammy, jeden z czołowych światowych trębaczy jazzowych, multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor. Jeden z tzw. młodych lwów nowoorleańskiego jazzu lat dziewięćdziesiątych, związany z tradycją tego miasta, jak i rodzinnym umiłowaniem do lokalnej muzyki. Nowoczesnym jazzem i potęgą improwizacji jazzowej zainteresował go Wynton Marsalis, z którym wiele koncertował w Nowym Orleanie. Pracował także w zespołach Clarka Terry’ego, Ellisa Marsalisa, Arta Blakeya, Elvina Jonesa. Koncertował z  legendarnymi artystami, jak m.in  Ray Brown, Ray Charles, Art. Blakey, Herbie Hancock, Roy Haynes, Clark Terry, Joe Henderson.  Związany z Lincoln Center Jazz Orchestra Wyntona Marsalisa, prowadzi własne autorskie zespoły. Wystąpił w znanym filmie „Kansas City” Roberta Altmana. Współpracuje także z gwiazdami wokalistyki, jak Casandra Wilson, Esperanza Spalding, Jane Monheit.

29 lipca – James Carter Trio 
(USA)
Wirtuoz saksofonów i klarnetów. Przez ostatnie 25 lat zdobywa też aplauz za swoją rolę w propagowaniu i tworzeniu przyszłości muzyki jazzowej. Jego muzykę napędza szacunek dla jazzu i głęboka wiedza dla jego tradycji oraz potrzeba przekraczania granic muzycznych.
Grę na saksofonie rozpoczął w wieku 11 lat, mając siedemnaście lat koncertował z bandem Marsalisa. Chwilę później, po przeprowadzce do Nowego Jorku stał się członkiem słynnej grupy samego Lestera Bowie. Postacie Marsalisa i Bowie, z którymi występował w młodości, pozostaną symboliczne dla całej kariery Cartera. Z jednej strony mówią o ogromnym szacunku dla wykształcenia i tradycji (W. Marsalis), a z drugiej o potrzebie przekraczania granic (L. Bowie). Pierwsza autorska płyta to "JC on The Set" z 1993 roku. Najważniejsze media uznały jego debiut za jeden z najgłośniejszych od dziesięcioleci. Jego drugi album ("Jurassic Classics", 1994) wprowadził Cartera na listę notowań Top Jazz Albums. Wyczyn ten powtórzyły kolejne albumy: "The Real Quiet Storm" (1995), "Conversin With The Elders" (1996), "In Carterian Fashion" (1998) oraz "Chasin` The Gypsy" (2000). Artysta ma na swoim koncie kilkanaście autorskich płyt (m.in.” Chasin' the Gypsy” z 2000 roku, dedykowany Django Reinhardtowi, czy wydany trzy lata później „Gardenias for Lady Day „poświęcony Billie Holiday( współtworzony przez światowej klasy skrzypaczkę Reginę Carter - kuzynkę saksofonisty). W 2011 roku Carter nagrał „Caribbean Rhapsody; Concerto for Saxophones and Orchestra” (napisaną specjalnie dla niego przez Roberto Sierrę) nagrany pod batutą światowej sławy dyrygenta Giancarlo Guerrero z udziałem wyśmienitej polskiej orkiestry Sinfonia Varsovia. Współpracował z m.in.: Charles Mingus Big Band, Arethą Franklin, Davidem Murray'em, Sonny Rollins'em, Art Ensemble of Chicago, Herbie Hancockiem oraz ze słynną sopranistką Kathleen Battle.

5 sierpnia – Marek Napiórkowski Sextet
Wirtuoz, gitarzysta jazzowy, kompozytor, lider własnych zespołów i jeden z najbardziej cenionych w Polsce muzyków sesyjnych. Gra i tworzy znakomitą muzykę pełną kompozytorskiego rozmachu, wyrafinowanych harmonii i niespotykanych współbrzmień. W jego autorskich projektach uczestniczyli m. in. Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Stanisław Soyka i Anna Maria Jopek. Uczestniczył w niezliczonej ilości projektów i nagrań takich artystów jak: Urszula Dudziak, Ewa Bem, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski.

12 sierpnia – Grzegorz Turnau – TurBikon
Usłyszymy specjalny program jazzowy z udziałem uznanych muzyków jazzowych –Roberta Kubiszyna na gitarze basowej i Czarka Konrada na perkusji.
Aranżer, pianista, kompozytor, wokalista, poeta, wykonawca piosenki poetyckiej. Laureat  wielu prestiżowych nagród m.in. dziewięciu Fryderyków, dwóch Wiktorów, Grand Prix Festiwalu w Opolu, nagrody Mateusza radiowej Trójki.
Stworzył swój własny, niepowtarzalny i bardzo charakterystyczny styl muzyczny i kompozycyjny, czasami nawiązujący do muzyki jazzowej, smooth-jazzowej, także do dokonań Marka Grechuty i Jana Kantego Pawluśkiewicza. Współpracował z takimi artystami jak Ewa Małas-Godlewska, Anna Maria Jopek, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Preisner, Stanisław Soyka, Justyna Steczkowska, Magda Umer . Artysta jest również kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej (m.in. do filmu „Zakochany Anioł”).

19 sierpnia – Christian Bakanic Trio
(Austria)
Christian Bakanic jest znakomitym austriackim akordeonistą i kompozytorem. Studiował muzykę tradycyjną w Johann Joseph Fux Konservatorium oraz akordeon klasyczny na Musikuniversität w Graz. Jego grupa ma niewiele wspólnego z klasycznym triem akordowym – bardzo ciekawie łączy spontaniczność jazzu, temperament i pasję tango nuevo z dyscypliną europejskiej klasyki, różnorodnością europejskiej tradycji muzyki ludowej  oraz z nowoczesnymi rytmami sceny klubowej.
Wynikiem ich artystycznych poszukiwań jest kreatywna muzyka pełna pasji i wirtuozerii która zjednuje trio szerokie grona słuchaczy.

26 sierpnia – Josemi Carmona & Javier Colina Group 
(Hiszpania)
Mistrzowie i innowatorzy jazz flamenco dwóch pokoleń wystąpią na finał festiwalu na jedynym koncercie w Polsce. Carmona  jest jedną z  najważniejszych postaci w najnowszej historii muzyki hiszpańskiej, flamenco i gitary. Syn maestro Pepe Habichuela, Josemi jest spadkobiercą istotnego dziedzictwa czterech generacji  artystów z Granady. Dwukrotnie nominowany do nagrody Latin Grammy; wystąpił w filmie „Flamenco, Flamenco” Carlosa Saury.

Już w wieku 14 lat dołączył do Ketamy, jednego z najbardziej wpływowych i rewolucyjnych zespołów hiszpańskiej muzyki, sprzedając ponad milion ich 14 albumów. Współpracował z artystami światowej klasy, takimi jak Paco de Lucía, Alejandro Sanz i Jorge Pardo. Colina  należy do grona najlepszych i utytułowanych  kontrabasistów hiszpańskich o  bogatej karierze muzycznej. Grał i występował z legendami jazzu Jak Dizzy Gillespie, Hank Jones , Gary Bartz, George Benson oraz z największymi gwiazdami flamenco i latin jazzu jak Tete Montoliu, Chucho Valdez, Jerry Gonzales, Perico Sambeat.


Strona WWWhttp://jazznastarowce.pl
 
 

Dostępne terminy

 • od 1 lipiec do 26 sierpień

Powered by iCagenda

NAJNOWSZE WYDANIE

JazzPRESS

WIESZ O CIEKAWYM KONCERCIE?
NAPISZ DO NAS

ARCHIWUM

O NAS

 • RadioJAZZ.FM
 • Fundacja EuroJAZZ
 • JazzPRESS. Bezpłatny e-miesięcznik o jazzie i muzyce improwizowanej. Wydawcą JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM jest Fundacja EuroJAZZ.
 • Zapraszamy do współpracy autorów, dziennikarzy - kontakt

KONTAKT

 • Redakcja miesięcznika
 • Piotr Wickowski:
  JazzPRESS
  Bemowskie Centrum Kultury
  ul. Górczewska 201
  01-459 Warszawa

 • Marketing i reklama
 • Agnieszka Holwek:
 

WSPIERAJĄ NAS