◄ Powróć

XIV Festiwal Warszawa Singera

POD NASZYM PATRONATEM 
 
 26 sierpień 00:00
Warszawa
Okres od 26 sierpień 00:00 do 3 wrzesień 00:00

25 SIERPNIA 2017, piątek

godz. 18.00 Wernisaż wystawy:
Portret synoptyczny Sally’ego Perela, „Żyda z Hitlerjugend” w galerii Salon Akademii, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Austriackim Forum Kultury oraz Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie
Galeria Salon Akademii, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od ul. Traugutta)
Wystawa czynna od 26 sierpnia do 1 września (sob.-nd. 12.00-16.00, pn-pt 12.00-18.00)


26 SIERPNIA 2017, sobota

godz. 13.00 „Polskie niezauważone Oskary! Ponad 50!!!” – wykład Andrzeja Krakowskiego
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
Wstęp wolny

godz. 16.00 Żydowski Salon Literacki: promocja autorskiej książki Małgorzaty Krasuckiej MARGALIT „Szczypta tradycji świeckim okiem”
Prowadzenie: Jan Ordyński
Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35
Wstęp wolny

godz. 16.00 Żydowski salon literacki: spotkanie z Mikołajem Grynbergiem wokół jego najnowszej książki „Rejwach”
Prowadzenie: Remigiusz Grzela
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
Wstęp wolny

godz. 16.30 „SEFARAD NUEVA – pieśni sefardyjskie w jazzowym stylu” w wykonaniu Anny Riveiro, z towarzyszeniem pianisty Piotra Karola Sawickiego
Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138
Impreza biletowana, bilety do nabycia wkrótce na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 7 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego 

19.00 Czytelnia pisarzy żydowskich: Mistrzowie czytają – „My, Żydzi polscy” Juliana Tuwima w interpretacji ANDRZEJA SEWERYNA
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru od 31 lipca w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35

godz. 20.30 „ME VART OIF GODOT” [Czekając na Godota] Samuela Becketta – spektakl Teatru Yiddishpil z Izraela
Reżyseria i przekład: Joshua Sobol, scenografia i kostiumy: Edna Sobol, projekt świateł: Misha Chernyavsky, Inna Malkin, muzyka: Oded Gadir, konsultacja językowa: prof. Avraham Novershtern, tłumaczenie symultaniczne: Lora Sahar
Obsada: Dori Engel (Vladimir), Yuval Rapaport (Estragon), Emmanuel Hannoun (Pozzo), Yaakov Bodo (Lucky), Jonathan Szwarc (Boy)
Autor polskiego przekładu: Antoni Libera
Czas trwania 1 godz. 40 min, spektakl bez przerwy
Spektakl w języku jidysz, z fragmentami w języku hiszpańskim i francuskim, z napisami w języku polskim
Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138
Impreza biletowana

godz. 22.00 „HAWDALA – zakończenie szabatu”
Ceremonię Hawdali poprowadzi Etel Szyc, tradycyjne pieśni szabatowe podczas koncertu kantoralnego zaprezentują: Yaakov Lemmer, Ganady Ikshakov, Henryk Rajfer
Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6
Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy, miejsca nie są numerowane
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona


27 SIERPNIA 2017, niedziela

godz. 11.00 „Niedziele na dawnych Nalewkach” – spotkanie wokół plenerowej wystawy Nalewki. Opowieść o nieistniejącej ulicy
Prowadzenie: Bartek Borys
Impreza towarzysząca zorganizowana przez Żydowski Instytut Historyczny
Miejsce spotkania: ul. Bohaterów Getta

godz. 12.00 „Głos oblubieńca i oblubienicy, czyli piękno kontraktów małżeńskich” – prezentacja i warsztaty Moniki Krajewskiej
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
Wstęp wolny

godz. 11.00-18.00 „Oblicza Jidyszkajt” – dzień otwarty Centrum Kultury Jidysz
W programie:

godz. 11.00-12.00 „Zwierzyniec Pana Singera” – warsztaty wokół opowiadań I.B. Singera dla dzieci w wieku 3-8 lat prowadzone przez Patrycję Dołowy i Annę Pietruszkę-Dróżdż z Fundacji MaMa

Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

godz. 12.00-12.45 Pokazowa lekcja języka jidysz prowadzona przez Martynę Steckiewicz

godz. 13.00-13.45 Pokazowa lekcja języka hebrajskiego prowadzona przez Reginę Gromacką

godz. 14.00- 15.00 Warsztaty piosenki jidysz poprowadzone przez Teresę Wrońską

godz. 15.00-16.00 „Eros w literaturze jidysz” – spotkanie z literaturą jidysz prowadzone przez Bellę Szwarcman-Czarnotę

godz. 16.30-18.00 „Blaski i cienie dawnego życia na Muranowie” – spacer z Agnieszką Witkowską-Krych

Miejsce zbiórki: pod Centrum Kultury Jidysz

Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Wstęp wolny


godz. 14.00 „Śladami Idy Kamińskiej” – spacer z Rafałem Dajborem
Miejsce zbiórki: kamienica przy Alejach Jerozolimskich 101
Czas spaceru: ok. 1,5 godz.
Podczas spaceru planowany jest jeden krótki przejazd autobusem miejskim, więc każdy z uczestników powinien posiadać bilet ZTM.

godz. 15.00 Wernisaż wystawy „Two Family Archives” Shimona Leva |IT| i Friedemanna Derschmidta |AT|
Projekt realizowany we współpracy z Austriackim Forum Kultury
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
Wstęp wolny

godz. 16.00 Warszawska premiera płyty KROKE „TRAVELLER” – koncert zespołu KROKE w składzie: Jerzy Bawoł (akordeon), Tomasz Kukurba (altówka), Tomasz Lato (kontrabas), z gościnnym udziałem ANNY MARII JOPEK (wokal) i Sławka Bernego (perkusja)

Duża scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana, bilety do nabycia wkrótce na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 7 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56

godz. 18.30 UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU: koncert kantoralny „AHAVA RABA – pokój, miłość, muzyka”, z udziałem: Yaakova „Yanky” Lemmera |US|, Franka Londona |US|, Merlina Shepherda |GB|, Patricka Farrella |US|, Guy’a Schaloma |GB|, Benjy’ego Fox-Rosena |US/AT|
Prowadzenie: Dawid Szurmiej
Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6
Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy, miejsca nie są numerowane, liczba miejsc ograniczona

Impreza częściowo biletowana oraz za zaproszeniami po potwierdzeniu obecności. 

 

28 SIERPNIA 2017, poniedziałek

godz. 10.00-15.30 Dzień otwarty Uniwersytetu Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego – Centrum Kultury Jidysz
W programie:
godz. 10.00-11.30 Warsztaty wycinanki żydowskiej prowadzone przez Wiesławę Rawską-Tejszerską, uczennicę Moniki Krajewskiej
godz. 11.30-12.30 Pokaz Teatru Lalkowego SIMCHE i warsztaty animacji lalek prowadzone przez Katarzynę Batarowską
Uczestnicy warsztatów będą mieli szansę na spróbowanie swoich sił w niezwykłej sztuce kreowania postaci właśnie za pomocą lalek.

godz. 12.30-13.30 Warsztaty kuchni żydowskiej prowadzone przez Annę Marię Czubaczyńską

Tematem zajęć kulinarnych, prowadzonych na co dzień w UTW przez Małgorzatę Blicharz, będzie „cymes” – tradycyjna potrawa żydowska, której nazwa wszystkim powinna kojarzyć się z czymś bardzo dobrym!

godz. 13.30-15.30 Pokaz tańca izraelskiego i nauka podstawowych kroków w wykonaniu zespołu tancerek UTW, prowadzonego na co dzień przez Monikę Leszczyńską z zespołu „Sunit”

Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15
Wstęp wolny

 

godz. 17.30 „Tora w zwierciadle sztuki” – wykład ilustrowany Moniki Krajewskiej
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
Wstęp wolny

godz. 17.30 Klub Miłośników Kultury Żydowskiej: „Ślady polskości w Izraelu” – wykład Karola Beckera
Menora InfoPunkt, wejście przez Charlotte Menora, Pl. Grzybowski 2
Wstęp wolny


godz. 18.00 „Bardzo uważaj na…” – spektakl muzyczny BARBARY DZIEKAN, na podstawie poezji i prozy Gertrudy Stein
Scenariusz, reżyseria, wykonanie: Barbara Dziekan
Tłumaczenie: Anna Kołyszko
Muzyka: Krzysztof Woliński
Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138
Impreza biletowana,

godz. 18.00 Spacer: „Nadludzka medycyna” – służba zdrowia w getcie warszawskim
Oprowadza: Olga Szymańska
Impreza towarzysząca zorganizowana przez Żydowski Instytut Historyczny
Miejsce zbiórki: przed budynkiem Żydowskiego Instytutu Historycznego, ul. Tłomackie 3/5


godz. 18.30 Otwarcie Singer Jazz Festival: „KOMEDA AHEAD” – koncert AHEAD TRIO |DE, PL|
Wystąpią: Christopher Dell (wibrafon), Marcin Oleś (kontrabas), Bartlomiej Oleś (perkusja)
Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6
Impreza biletowana, bilety do nabycia wkrótce
Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy, miejsca nie są numerowane

godz. 19.30 Pokaz filmu dokumentalnego NIE PŁACZ KIEDY ODJADĘwg scenariusza i w reżyserii Sławomira Grünberga (USA/Australia/Polska 2016, 56 min) oraz spotkanie z Zygmuntem Sieradzkim, synem bohaterki filmu, Wandy Sieradzkiej i producentem wykonawczym filmu
Prowadzenie: Jan Ordyński
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
Wstęp wolny

 

godz. 20.00 Koncert: FRANK LONDON & FRIENDS

Wystąpią: Frank London (trąbka) |US|, Merlin Shepherd (klarnet) |GB|, Patrick Farrell (akordeon, pianino) |US|, Guy Schaloma (perkusja) |GB|, Benjy Fox-Rosen (wokal, bas) |US/AT|
Duża scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138
Impreza biletowana,


29 SIERPNIA 2017, wtorek

godz. 10.00 Zwiedzanie cmentarza żydowskiego na Bródnie z przewodnikiem
Impreza towarzysząca zorganizowana przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie
Cmentarz żydowski na Bródnie, ul. Św. Wincentego 15
Zapisy do 26 sierpnia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


godz. 17.00 „Michał Waszyński – Dybuk, gej, potomek papieży i polskich królów” – wykład Andrzeja Krakowskiego
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
Wstęp wolny

godz. 17.30 Klub Miłośników Kultury Żydowskiej: „Rozdarta tożsamość polskich twórców żydowskiego pochodzenia” wykład Karola Beckera
Menora InfoPunkt, wejście przez Charlotte Menora, Pl. Grzybowski 2
Wstęp wolny


godz. 18.00 „Tajemnice mykwy” – wykład połączony ze zwiedzaniem mykwy w podziemiach Synagogi im. Nożyków
Prowadzenie: Magdalena Szpilman
Spotkania zaczynają się w sali Bejtejnu (Biały Budynek obok Synagogi im. Nożyków).
Ilość miejsc w grupie – maksymalnie 30 osób. Spotkanie tylko dla pań. Na spotkanie obowiązują cegiełki na rzecz Gminy o wartości 15 zł.
Zapisy: 29 sierpnia w godz. 15.00-17.00 oraz 30 sierpnia w godz. 16.00-17.00 w Białym Budynku, ul Twarda 6.
Impreza towarzysząca zorganizowana przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie
Biały Budynek obok Synagogi im. Nożyków, ul. Twarda 6

 

godz. 18.30 „Opowiedz mi swoją historię” – spotkanie z Frankiem Londonem, wybitnym amerykańskim trębaczem i kompozytorem, liderem i współzałożycielem wielu zespołów klezmerskich
Prowadzenie: Adam Baruch
Uczestnicy spotkania będą mieli okazję nie tylko dowiedzieć się nieco więcej o Franku Londonie, ale i posłuchać, jak gra na swojej nieodłącznej trąbce!
Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35
Wstęp wolny

godz. 19.30 Żydowski salon literacki: „Daję świadectwo” – spotkanie wokół twórczości Zofii Posmysz z udziałem Magdaleny Kicińskiej
Prowadzenie: Remigiusz Grzela
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
Wstęp wolny

godz. 20.30 WARSZAWSKIE COMBO TANECZNE gra piosenki huncwotów z Syreniego Grodu

Zespół wystąpi w składzie: Jan Młynarski (śpiew/gitara/bandżola/tamburyno/Unitra Rytm-16), Piotr Zabrodzki (śpiew/banjo/bandżola/melodika), Lesław Matecki (mandolína/gitara Dobro/banjo), Anna Bojara (piła), Sebastian Jastrzębski (gitara), Tomasz Duda (baryton sax/klarnet), Wojtek Traczyk (kontrabas)
Duża scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138
Impreza biletowana

 

30 SIERPNIA 2017, środa
godz. 17.00 Spotkanie autorskie z Claudią Erdheim i dyskusja wokół książki „JUŻ OD DAWNA NIEKOSZERNIE. Historia pewnej rodziny”
Wydawnictwo IKRiBL, Siedlce 2015, tłumaczenie: Łukasz Brzana
Impreza zorganizowana we współpracy z Austriackim Forum Kultury
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
Wstęp wolny

godz. 17.30 Klub Miłośników Kultury Żydowskiej: „Mykwa – rytuał i historia” – wykład Joanny Lisek
Menora InfoPunkt, wejście przez Charlotte Menora, Pl. Grzybowski 2
Wstęp wolny


godz. 17.30 Spacer: „Warszawa oczami Emanuela Ringelbluma – twórcy podziemnego archiwum getta warszawskiego”
Oprowadza: Olga Szymańska
Impreza towarzysząca zorganizowana przez Żydowski Instytut Historyczny
Miejsce zbiórki: przed budynkiem Żydowskiego Instytutu Historycznego, ul. Tłomackie 3/5

godz. 18.00 „Fred Zinnemann – szeryf z Rzeszowa i jego filmy” – wykład Andrzeja Krakowskiego
Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35
Wstęp wolny

godz. 18.00 „Tajemnice mykwy” – wykład połączony ze zwiedzaniem mykwy w podziemiach Synagogi im. Nożyków
Prowadzenie: Magdalena Szpilman
Spotkania zaczynają się w sali Bejtejnu (Biały Budynek obok Synagogi im. Nożyków).
Ilość miejsc w grupie – maksymalnie 30 osób. Spotkanie tylko dla pań. Na spotkanie obowiązują cegiełki na rzecz Gminy o wartości 15 zł.
Zapisy: 29 sierpnia w godz. 15.00-17.00 oraz 30 sierpnia w godz. 16.00-17.00 w Białym Budynku, ul Twarda 6.
Impreza towarzysząca zorganizowana przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie
Biały Budynek obok Synagogi im. Nożyków, ul. Twarda 6

 

godz. 19.30 Koncert: "BOOGIE STREET" – RENATA PRZEMYK w repertuarze Leonarda Cohena

Wystąpią: Renata Przemyk (śpiew), Magdalena Celińska, Sylwia Lasok (śpiew – chórek), Krzysztof Pająk (instrumenty klawiszowe), Grzegorz Palka (gitary), Sławek Puka (perkusja), Piotr Wojtanowski (gitara basowa, fretless)

Przekład tekstów: Daniel Wyszogrodzki, aranżacje: Krzysztof Herdzin

Duża scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana, bilety do nabycia wkrótce na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 7 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56 

31 SIERPNIA 2017, czwartek

godz. 10.00 Zwiedzanie cmentarza żydowskiego na Bródnie z przewodnikiem
Impreza towarzysząca zorganizowana przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie
Cmentarz żydowski na Bródnie, ul. Św. Wincentego 15
Zapisy do 29 sierpnia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

godz. 11.00-16.00 Sesja naukowa
Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15
Wstęp wolny

godz. 16.30 Klub Miłośników Kultury Żydowskiej: „Między Warszawą a Tel Awiwem - żydowskie uniwersum narodowe w II Rzeczypospolitej” – wykład Renaty Piątkowskiej
Menora InfoPunkt, wejście przez Charlotte Menora, Pl. Grzybowski 2
Wstęp wolny

godz. 17.00 Żydowski Salon Literacki: promocja książki „Nie mogliśmy pojąć, dlaczego…” Anny Kołacińskiej-Gałązki z udziałem Inki Sobolewskiej-Pyz, przewodniczącej Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce
Prowadzenie: Remigiusz Grzela
Wydawca: Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce, Warszawa 2017
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
Wstęp wolny

godz. 17.30 „Bronisław Kaper – nasz człowiek w Hollywood” – wykład Andrzeja Krakowskiego
Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35
Wstęp wolny

godz. 18.00 Singer Jazz Festival: koncert ethno-jazzowy – DIMA GORELIK TRIO |IL, US, PL|
Wystąpią: Dima Gorelik (gitara, wokal), Shahar Elnatan (gitara, perkusja), Franciszek Pospieszalski (kontrabas)
Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6
Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy, miejsca nie są numerowane
Impreza biletowana

godz. 18.00 Otwarcie wystawy „BRATNIE DUSZE – 3 PUNKTY WIDZENIA”: Małgorzata Krasucka MARGALIT – malarstwo, Lili Fijałkowska – malarstwo, Wiesław Fijałkowski – rzeźba
Klub Dowództwa Garnizonu w Warszawie, al. Niepodległości 141a, Galeria 2. Piętro
Wystawa czynna w dniach 1-30 września 2017 r.
Wstęp wolny

godz. 20.00 Singer Jazz Festival: koncert – ASEMAN BAND |IR/AT, IL/US|
Wystąpią: Golnar Shahyar (śpiew), Mahan Mirarab (gitara), Hadar Noiberg (flet), Rina Kaćinari (wiolonczela), Amir Wahb (perkusja)
Impreza zorganizowana we współpracy z Austriackim Forum Kultury
Duża scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138
Impreza biletowana

1 WRZEŚNIA 2017, piątek

godz. 16.30-18.00 Spacer muzyczny ulicami Warszawy z zespołem w składzie: Daniel Kahn, Jake Shulman-Ment, Bob Cohen, Hampus Melin, Christian Dawid
Miejsce zbiórki: tbc

godz. 16.30 „Żydowska Warszawa – żydowski Berlin – żydowski świat przestępczy” – spotkanie autorskie Aliny Molisak
Menora InfoPunkt, wejście przez Charlotte Menora, Pl. Grzybowski 2
Wstęp wolny

godz. 17.30 Spacer: „Impresja o Dzielnicy Północnej na 1809 kroków”
Oprowadza: Bartek Borys
Impreza towarzysząca zorganizowana przez Żydowski Instytut Historyczny
Miejsce zbiórki: przy Pomniku Bohaterów Getta (ul. Zamenhofa róg Anielewicza), zakończenie spaceru na ul. Bohaterów Getta przy plenerowej wystawie „Nalewki. Opowieść o nieistniejącej ulicy”.

 

godz. 17.30 Singer Jazz Festival: spotkanie z Hadar Noiberg |IL/US|
Prowadzenie: Adam Baruch
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
Wstęp wolny

godz. 18.00 „Szabat Szalom”: świąteczny wieczór poprowadzi: Gołda Tencer – gospodyni Festiwalu Warszawa Singera
Skwer przy Placu Grzybowskim
Wstęp wolny

godz. 20.00 Koncert THE NAZAROFF BROTHERS |US/DE/HU/GB| w składzie: Daniel Kahn, Jake Shulman-Ment, Hampus Melin, Bob Cohen, Sasha Lurje, Michael Alpert
Duża scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138
Impreza biletowana

godz. 21.00 Singer Jazz Festival: koncert – Rolf KÜHN |DE| & trio JACHNA/MAZURKIEWICZ/BUHL |PL|
Wystąpią: Rolf Kühn (klarnet), Wojciech Jachna (trąbka), Jacek Mazurkiewicz (kontrabas), Jacek Buhl (perkusja)
Jazz Club AKWARIUM, ul. Krakowskie Przedmieście 60a
Wstęp wolny


2 WRZEŚNIA 2017, sobota
od godz. 12.00 Jarmark na Placu Grzybowskim i ulicy Próżnej
Ulica Próżna, skwer na Pl. Grzybowskim
Impreza plenerowa

godz. 12.00 Żydowski salon literacki: spotkanie z Hanną Krall wokół książki „Fantom bólu” – zbioru wszystkich reportaży autorki, wydanych z okazji 40. rocznicy ukazania się „Zdążyć przed Panem Bogiem”
Prowadzenie: Remigiusz Grzela
Duża Scena Teatru Żydowskiego, Klub Dowództwa Garnizonu w Warszawie, al. Niepodległości 141a
Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru od 31 lipca w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35


godz. 12.00 Poranek poetycki – Zamkowe Spotkanie Literackie: ”Muza Brunona Schulza (i nie tylko) – Debora Vogel”
Prowadzenie: Daniel Artymowski
Impreza zorganizowana we współpracy z Pracownią Działań Muzealnych Zamku Królewskiego w Warszawie
Café Zamek, Zamek Królewski w Warszawie, Plac Zamkowy 4
Wejście na podstawie bonu konsumpcyjnego 10 zł

godz. 12.00 Spacer po dawnym żydowskim Lesznie z Janem Jagielskim
Miejsce zbiórki: przed budynkiem Żydowskiego Instytutu Historycznego, ul. Tłomackie 3/5 (obok Błękitnego Wieżowca)

godz. 13.00 „Siedem opowieści nie tylko dla dzieci” – spektakl Teatru NN
Występują: Witold Dąbrowski, Robert Brzozowski (kontrabas), Marian Pędzisz (altówka)
Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138
Impreza biletowana,

godz. 13.00 Singer Jazz Festival: „Opowiedz mi swoją historię” – spotkanie z Rolfem Kühnem |DE|, wybitnym niemieckim klarnecistą i saksofonistą, występującym na scenie już od blisko 70 lat!
Prowadzenie: Adam Baruch
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
Wstęp wolny

godz. 14.00 Jidysz na trawie: Koncert Sióstr Rajfer |PL/IL|
Skwer przy Placu Grzybowskim
Wstęp wolny

godz. 14.00 „ABC literatury jidysz” – warsztaty prowadzone przez dr. Jacoba Weitznera
Menora InfoPunkt, wejście przez Charlotte Menora, Pl. Grzybowski 2
Wstęp wolny

godz. 15.00 „Polska wódka w czasie świąt żydowskich” – wykład Andrzeja Szumowskiego
Menora InfoPunkt, wejście przez Charlotte Menora, Pl. Grzybowski 2
Wstęp wolny

godz. 16.00 Singer Jazz Festival: „Elektrotropizm” – koncert Zbigniewa CHOJNACKIEGO |PL|
Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138
Impreza biletowana, 

godz. 16.00 Warsztaty tańca żydowskiego – prowadzenie Michael Alpert |US/GB| z akompaniamentem zespołu w składzie: Michael Tuttle, Jake Shulman-Ment, Hampus Melin, Christian Dawid
Skwer przy Placu Grzybowskim
Wstęp wolny

godz. 17.00 Żydowski salon literacki: promocja książki „Bądź moim bogiem” Remigiusza Grzeli. Fragmenty książki przeczyta Danuta Stenka
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
Wstęp wolny

godz. 18.00 Singer Jazz Festival: „PODRÓŻ DOOKOŁA MÓZGU” – koncert ORKIESTRY NAXOS |PL|

Wystąpią: Milo Kurtis (demiurg; klarnet, trombita, instrumenty perkusyjne), Konstanty Joriadis (szef muzyczny; syntezatory, śpiew), Rasm Al-Mashan (śpiew), Mateusz Szemraj (gitara, oud, saz), Lena Romul (saksofony), Piotr Olszewski (bass), Kamil Siciak (perkusja), Adeb Chamoun (instrumenty perkusyjne), Michał Przytuła (dźwięk)

Duża scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana, 

godz. 20.00 NOC KLEZMERÓW: DANIEL KAHN & THE PAINTED BIRD |US/D| w składzie: Daniel Kahn, Jake Shulman-Ment, Hampus Melin, Christian Dawid, Michael Tuttle
Koncert plenerowy na Placu Grzybowskim
Wstęp wolny

godz. 21.00 Singer Jazz Festival: koncert – Rolf KÜHN |DE| & MINIM EXPERIMENT |PL/IT|

Wystąpią: Rolf Kühn (klarnet), Kuba Wójcik (gitara), Luca Curcio (kontrabas), Albert Karch (perkusja)
Jazz Club AKWARIUM, Krakowskie Przedmieście 60a
Wstęp wolny

 

3 WRZEŚNIA 2017, niedziela

godz. 10.00 Zwiedzanie cmentarza żydowskiego na Bródnie z przewodnikiem
Impreza towarzysząca zorganizowana przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie
Cmentarz żydowski na Bródnie, ul. Św. Wincentego 15
Zapisy do 31 sierpnia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

godz. 11.00 „Niedziele na dawnych Nalewkach” – spotkanie wokół plenerowej wystawy „Nalewki. Opowieść o nieistniejącej ulicy”
Prowadzenie: Agnieszka Kajczyk
Impreza towarzysząca zorganizowana przez Żydowski Instytut Historyczny
Miejsce spotkania: ul. Bohaterów Getta

godz. 11.00 Zwiedzanie Synagogi im. Nożyków z Bolesławem Zającem
Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6
Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy

 

godz. 11.00 „Tajemnice mykwy” – wykład połączony ze zwiedzaniem mykwy w podziemiach Synagogi im. Nożyków

Prowadzenie: Magdalena Szpilman

Spotkania zaczynają się w sali Bejtejnu (Biały Budynek obok Synagogi im. Nożyków).

Ilość miejsc w grupie – maksymalnie 30 osób. Spotkanie tylko dla pań. Na spotkanie obowiązują cegiełki na rzecz Gminy o wartości 15 zł.

Zapisy: 29 sierpnia w godz. 15.00-17.00 oraz 30 sierpnia w godz. 16.00-17.00 w Białym Budynku, ul Twarda 6.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie

Biały Budynek obok Synagogi im. Nożyków, ul. Twarda 6

od godz. 12.00 Jarmark na Placu Grzybowskim i ulicy Próżnej

Ulica Próżna, skwer na Pl. Grzybowskim

Impreza plenerowa

 

godz. 12.30 Spacer po ul. Próżnej z Jagną Koftą oraz zwiedzanie budynku Le Palais przy ul. Próżnej 7/9 z architektem Wojciechem Popławskim

Zorganizowano we współpracy z TRIUVA Kapitalverwaltungsgesellschaft mbH – właścicielem budynku Le Palais

Miejsce zbiórki: przy fontannie na Placu Grzybowskim

Spacer dla zamkniętej grupy uczestników – maksymalnie 25 osób.

Zapisy od 7 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35

godz. 13.00 „Czas wszystko zmienia” – recital Sławomira Zygmunta, w utworach K.K. Baczyńskiego, L. Cohena, B. Dylana, duetu Simon & Garfunkel, B. Leśmiana, J. Tuwima

Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana, bilety do nabycia wkrótce na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 7 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56

 

godz. 13.00 Warsztaty piosenki żydowskiej prowadzone przez Teresę Wrońską
Menora InfoPunkt, wejście przez Charlotte Menora, Pl. Grzybowski 2
Wstęp wolny

godz. 13.00 „Opowiedz mi swoją historię” – spotkanie z Leonem Rozenbaumem, emigrantem marcowym.
Prowadzenie: Jan Ordyński
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

godz. 13.00 „Tajemnice mykwy” – wykład połączony ze zwiedzaniem mykwy w podziemiach Synagogi im. Nożyków

Prowadzenie: Magdalena Szpilman

Spotkania zaczynają się w sali Bejtejnu (Biały Budynek obok Synagogi im. Nożyków).

Ilość miejsc w grupie – maksymalnie 30 osób. Spotkanie tylko dla pań. Na spotkanie obowiązują cegiełki na rzecz Gminy o wartości 15 zł.

Zapisy: 29 sierpnia w godz. 15.00-17.00 oraz 30 sierpnia w godz. 16.00-17.00 w Białym Budynku, ul Twarda 6.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie

Biały Budynek obok Synagogi im. Nożyków, ul. Twarda 6

 

godz. 14.00 Koncert: “Strangelovesongs” – Daniel Kahn, Sasha Lurje & Friends |US/D|

Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Wstęp wolny

godz. 15.00 „Opowiedz mi swoją historię” – spotkanie z Zygmuntem Rolatem, pochodzącym z Polski amerykańskim biznesmenem, zasłużonym filantropem, mecenasem sztuki, działaczem na rzecz dialogu polsko–żydowskiego

Prowadzenie: Remigiusz Grzela

Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

 

godz. 15.00 Koncert muzyki klasycznej: „ROMANTYZM – ZAGŁADA / 9 ARCYDZIEŁ NA KWARTET”

Występują: Katarzyna Duda, Agnieszka Podłucka, Jakub Jakowicz, Marcin Zdunik

Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6

Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy, miejsca nie są numerowane

Impreza biletowana, bilety do nabycia wkrótce na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 7 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56

 

godz. 15.00 „Śladami pisarzy żydowskich” – spacer po Grzybowie z Janem Jagielskim

Miejsce zbiórki: wejście do Kościoła Wszystkich Świętych, Plac Grzybowski 3/5

 

godz. 16.00 Spacer po ul. Próżnej z Jagną Koftą oraz zwiedzanie budynku Le Palais przy ul. Próżnej 7/9 z architektem Wojciechem Popławskim

Zorganizowano we współpracy z TRIUVA Kapitalverwaltungsgesellschaft mbH – właścicielem budynku Le Palais

Miejsce zbiórki: przy fontannie na Placu Grzybowskim

Spacer dla zamkniętej grupy uczestników – maksymalnie 25 osób.

Zapisy od 7 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35

 

godz. 16.00 Spotkanie z maszgijachem: „Pogadanka o kaszrucie – teoria i praktyka”

Restauracja Koszerna Galil, ul. Zielna 37

Wstęp wolny

 

godz. 17.00 Singer Jazz Festival – Clarinet Summit: IRCHA CLARINET QUARTET (Mikołaj Trzaska, Wacław Zimpel, Paweł Szamburski, Michał Górczyński) |PL| / Rolf KÜHN |DE| / Christian DAWID |DE| / BRACIA OLEŚ (Bartłomiej Oleś, Marcin Oleś) |PL|

Duża scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana, bilety do nabycia wkrótce na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 7 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56

godz. 17.30 Czytelnia pisarzy żydowskich: Mistrzowie czytają – „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza w interpretacji JERZEGO RADZIWIŁOWICZA

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru od 31 lipca w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35

 

godz. 19.00 Singer Jazz Festival: koncert – KĄDZIELA/ETTUN/ZAGÓRSKI |PL, IL|

Wystąpią: Maciej Kądziela (saksofon), Ehud Ettun (kontrabas), Adam Zagórski (perkusja)

Impreza towarzysząca współorganizowana z Polskim Stowarzyszeniem Jazzowym

Jazz Club AKWARIUM, Krakowskie Przedmieście 60a

Wstęp wolny

 

godz. 20.00 KONCERT FINAŁOWY: DAWID D’OR, MIRI MESIKA

Prowadzenie: Dawid Szurmiej

Koncert plenerowy na Placu Grzybowskim

Wstęp wolny



godz. 22.30 „Kołysanka dla pamięci”

Pomnik Bohaterów Getta, ulica Anielewicza, róg ulicy Zamenhofa

Uwaga: Godzina rozpoczęcia spotkania jest uzależniona od czasu zakończenia koncertu finałowego

 


Strona WWWhttp://www.festiwalsingera.pl
 
 

Dostępne terminy

  • od 26 sierpień do 3 wrzesień

Powered by iCagenda

NAJNOWSZE WYDANIE

JazzPRESS

WIESZ O CIEKAWYM KONCERCIE?
NAPISZ DO NAS

logo_mkidn Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

ARCHIWUM

O NAS

  • RadioJAZZ.FM
  • Fundacja EuroJAZZ
  • JazzPRESS. Bezpłatny e-miesięcznik o jazzie i muzyce improwizowanej. Wydawcą JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM jest Fundacja EuroJAZZ.
  • Zapraszamy do współpracy autorów, dziennikarzy - kontakt

KONTAKT

  • Redakcja miesięcznika
  • Piotr Wickowski:
    JazzPRESS
    Bemowskie Centrum Kultury
    ul. Górczewska 201
    01-459 Warszawa

  • Marketing i reklama
  • Agnieszka Holwek:
 

WSPIERAJĄ NAS