◄ Powróć

Deborah Brown Quartet + Sylwester Ostrowski & NFM Leopoldin

 
 
  2 sierpień 20:00
Legnickie Centrum Kultury

Deborah Brown, amerykańska „królowa swingu”, koncertem w radiowej Trójce rozpoczęła swoją europejską trasę koncertową „Kansas City Here I Come”. Deborah Brown to jedna z najbardziej cenionych amerykańskich wokalistek jazzowych. 

Po premierze najnowszej płyty pn. „Kansas City Here I Come” (18 listopada 2016) – nagranej z saksofonistą Sylwestrem Ostrowskim i plejadą jazzowych gwiazd – artystka ruszyła w promocyjną trasę koncertową po Europie. Pierwszy koncert odbył się 14 maja br. w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej na zaproszenie znanego dziennikarza muzycznego Marka Niedźwieckiego. Następnie jazzmani zagrali serię koncertów w klubach jazzowych Blue Note w Poznaniu i Zig Zag w Berlinie. Obecnie artyści przygotowują się do występów w Austrii, Szwecji i Polsce a ostatni z promocyjnych koncertów zagrają w sierpniu w Szczecinie podczas finału regat The Tall Ships Races 2017, największej plenerowej imprezie 2017 w Polsce. Szczeciński koncert odbędzie się na specjlanej scenie zbudowanej na największym żaglowcu świata, czteromasztowcu – STS Kruzensztern. 

Deborah Brown ma charakterystyczny styl, piękny głos, talent oraz erudycję godną największych wokalistek na scenie jazzowej. Ma też nieustającą ciekawość i chęć współpracy z artystami o innej wrażliwości i tradycji muzycznej. Jest muzycznym autorytetem oraz kontynuatorką potężnego i arcypięknego dziedzictwa muzycznego Kansas City. Muzycy z Kansas City mają swój własny rytm muzyczny, własny styl. Tak jak muzycy z Nowego Orleanu mają własny charakter, po którym można ich rozpoznać, tak samo mamy go i my – tłumaczy Brown – Liczę, że tą płytą uda nam się pokazać w Europie ten rytm Kansas City, przedstawić na tyle, że jeśli kiedyś potem usłyszą muzykę z tego miasta, rozpoznają go po muzyce właśnie. 

Deborah Brown, wokalistka jazzowa i band leader. W swojej bogatej biografii ma współpracę  z tak znakomitymi jazzmanami jak: Clark Terry, Johnny Griffin, Michel Legrand, Toots Thielemans, Kenny Drew czy Roy Hargrove. Jej stały kwartet „JAZZ 4 JAZZ” współtworzyli niegdyś Horace Parlan, Red Mitchell i Ed Thigpen a dodatkowym, istotnym faktem z jej kariery jest zrealizowany program telewizyjny dla UNICEFU wraz z legendami amerykańskiego kina Audrey Hepburn i Roger Moore. I choć Deborah Brown urodziła się, wychowała i mieszka w mekce jazzu – Kansas City, USA, to Polska jest dla niej krajem bardzo bliskim. Melomani z pewnością pamiętają jej płytę „Double Trouble” z końca lat osiemdziesiątych nagraną wspólnie ze Zbigniewem Namysłowskim. Z kolei już w listopadzie ubiegłego roku ukazała się jej najnowsza płyta pn. „Kansas City Here I Come” nagrana ze szczecińskim saksofonistą Sylwestrem Ostrowskim, wrocławską orkiestrą kameralną NFM Leopoldinum oraz plejadą amerykańskich gwiazd jazzu z Kevinem Mahoganym na czele.

Sylwester Ostrowski, saksofonista jazzowy i producent muzyczny. Jako muzyk zdobył główną nagrodę w konkursie standardów jazzowych Siedlce 2002. Jako producent – Fryderyka 2007 za płytę Piotra Wojtasika „Circle”. Za utworzenie Akademii Sztuki w Szczecinie w 2010 r. otrzymał odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Ma na swoim koncie dwa krążki: „When the groove is low” (2011) nagrany z amerykańskimi jazzmanami Waynem Dockery i Newmanem T. Bakerem oraz „Just Music” (2014) wydany w Japonii, Hongkongu i Singapurze a nagrany wspólnie z japońską gwiazdą Makoto Kuriyą. W 2015 roku wystąpił wraz z legendą jazzu, wokalistką Deborah Brown podczas Europejskich Targów Muzycznych Gazety „Co Jest Grane”. Ich wspólny koncert okazał się dużym sukcesem i przyczynił się do stałej współpracy w wyniku, której artyści nagrali płytę pn. „Kansas City Here I Come”. Premiera odbyła się listopadzie 2016. Rob Bargad, pianista jazzowy, kompozytor i aranżer. 

Po 3 latach studiowania fortepianu u Kenny Barron`a na Rutger`s University przeniósł się do Nowego Yorku, gdzie rozpoczął swoją karierę, jako pianista jazzowy, akompaniując wokalistom takim jak Little Jimmy Scott czy Dakota Staton. W 1987 roku rozpoczął współpracę z Lionel Hampton Orchestra, z którą koncertował w Stanach, Europie i Japonii. W 1991 dołączył do Nat Adderley Quintet, z którym grał przez prawie 8 lat, koncertując po całym świecie. Z tym zespołem nagrał również 8 płyt. Współpracował również z muzykami takimi jak Gloria Lynne, Jeannie Bryson, Roy Hargrove, Laverne Butler, Walter Booker Quintet, Bud Shank, Ronnie Jordan, Alvin Queen, Jimmy Cobb’s Mobb czy Deborah Brown. 

Nagrał kilka płyt jako lider i współ-lider m.in.: „Better Times”, “The Shadow Of Your Smile” ,“Mom’s Good Wishes” ,“Steal The Moon” z wokalistką Carolyn Leonhart. Usłyszeć go można również na płytach: JOHNSON 3! “What About Love?” oraz Organic Mode’s “Nasty Junething”. Jest również profesorem fortepianu jazzowego na Kärntnerlandeskonservatorium -konserwatorium muzycznym Klagenfurt (Austria) i Jazz Vocal Asystent w Kunstunivesität w Grazu. 

Essiet Okon Essiet - kontrabasista. Urodził się w Omaha w Nebrasce, później jego rodzice przenieśli się do Wisconsin, gdzie Essiet w wieku 10 lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach. Później zmienił instrument na kontrabas. Kiedy był dzieckiem jego rodzina, pochodząca z Nigerii, bardzo często zmieniała miejsce zamieszkania. Ostatecznie osiedlili się w Portland w stanie Oregon, gdzie w wieku 14 lat rozpoczął studiowanie jazzu. W 1982 rozpoczął współpracę z Abdullahem Ibrahimem, koncertując po całym świecie. Dwa lata później dołączył do Arta Blaykleya i The Jazz Messengers i pozostał w grupie słynnego perkusisty do roku 1990. Koncertował i nagrywał z takimi muzykami jak Benny Golson, Johnny Griffin, James Moody, Freddie Hubbard, Bobby Hutcherson, Cedar Walton, Sam Rivers, George Adams, Pat Martino, Kenny Burrell, Jackie McLean, Frank Morgan, Kenny Barron, Louis Hayes, Ben Riley, Jimmy Cobb, Billy Higgins, Billy Hart, Art Farmer, Abby Lincoln, Dee Dee Bridgewater, Billy Cobham, Bennie Maupin, Al Foster, Eddie Henderson, Steve Turre, Jon Faddis, Bobby Watson, Victor Lewis, Kenny Garrett, Kenny Kirkland, Mulgrew Miller, Jeff "Tain " Watts, Mike Stern, Kevin Mahogany, Kurt Elling, Fort Apache Band, Danilo Perez, Claudia Acuna czy Geri Allen. 

Newman Taylor Baker - perkusista. Swoje pierwsze „bębny” otrzymał zanim skończył trzy lata. Dziś ma za sobą ponad 45 lat doświadczenia jako wykonawca, nauczyciel i kompozytor w Stanach Zjednoczonych, Europie, Azji czy Ameryce Południowej. Występował między innymi z takimi legendami jazzu jak: Joe Henderson, Kenny Baron, Henry Threadgill, Henry Grimes, Billy Harper, Billy Bang, James Moody, Rufus Thomas, Avodah Dance Ensemble, Mickey D. & Friends Dance, Leroy Jenkins oraz wieloma innymi. Regularnie prowadzi master class łącząc brzmienie perkusji z tańcem. Występował na płytach takich artystów jak: Billy Harper, Francesca Tanskley, Judi Silvano, Carl Grubbs i innych.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

 


 
 

Dostępne terminy

 • 2 sierpień 20:00

Powered by iCagenda

NAJNOWSZE WYDANIE

JazzPRESS

WIESZ O CIEKAWYM KONCERCIE?
NAPISZ DO NAS

ARCHIWUM

O NAS

 • RadioJAZZ.FM
 • Fundacja EuroJAZZ
 • JazzPRESS. Bezpłatny e-miesięcznik o jazzie i muzyce improwizowanej. Wydawcą JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM jest Fundacja EuroJAZZ.
 • Zapraszamy do współpracy autorów, dziennikarzy - kontakt

KONTAKT

 • Redakcja miesięcznika
 • Piotr Wickowski:
  JazzPRESS
  Bemowskie Centrum Kultury
  ul. Górczewska 201
  01-459 Warszawa

 • Marketing i reklama
 • Agnieszka Holwek:
 

WSPIERAJĄ NAS