◄ Powróć

Eklektik Session Festiwal

POD NASZYM PATRONATEM 
 
  8 październik 00:00
Wrocław
Okres od 6 październik 00:00 do 9 październik 00:00

piątek 06.10
16:00 Okrąglak Etno Cafe

Paweł Jabłczyński, Paweł Pastuszka
kontrabas solo

ES 2017 zainaugurują, pochodzący z Wrocławia, kontrabasiści Paweł Jabłczyński oraz Paweł Pastuszka. Obydwaj wystąpią w dawnym kiosku-okrąglaku na pl. Kościuszki, dziś kawiarni Etno Cafe. Zagrają po dwa 15-minutowe sety, a ich instrumenty nagłośnione będą na zewnątrz małej rotundy, co umożliwi doświadczenie koncertu w przestrzeni miejskiej. Nieliczni będą mieli okazję posłuchać występów w środku kameralnej kawiarni.

Paweł Jabłczyński to laureat oraz finalista wielu konkursów kontrabasowych, ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu, studiował również w Szwajcarii w Hochschule der Kunste Bern na kierunku Master of Arts Specialised in Music Performance w klasie czołowego wirtuoza kontrabasu na świecie prof. Rinata Ibragimova. Paweł występuję z wieloma uznanymi orkiestrami, ale już od czasów studiów wiązał swoją przyszłość z muzyką kameralną oraz występami solowymi. W kręgu jego zainteresowań znajduje się muzyka od baroku po nowe eksperymentalne współbrzmienia, niejednokrotnie wymuszające podejście raczej kompozytorskie niż typowo odtwórcze.

Paweł Pastuszka od 17 lat mieszka w Amsterdamie, gdzie ukończył Konserwatorium studiując z Arnoldem Dooyeweerd, Ernstem Glerum. Studiował również z Jackiem Niedzielą-Meira i John’em Clayton’em. Naukę gry rozpoczął na akordeonie w wieku dziewięciu lat, szesnastego roku życia jego uwagę zwrócił kontrabas. Zwycięzca konkursu  „Pim Jacobs Rotterdam” (2003), oraz „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu (2007). Występował na największych festiwalach jazzowych w Europie ( North Sea Jazz Festival, Umbria Jazz, Jazz in Marciac). Prowadzi różne zespoły, komponuje, angażuje się w liczne międzynarodowe projekty.

piątek 06.10
18:00 Hala Targowa
Jerzy Adam Nowak & Michał Jedynak

sitar/perc duo

Jerzy Adam Nowak to kompozytor, sitarzysta, pedagog. Dwukrotny stypendysta Rządu Indii, studiował klasyczną muzykę indyjską w Shri Ram Bhartiya Kala Kendra w New Delhi. Jako sitarzysta jest solistą zespołu „Shanti Path”, jest również autorem muzyki do ponad trzydziestu spektakli teatralnych prezentowanych w kraju i za granicą oraz filmów dokumentalnych, między innymi „W cieniu Everestu”, „Wyżej niż Himalaje”, „Powitanie z Afryką” i „Głód miłości”. Jerzy Adam Nowak wystąpi w duecie z perkusistą Michałem Jedynakiem. Ich premierowy koncert „Impact” odbędzie się w zabytkowej Hali Targowej, wybudowanej na początku XX wieku. Budynek nie był poważnie zniszczony przez działania wojenne i praktycznie zaraz po wojnie wykorzystywany był zgodnie z przeznaczeniem. Gruntowny remont przeszedł w latach 1980–1983 i od tego czasu Hala Targowa należy do największych miejsc targowych we Wrocławiu.


piątek 06.10
20:00 Oratorium Marianum
Ståle Storløkken (Norwegia)
organy / fortepian

wstęp: dr Jan Maciej Żelbromski

Ståle Storløkken występuje z wieloma grupami rockowymi i jazzowymi w swojej rodzimej Norwegii, m.in. progresywnym Elephant9, rockowym Motorpsycho oraz supergrupą Supersilent, której częstym gościem bywa basista Led Zeppelin, John Paul Jones. Jego szeroka paleta inspiracji, od czystego dźwięku przez jazz i rock do współczesnej klasyki przyczyniła się do wypracowania unikalnego stylu improwizacji. Ståle Storløkken wystąpi w Oratorium Marianum, muzycznej sali barokowej Uniwersytetu Wrocławskiego wykorzystując w swym instrumentarium organy zbudowane w 1718 przez śląskiego mistrza Adama Horatio Caspariniego. Stale dołączy również do koncertu finałowego Eklektik Orchestry „Reversed” 09.10 w Operze Wrocławskiej. Koncert solowy poprzedzi prelekcja dr Jana Żelbromskiego, historyka sztuki i konserwatora zabytków, który pod koniec lat 90-tych prowadził prace konserwatorskie rekonstrukcji rzeźby i malarstwa w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego.

sobota 07.10
16:00 WuWA Izba Architektów
Jim Hart & Alfred Vogel (Anglia / Austria)

wibrafon / perkusja

wstęp: Grażyna Adamczyk-Arns

Zlokalizowane w rejonie ulicy Zielonego Dębu we Wrocławiu modelowe osiedle wzniesione w 1929 w ramach wystawy WuWA, okazało się jednym z bardziej spektakularnych eksperymentów architektonicznych na świecie. Sobotni program ES 2017 będzie w całości poświęcony i wpisany w obiekty WuWy. Tematyczną prelekcję w dawnym przedszkolu, dziś Izbie Architektów poprawdzi Grażyna Adamczyk-Arns, prezes Wrocławskiej Rewitalizacji. Po wprowadzeniu w temat i historię osiedla WuWA, odbędzie się premierowy koncert duetu dwóch niezwykle kreatywnych muzyków z Anglii oraz Austrii.

Jim Hart to wibrafonista z ponad 30-letnim doświadczeniem, występował i nagrywał z wieloma uznanymi muzykami jazzowymi na całym świecie, w tym:  Kenny Wheeler, John Taylor, John Dankworth, Cleo Laine, Ralph Alessi, Dave Holland i Wynton Marsalis. Koncertował w całej Europie, Skandynawii, USA i Kanadzie oraz występował na wielu ważnych festiwalach jazzowych takich jak North Sea, Molde, Pori, Trondheim, Frankfurt, Hamburg, Rochester, Vancouver, Victoria, Twin Cites, London i Manchester Jazz Festival. Jim jest założycielem Loop Collective w Londynie, promującym oryginalną i improwizowaną muzykę w Wielkiej Brytanii i rozwijającą publiczność tejże sceny, tworząc regularne koncerty, festiwale, warsztaty i wymianę z innymi europejskimi ośrodkami. Jako band-leader nagrał sześć własnych albumów,  a jego dyskografia jako side-mana przekracza ponad 30 albumów. Zarówno czytelnicy jaki i  krytycy czołowego magazynu jazzowego Downbeat, wymieniają Jim’a  jako jednego z najciekawszych wibrafonistów. Jest także laureatem wielu brytyjskich nagród jazzowych. Jako pedagog, Jim naucza w Royal Academy of Music, Guildhall School of Music and Drama, Trinity Laban Conservatoire oraz National Jazz Collective Summer School.

Alfred Vogel to jeden z najbardziej wyrazistych oraz pracowitych perkusistów z Austrii. Również aktywny jako producent, prowadzi własną wytwórnię Boomslang oraz tworzy festiwal Bezau Beatz w swej rodzinnej miejscowości w górnej Austrii. Jako perkusista zwraca uwagę świata free-jazzu, sceny singer/songwriter, rockowej I eksperymentalnej. Współpracuje z Die Glorreichen Sieben, KDR Society, Hendrix Ackle, Peter Madsen, Barry Guy, Christy Doran. Jeden z jego ostatnio wydanych albumów to „Blow + Beat” - duet ze szwedzkim saksofonistą Matsem Gustafssonem. Wraz z Lucienem Dubuis oraz Bondem tworzy międzynarodowe power trio Hang Em High, w maju ukazał się ich trzeci album „Tres Testosterones”.


sobota 07.10
20:00 WuWA Hotel Park (Hans Scharoun)
Dieb13 (Austria)

gramofony/elektronika

Dieb13 to mieszkający w Wiedniu Dieter Kovačič. Od późnych lat 80-tych wykorzystywał w swej twórczości magnetofony kasetowe, winyle, płyty CD i twarde dyski jako instrumenty. Aktywny na elektronicznej oraz improwizowanej scenie, współpracuje m.in. z Takeshi Fumimoto, szwedzkim Azz, Phil’em Minton’em, oraz Matsem Gustafssonem wchodząc w skład jego Nu Ensemble. Występował w ponad 30 krajach na czterech kontynentach, na różnych międzynarodowych festiwalach. We Wrocławiu Dieb13 wystąpi we wnętrzu flagowego projektu WuWA, domu nr 31 dla osób samotnych i bezdzietnych małżeństw autorstwa niemieckiego architekta Hansa Scharouna. Budynek po generalnym remoncie z oryginalnymi wnętrzami oraz kolorystyką funkcjonuje dziś jako hotel Park Państwowej Inspekcji Pracy.


niedziela 08.10
17:00 Komora Akustyczna
Jacob Bergson (USA)

klawisze / programowanie

wstęp: dr Piotr Kozłowski


Jacob Bergson to klawiszowiec, producent, inżynier dźwięku z Nowego Jorku. Jego szerokie zainteresowania stylistyczne w muzyce jazzowej, elektronicznej i popowej oraz  doświadczenie w dziedzinie syntezy dźwięku czynią go nie tylko idealnym współpracownikiem dla zespołu NERVE Jojo Mayer’a, ale także dla szerokiej gamy współczesnych artystów, w tym Rubblebucket, Luke Temple (Here We Go Magic), Diiv, Moon Hooch i Janka Nabay. Jacob wystąpi w Laboratorium akustycznym w budynku Techonpolis Politechniki Wrocławskiej. Charakterystyczną czarną bryłę, w której znajduje się komora zaprojektował wrocławski architekt Wojciech Jarząbek. Zastosowanie przestrzeni bezechowej nie jest tutaj przypadkowe, o jej specyfice opowie dr inż. Piotr Kozłowski. Następnie usłyszymy dwie 20-minutowe sesje w wykonaniu Jacob’a.


poniedziałek 09.10
19:00 Opera
NERVE (Szwajcaria, USA)

Jojo Mayer: Perkusja
John Davis: Bass
Jacob Bergson: Klawiatury
Aaron Nevezie: Manipulowanie dźwiękiem


W 2014 roku Modern Drummer Magazine wymienił Jojo Mayer’a  jako jednego z 50 największych perkusistów wszech czasów. Urodzony w Szwajcarii Jojo po raz pierwszy wystąpił w wieku 2 lat z zespołem taty, jazzowego kontrabasisty. W wieku lat 18 otrzymał pierwszą międzynarodową ekspozycję podczas światowego tournee z zespołem Monty’ego Alexandra wspierając legendy jazzu takie jak Dizzy Gillespie i Nina Simone. Na początku lat 90-tych przeniósł się z Europy do Nowego Jorku, gdzie pracował jako sideman dla szerokiego grona wybitnych artystów. Jako lider stworzył swój własny unikatowy styl z zespołem NERVE, który utwierdził go jako jednego z największych wykonawców i innowatorów perkusji. Jego zaawansowane koncepcje i techniki „reversed engineering” (odwróconej inżynierii elektronicznych bitów w czasie rzeczywistym na akustycznym zestawie perkusyjnym)  wprowadziły nowy paradygmat i otworzyły drzwi dla całego nowego pokolenia muzyków.

Początki NERVE sięgają legendarnych imprez Prohibited Beatz odbywających się w Nowym Jorku pod wodzą Jojo Mayera pod koniec lat 90-tych. Początkowo platforma eksperymentalna dla interakcji DJ’ów, artystów wizualnych, muzyków i widowni, kolektyw rozwijał się w stronę wyrafinowanej grupy, która zapoczątkowała innowacyjną formę muzyki elektronicznej granej w czasie rzeczywistym przez improwizujących muzyków. W tym trybie zespół przyswajał szerokie spektrum stylów elektronicznych od old school Jungle, Dubstep, Glitch po Minimal i Tech House oraz innych trudnych ówcześnie do określenia gatunków. W efekcie udało się przedstawić publiczności nową muzykę opartą na tradycji jazzowej improwizacji, kombinacji klubowych rytmów i ewolucji stylistycznej. Jednocześnie NERVE skupia się na istocie Rock’n Roll’a dobrze się bawiąc, stale wprawiając w zachwyt swoich fanów oraz nowe pokolenie słuchaczy. NERVE przekracza relacje między ludzką kreatywnością a technologią cyfrową tworząc formę muzycznej ekspresji, która jest dziś zupełnie wyjątkowa.

Poza podstawową konfiguracją perkusji, basu, klawiatury i obsługi dźwięku na żywo, NERVE jest często uzupełniany przez szeroką gamę artystów gościnnych z całego świata. Oprócz długoletnich współpracowników, takich jak Roli Mosimann, Jason Lindner czy Takuya Nakamura są to m.in. Bugge Wesseltoft, Dj Shadow, MC XIS, Sean Pelton, Tim Lefebvre, Karsh Kale, MC Malik Work, Salt Cathedral, Vernon Reid, Moshen Namjoo i wielu innych.

Eklektik Orchestra „Reversed”

Jojo Mayer / drums
John Davis / double bass
Ståle Storløkken / rhodes, electronics
Dieb13 / turntables & electronics
Alfred Vogel / percussions
Jan Kantner / alt sax
Dominik Gawroński / trumpet
Adam Bławicki / tenor & bari sax
Paweł Jabłczyński / double bass
Paweł Pastuszka / double bass
Bond / bass, electronics

dźwięk: Roli Mosimann
koncepcja: Bond

Wieczór finałowy 09.10 w Operze Wrocławskiej zakończy występ Eklektik Orchestry z koncertem ”Reversed”. Perspektywa sali zostanie odwrócona co umożliwi publiczności doświadczenie koncertu z przestrzeni sceny. Do finałowego składu muzyków wrocławskich dołączą goście festiwalu, Jojo Mayer, Ståle Storløkken oraz Dieb13. Koncert nagłośni Roli Mosimann. Za koncepcję wieczoru oraz całego programu ES 2017 odpowiada założyciel platformy artystycznej i festiwalu Eklektik Session Radek Bond Bednarz.
Strona WWWhttp://eklektiksession.com
 
 

Dostępne terminy

 • od 6 październik do 9 październik

Powered by iCagenda

NAJNOWSZE WYDANIE

JazzPRESS

WIESZ O CIEKAWYM KONCERCIE?
NAPISZ DO NAS

ARCHIWUM

O NAS

 • RadioJAZZ.FM
 • Fundacja EuroJAZZ
 • JazzPRESS. Bezpłatny e-miesięcznik o jazzie i muzyce improwizowanej. Wydawcą JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM jest Fundacja EuroJAZZ.
 • Zapraszamy do współpracy autorów, dziennikarzy - kontakt

KONTAKT

 • Redakcja miesięcznika
 • Piotr Wickowski:
  JazzPRESS
  Bemowskie Centrum Kultury
  ul. Górczewska 201
  01-459 Warszawa

 • Marketing i reklama
 • Agnieszka Holwek:
 

WSPIERAJĄ NAS