◄ Powróć

XVI MIĘDZYNARODOWY KROKUS JAZZ FESTIWAL

POD NASZYM PATRONATEM 
 
 21 październik 00:00
Jeleniogórskie Centrum Kultury
Okres od 20 październik 00:00 do 22 październik 00:00

PROGRAM:

PIĄTEK /20 października / 20.00
SCENA GŁÓWNA
ARTUR DUTKIWICZ TRIO

Artur Dutkiewicz – fortepian
Michał Barański – kontrabas
Łukasz Żyta – perkusja

20 października / 22.00
SCENA KLUBOWA – Klub festiwalowy „Kwadrat”
PIOTR SCHOLZ SEXTET

Tomasz Orłowski – trąbka
Kuba Marciniak – saksofon tenorowy, sopranowy
Piotr Schulz – gitara
Mikołaj Gruszecki – fortepian
Damian Kostka – kontrabas
Adam Zagórski – perkusja

SOBOTA / 21 października /20.00
SCENA GŁÓWNA
E.J.STRICKLAND QUINTET (USA )

E.J. Strickland – lider, perkusja
Marcus Strickland – saksofon tenorowy, sopranowy
Godwin Louis – saksofon altowy
Victor Gould – fortepian
Josh Ginsburg – kontrabas

 

Amerykański perkusista jazzowy E.J. Strickland należy do ścisłej światowej czołówki. Wraz z bratem bliźniakiem znakomitym saksofonistą Marcusem Stricklandem szybko wdarli się na sam szczyt amerykańskiego jazzu prezentując własne, dojrzałe kompozycje osadzone we współczesnym mainstreamie. Porusza się w tym głównym nurcie, próbując odnaleźć siebie nie zapominając o aspekcie melodycznym. Jako lider zadebiutował pierwszym albumem już w wieku 21 lat. Gruntowne wykształcenie muzyczne zdobywał w New World School of the Arts w Miami, gdzie studiował muzykę klasyczną i jazz będąc pod wpływem takich jazzowych perkusistów jak Elvin Jones, Philly Joe Jones, Roy Haynes, Tony Williams, Jeff "Tain" Watts czy Brian Blade. W 1997 roku E.J. Strickland zaczął studia w klasie fortepianu i kompozycji w The New School for Social Research chłonąc wiedzę od takich gigantów jazzowej perkusji jak Joe Chambers, Michael Carvin, Carl Allen, Ralph Peterson, Lewis Nash i Jimmy Cobb.

Wraz z bratem Marcusem Stricklandem na początku lat 2000 dokonał wspólnych nagrań, których efektem było wydanie dwóch płyt „At Last” i “Brotherhood" z udziałem Roberta Glaspera, które według magazynu Down Beat uznane zostały za jedne z najciekawszych albumów ostatniego dziesięciolecia. Otwarta melodia w postaci niesamowitej energii jaką demonstruje swoją grą E.J.Strickland oczarowuje, zwłaszcza kiedy się słucha tej muzyki na żywo. Muzyk ma na swoim koncie współpracę z Ravi Coltrane’em ,Cassandrą Wilson, George’em Colligan’em , David’em Gilmore’em, Manuelem Valerą, Hans’em Glawischnig’iem, Danny Grissett’em, Dezron’em Douglasem, Luisem Perdomo, Lindą Oh, Adam’em Rogers’em, Drew Gress’em, Etienne Charlesem etc. Jako sideman nagrał ponad 60 albumów . Koncertuje wraz z własnym kwintetem a jako lider ma na swoim koncie 10 własnych albumów.


21 października / 22.00
SCENA KLUBOWA - Klub festiwalowy “Kwadrat”
LUIS NUBIOLA GLOBAL FRIENDSHIP ( Kuba / Polska )

Luis Nubiola – saksofon altowy
Marcin Chenczke – kontrabas
Krzysztof Szmańda – perkusja
Krzysztof Dys – fortepian

Luis Nubiola urodził się na Kubie, gdzie ukończył Narodowe Konserwatorium Muzyczne Amadeo Roldan jako nauczyciel saksofonu i  instrumentalista. Przez kilka lat grał w La Zorra y El Cuervo – jedynym klubie jazzowym na Kubie.W tym okresie zapraszany był do wielu wspólnych projektów muzycznych z wybitnymi kubańskimi muzykami jazzowymi – m.in.: José Miguel Credo (El Greco), Díakara, Paquito D'Rivera, George Benson, Steve Coleman. W czasie, kiedy podróżował z Top Secret – grupą prowadzoną przez wybitnego trębacza Jose Miguel Credo (El Greco), w 2001 roku postanowił osiedlić się na Kostaryce. Tam stał się jednym z najlepszych i najlepiej rozpoznawanych muzyków jazzowych. Na płaszczyźnie zawodowej współpracował z artystami takimi jak Walter Flores (zwycięzca Grammy), Robert Aguilari „Chocolate Band” – by wymienić choć kilku. Obecnie Luis Nubiola mieszka w Europie, gdzie kontynuuje swoje poszukiwania i rozwija się jako artysta. W programie koncertu promującego jego najnowszy album "Global Friendship", której powstaniu przyświecała idea zebrania i pokazania szerszej publiczności pojawią się kompozycje wielkich artystów – muzyków oraz przyjaciół, którzy mieszkają w różnych krajach na całym świecie, takich jak między innymi Kuba, Polska, Kostaryka, Hiszpania czy Stany Zjednoczone. Global Friendship to inne miejsca, odmienne tradycje muzyczne, ale jeden wachlarz emocji i jeden uniwersalny język, jakim jest muzyka.

 

NIEDZIELA / 22 października/ 20.00
ANTHONY STRONG GROUP

Anthony Strong (fortepian / śpiew)
Spencer Brown ( kontrabas )
Dave Ohm ( perkusja)
Alam Nathoo (saksofon tenorowy )
Gav Broom (trąbka)

Anthony Strong w rodzinnej Anglii  okrzyknięty został  gwiazdą  jazzu  i błyskawiczne wdarł się na estrady światowe opanowane dotąd przez Michaela Buble i Jami’ego Culluma. Komercyjny sukces albumu „ Stepping Out”  wylansował  szybko nową ikonę jazzowej wokalistyki. Śpiewa z naturalnością, z jaką oddycha, a na fortepianie gra tak naturalnie, jak śpiewa. Przystojny Anthony Strong komplementowany jest jako "najgorętszy, wschodzący talent w wokalistyce jazzowej", pojawia się jako celebryta na okładkach popularnych magazynów a przez brytyjską prasę uznawany  jest za "ogromny talent, z wszelkimi zadatkami na  gwiazdę panteonu współczesnego retro-jazzu". „ Anthony Strong  - -to imponujący, wrażliwy pianista i pięknie swingujący wokalista. Nie sili się na karkołomne improwizacje i jazzowe udziwnianie. Brawurową ekwilibrystykę eksponuje jako pianista, by swingowym aksamitem głosu wprowadzać brzmienie godne Franka Sinatry i Tony’ego Bennetta.  Bawiąc się jazzowym standardem potrafi wydobyć z niego współczesne, przebojowe brzmienie. Może właśnie dlatego jego wokalistyka jest bliższa modnym gwiazdom pop-jazzu niż legendarnym wokalistom ery swingu”.

Wychwalany jako „nowa angielska supergwiazda jazzu” Anthony Strong już na początku 2012 roku znalazł się w centrum uwagi czołowych wytwórni płytowych. Młody artysta podpisał kontrakt z kultową francuską firmą Naive Records i dołączył do elity artystów tej oficyny ( jak Adele, Carla Bruni i Katie Melua). Po wydaniu premierowego albumu „Stepping Out”  Anthony Strong pojawił się na pierwszej stronie największego francuskiego dziennika Le Figaro, wystąpił w niemieckiej telewizji, a przez brytyjską prasę został obwołany wybitnym talentem, predystynowanym do zajęcia miejsca w panteonie takich gwiazd retro – nowoczesnego jazzu jak Jamie Cullum i Michael Bublé. Na You Tube teledyski A. Stronga mają kilkusettysięczną widownię a w listopadzie 2013 jego debiutancki album uplasował się na pierwszym miejscu jazzowej listy amerykańskiego iTunesa. Nagranie przełomowego albumu  zrealizował z udziałem znakomitych muzyków. „ Stepping Out”  to przede wszystkim wielkie standardy jazzowe („My Foolish Heart”, „ When I Fall In Love „), przeboje (np. „Overjoyed”- Stevie’go Wondera), ale także utrzymane w  swingowej konwencji  stylowe kompozycje Anthony’ego Stronga. Spory sukces przyniosła mu kolejna płyta „ On the Clear” z której to materiał zaprezentuje podczas Międzynarodowego Krokus Jazz Festiwal.


SCENA GŁÓWNA
22 października/ 22.00
SCENA KLUBOWA - Klub festiwalowy „Kwadrat”
DAVID DORUŻKA TRIO ( CZ )

David Dorużka – gitara
Jiri Slavik – kontrabas
Martin Novak - perkusja

 

Obok występów gwiazd podczas trzech dni festiwalowych odbywać się będą koncerty konkursowe młodych muzyków jazzowych, których niebawem z pewnością zobaczymy w gronie najbardziej uznanych artystów. „Powiew Młodego Jazzu” to konkurs, który – jako jeden z nielicznych w kraju – promuje młodych twórców ambitnej muzyki. O nagrodę „Złotego Krokusa” ubiegać się będą zespoły z Czech, Niemiec, Słowacji, Skandynawii i Polski. Koncerty konkursowe z udziałem publiczności przez dwa dni ( 21 – 22 października) oceniać będzie profesjonalne Jury pod przewodnictwem znakomitego saksofonisty Leszka Żądło od niespełna 30 lat zamieszkałego w Monachium.

 


Strona WWWhttp://www.krokusjazzfestiwal.pl
 
 

Dostępne terminy

 • od 20 październik do 22 październik

Powered by iCagenda

NAJNOWSZE WYDANIE

JazzPRESS

WIESZ O CIEKAWYM KONCERCIE?
NAPISZ DO NAS

ARCHIWUM

O NAS

 • RadioJAZZ.FM
 • Fundacja EuroJAZZ
 • JazzPRESS. Bezpłatny e-miesięcznik o jazzie i muzyce improwizowanej. Wydawcą JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM jest Fundacja EuroJAZZ.
 • Zapraszamy do współpracy autorów, dziennikarzy - kontakt

KONTAKT

 • Redakcja miesięcznika
 • Piotr Wickowski:
  JazzPRESS
  Bemowskie Centrum Kultury
  ul. Górczewska 201
  01-459 Warszawa

 • Marketing i reklama
 • Agnieszka Holwek:
 

WSPIERAJĄ NAS