◄ Powróć

Pink Freud

POD NASZYM PATRONATEM 
 
  4 październik 20:00
Vertigo Jazz Club & Restaurant

Pink Freud założony w 1998 roku to jeden z najoryginalniejszych głosów we współczesnym jazzie i nie tylko. Zespół przyczynił się do zmiany generacyjnej na polskiej scenie jazzowej i do otworzenia rynku wydawniczego na siłę muzyki niezależnej. Formacja przedefiniowała jazzową kompozycję dla pożytku publiczności nowoczesnej i wymagającej. Muzyka zespołu wychodzi daleko poza kanony tradycyjnej formy improwizacji i pomimo klasycznego instrumentarium wzbogaconego o najnowsze muzyczne narzędzia elektroniczne ociera się o różne style od punkrocka i rocka, poprzez drum'n bass, jungle i dub aż po eksperymentalną muzykę elektroniczną. W pełni świadome przekraczanie granic gatunkowych w połączeniu z kolektywną improwizacją stwarza niesamowicie energetyczną, pełną subtelnych melodii muzyczną kąpiel dla publiczności wrażliwej i świadomej. 

Krytycy o zespole:
"to muzyka radykalna (...), jazz z najwyższej półki"
Piotr Iwicki

„Gazeta Wyborcza”; "Z nadziei polskiego jazzu Pink Freud zmieniają się w jego główną siłę"
Jacek Skolimowski „Przekrój”.

Rok 2013 był gorącym czasem dla Pink Freud. Ostatni album Horse & Power powstały przy współpracy z Rolim Mosimannem - producentem współpracującym m.in. z Faith No More, The Young Gods i The The oraz Marcinem Cichym współtwórcą legendarnego duetu producenckiego Skalpel wydającego dla prestiżowej wytwórni Ninja Tune został zaprezentowany podczas trzech potężnych tras koncertowych w Polsce, Kolumbii, Argentynie, Brazylii, Japonii, Korei, Czechach. Koncerty w Ameryce Południowej przysporzyły zespołowi setki nowych fanów i zebrały rewelacyjne recenzje m.in.: 

„…zespół składa się jedynie z perkusisty, barytonisty, trębacza i basisty ale brzmienie jakie udaje się wyciągnąć z tego combo jest prawie nie do wyobrażenia…” 
http://karlininkorea.weebly.com/2/post/2013/09/the-barranquilla-jazz-festival.html (kolumbijski blog kulturalny).

Zespół wystąpił m.in. na festiwalach Cena Contemporanea Brasilia - Brazylia, Barranquijazz Barranquilla - Kolumbia. Podczas trasy na dalekim wschodzie (Korea i Japonia) zespół porwał ponad dziesięciotysieczną publiczność festiwalu Jarasum Jazz Fesival w Korei a japońska część trasy zaowocowała koncertami z gościem specjalnym - wybitnym japońskim saksofonistą tenorowym Kadota „JAW” Kousuke. Wiosną i latem 2013 zespół odbył długą krajową trasę Blade Runer Tour oraz wystąpił na kilku polskich festiwalach m.in. Męskie Granie 2013. Fenomenalne koncerty zaowocowały wspaniałymi recenzjami: 

„…to prawdziwi eksperymentatorzy, którzy są żywym dowodem na to, że w muzyce zawsze znajdzie się miejsce dla artystów ambitnych i odważnych…”
Ula Poturniak (Ula Poturniak (http://wakacyjnarelacja.kulturaonline.pl/kulturahotline,pl,koncert,pink,freud,tytul,artykul,16147.html).

Pink Freud założony w roku 1998 przez Wojtka Mazolewskiego - gitara basowa, tworzą wybitni instrumentaliści i soliści. Adam Milwiw-Baron - trąbka i elektronika, Karol Gola - saksofon barytonowy, Rafał Klimczuk - perkusja. 

Kwartet ten stał się obecnie najgorętszym muzycznym towarem eksportowym polskiej kultury. Entuzjastyczne recenzje krytyków potwierdziła swym licznym przybyciem publiczność podczas niezliczonych koncertów w kraju i zagranicą m.in. Japonia, Meksyk, Chile, Argentyna, Peru, Maroko, Niemcy, Austria, Belgia, Francja, Portugalia, Włochy, Węgry, Szwecja, Słowenia, Słowacja, Czechy, Ukraina, Rumunia. Zespół ma na koncie wiele prestiżowych nagród m.in. tytuł płyty roku 2010 programu 3 Polskiego Radia dla albumu o tytule "Monster of Jazz"; trzykrotne zwycięstwo w prestiżowej ankiecie JazzTop miesięcznika Jazz Forum w kategorii najlepszy zespół elektryczny w latach 2010, 2008 oraz 2007; Jazzowy Oscar przyznawany przez stowarzyszenie Melomani; Yach na festialu Yach Film 2005 w kategorii „Inna Energia” za teledysk do utworu "Come as you are"; Grand Prix festiwalu Yach Film 2007 za teledysk do utworu "Dziwny jest ten Kraj" otwierający album "PUNK FREUD"; nagroda na festiwalu Northernwave w Islandii za teledysk do utworu "Dziwny jest ten Kraj". Pink Freud zagrał na Sziget Festival 2012, gdzie została umieszczona na 2. miejscu w holenderskim rankingu najlepszych koncertów festiwalu zaraz po The Roots, wyprzedzając takie gwiazdy jak Snoop Dogg i Korn. Jesienią 2012 roku Pink Freud wydał swój album Monster Of Jazz w Japonii dla wytwórni This Time Records.

Pink Freud to nie tylko muzyka. Zespół miał okazję kilkukrotnie z powodzeniem skomponować ścieżkę dźwiękową do filmów niemych. Projekt, który odbił się największym echem to "Mocny Człowiek" w reżyserii Henryka Szaro. Entuzjastycznie przyjęta premiera filmu z muzyką Pink Freud, wykonywaną na żywo, miała miejsce w The Barbican w Londynie w roku 2011. W niedalekiej przyszłości możemy się spodziewać kolejnego filmu, tym razem będzie to dokument ukazujący kulisy pracy nad albumem "Horse & Power". Równolegle wydany zostanie koncert z trasy "Horse & Power" w formie audiowizualnej BlueRay. Na www.pinkfreud.pl można zobaczyć najświeższe teledyski, które zespół regularnie tworzy.

Rok 2014 jest dla zespołu czasem wytężonej pracy nad spektakularnymi premierami. W marcu Pink Freud wspólnie z zespołem Lao Che zaprezentowało, podczas dziewięciokoncertowej trasy po największych klubach w Polsce, nowy projekt zatytułowany Jazzombie. Ten konglomerat dwóch muzycznych światów spotkał się z fantastycznym przyjęciem publiczności i krytyków. 

Drugą wyjątkowym wydarzeniem był muzyczno-wizualny show inspirowanego twórczością najwybitniejszych pionierów muzyki elektronicznej - duetu Autechre. Premiera projektu miała miejsce podczas Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Swoje interpretacje utworów legend muzyki elektronicznej, kwartet Wojtka Mazolewskiego zaprezentował także na Open’er Festiwalu i w transmitowanym na cały świat koncercie na warszawskiej edycji Red Bull Music Academy Weekender. 

Zespół nie zaprzestał, także koncertowania z albumem Horse & Power. Muzyka z ostatniej studyjnej płyty zabrzmiała m.in. podczas ELB Jazz Festiwal w Hamburgu, Przystanku Woodstock oraz wrocławskiej edycji Męskiego Grania. Hamburski koncert polskiej formacji został uznany przez publiczność i organizatorów za jeden z najlepszych podczas tegorocznej edycji festiwalu. To wyróżnienie tym bardziej godne docenienia gdy spojrzymy na panteon gwiazd światowej muzyki jazzowej, który wystąpił na festiwalu a byli wśród nich: Avishai Cohen, Gregory Portter, Snarky Puppy czy Raul Midon. Portal Mittendrin napisał: "Pink Freud zaskoczył zróżnicowaną mieszanką gatunków muzycznych oraz energią sceniczną. Publiczność z pierwszych rzędów skakała i śpiewała!" Także woodstockowy koncert kwartetu spotkał się ze świetnym przyjęciem. Portal TegoSlucham.pl napisał "To był najlepszy koncert na Woodstocku, koniec kropka."Wyjątkowy zaszczyt spotkał zespół we wrześniu tego roku. Na zaproszenie Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Bronisława Komorowskiego, Pink Freud wystąpiło w ramach akcji Narodowe Czytanie.  

Rok 2015 stał pod znakiem tras w Kolumbii i Chinach. Podczas dwutygodniowej trasy zespół wystąpił na dwóch festiwalach, największym w kraju Jazz al Parque oraz Mompox Jazz Festival. Kwartet zagrał także kilkanaście koncertów klubowych, wziął udział w sesjach nagraniowych z kolumbijskimi artystami Andresem Cabasem I DivaGash oraz wystąpił w audycjach radiowych. 
Trasa w Chinach odbyła się w ramach Jazz Po Polsku: on Tour! Zespół był gwiazdą piątej edycji CT-Loft Festival w Shenzhen. Formacja Wojtka Mazolewskiego zagrał także koncerty w Kantonie, Zhongshan, Hong Kongu.Strona WWWhttps://www.facebook.com/events/932808073526850
AddresOławska 13, 53-125 Wrocław
 
 

Dostępne terminy

 • 4 październik 20:00

Powered by iCagenda

NAJNOWSZE WYDANIE

JazzPRESS

WIESZ O CIEKAWYM KONCERCIE?
NAPISZ DO NAS

ARCHIWUM

O NAS

 • RadioJAZZ.FM
 • Fundacja EuroJAZZ
 • JazzPRESS. Bezpłatny e-miesięcznik o jazzie i muzyce improwizowanej. Wydawcą JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM jest Fundacja EuroJAZZ.
 • Zapraszamy do współpracy autorów, dziennikarzy - kontakt

KONTAKT

 • Redakcja miesięcznika
 • Piotr Wickowski:
  JazzPRESS
  Bemowskie Centrum Kultury
  ul. Górczewska 201
  01-459 Warszawa

 • Marketing i reklama
 • Agnieszka Holwek:
 

WSPIERAJĄ NAS