◄ Powróć

7. Katowice JazzArt Festival

POD NASZYM PATRONATEM 
 
 29 kwiecień 00:00
Okres od 26 kwiecień 00:00 do 30 kwiecień 00:00

 

Before 7. Katowice JazzArt Festival
9 marca (piątek), godz. 11 (konferencja prasowa)
Odsłonięcie instalacji Philipa Paqueta (BE) na fasadzie Muzeum
Lokalizacja: Muzeum Śląskie (katowicka Strefa Kultury)
wstęp wolny

9 marca (piątek), godzina 19.00, klub Winkel, ul. Mariacka 10
Ciśnienie (PL)

Założone przez Maćka Klicha, Kacpra Kowalczuka, Michała Paducha i Michała Zdrzałka, Ciśnienie powstało w jednym celu: aby stworzyć najbardziej wstrząsające i intensywne muzyczne kulminacje, jakie można sobie wyobrazić. Stylistycznie stanowi mieszaninę post-rocka, muzyki orkiestrowej i transowego jazzu, z inspiracjami oscylującymi między zespołami pokroju Swans, Fire! Orchestra i Mogwai, a muzyką Henryka Mikołaja Góreckiego czy Arvo Pärta. Waltornia, skrzypce i klawisze łączą się tutaj z pozornie nieprzystającym, przesterowanym basem i frenetyczną perkusją, czego rezultatem są wyjątkowo barwne i zróżnicowane pejzaże dźwiękowe: od improwizowanego, psychodelicznego ambientu, po napędzane rytmem, ostinatowe ściany dźwięku.
wstęp wolny

10 marca (sobota), godz. 19.00, Audytorium Muzeum Śląskiego
Tomasz Dąbrowski AD HOC „Strings” (PL/JP)
AD HOC: Hiroshi Minami / Hiroshi Tsuboi / Hiroki Chiba

W wieku 30 lat Tomasz Dąbrowski był już autorem trzech solowych płyt. Jako pierwszy Polak został uhonorowany tytułem „Jazzowego Muzyka Roku” przyznawanego przez Związek Muzyków Jazzowych na wyspie Fyn. AllAboutJazz lokuje go wśród piętnastu najważniejszych europejskich muzyków.

AD HOC „Strings” to wspólny projekt Dąbrowskiego i japońskich muzyków jazzowych: Chiby, Minamiego i Hiroshiego, zrealizowany w ciągu jednej nocy w jednym z tokijskich klubów muzycznych. Subtelne brzmienia rytmiczne skojarzone z elektroniką, wyraźne motywy melodyczne i improwizacja, akustyczny, poszukujący jazz z mocnym brzmieniem trąbki. Intrygujący materiał, zwłaszcza że muzycy zagrali ze sobą pierwszy raz.

Ich wspólny koncert to także rzadkie wydarzenie, biorąc pod uwagę odległości, jakie dzielą członków projektu!

Bilety: 23/ 18* zł (ticketportal.pl oraz kasa Muzeum Śląskiego)

*Cena biletu dla posiadaczy Karty Seniora


PROGRAM GŁÓWNY

CZWARTEK
Wystawa Auand Family
Wernisaż wystawy niezależnej wytwórni płytowej „Auand Records” (IT)

26 kwietnia, godz. 18.00
Lokalizacja: Galeria Engram – Katowice Miasto Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2)
wstęp wolny

wystawa
A.L.T.E.R.C.O. (IT)

26 kwietnia, godz. 19.00, sala kameralna Katowice Miasto Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2)
Manlio Maresca / Piero Bittolo Bon / Stefano Tamborrino

„Piero Bittolo Bon, Manlio Maresca i Stefano Tamborino zaliczani są do najbardziej kreatywnych improwizatorów sceny włoskiej. Mamy tu do czynienia z ostrym i prowokującym saksofonem altowym zaangażowanym również w Bread & Fox Quintet i Jump the Shark, gitarą, która całkiem efektownie łączy downtown z rockiem z Manual For Errors i eklektyczną perkusję z Hobby Horse z jej instynktowną skłonnością do odkrywania nowych Ameryk. Muzycy spotykają się pod szyldem A.L.T.E.R.C.O., i jak twierdzą ich słuchacze i entuzjaści, grają nieprzewidywalnie. W każdej chwili miły, ciepły śródziemnomorski nastrój może zmienić się w ironiczny, postmiejski koszmar, zaś nuda popołudniowych godzin w iskrzącą liryczną abstrakcję.”

wstęp wolny

koncert
Brzoska / Marciniak / Markiewicz (PL)
26 kwietnia, godz. 21.00, Klub Katofonia


Wojciech Brzoska / Łukasz Marciniak / Marcin Markiewicz

Wszyscy są już zaprzyjaźnieni ze sceną. Wojciech Brzoska od dwudziestu lat występuje na niej jako poeta i połowa duetu Brzoska&Gawroński. Jest autorem ośmiu książek poetyckich. Łukasz Marciniak współtworzył improwizowany duet Makemake i zrealizował dwie płyty „From earth to the moon”, „Something between”. Z kolei Marcin „Cozer” Markiewicz od lat związany jest ze sceną reggae i lideruje zespołowi Konopians.

Efektem tego muzyczno-poetyckiego aliansu jest debiutancka płyta „Brodzenie” wydana właśnie nakładem Fundacji Kaisera Soze z Lublina. Czysta, wertykalna, mocno akcentowana trąbka, eksperymentalna i preparowana gitara, mocny i wyrazisty głos poetycki. Do tego proszę dodać improwizacyjną swobodę, świetne zgranie, trochę undergroundowy, klubowo-kameralny charakter.
wstęp wolny

 

PIĄTEK
Quatuor Machaut (FR)
27 kwietnia, godz. 19.30, Kościół Mariacki (plac ks. Emila Szramka 1)

Quatuor Machaut: Quentin Biardeau / Simon Couratier / Francis Lecointe / Gabriel Lemaire

Polifoniczna Messe de Notre Dame z 1365 roku Guillaume’a Machaut na cztery saksofony? Na zuchwały pomysł, żeby partyturę mszy zapisać na kwartet dęty i otworzyć na improwizację wpadł Quentin Biardeu. Wespół z Simonem Couratierem, Francisem Lecointem i Gabrielem Lemairem skoncentrował się na eksploracji barw, faktur, tonów, bogactwie harmonii i wrażeń wywołanych przez apoteozę – jak nazwano mszę – XIV wieku. Rezultat przeszedł najśmielsze oczekiwania. Powstało dzieło na styku muzyki sakralnej i spektralnej, oddające ducha przeszłości, a równocześnie na wskroś współczesne. „Mistyczna demonstracja”. „Muzyka o wielkiej sile poetyckiej, w której zmysłowość barw i faktur dotyka czystej metafizyki”.
wstęp wolny

 

Zu (IT)
27 kwietnia, godz. 21.00, Jazz Club Hipnoza (plac Sejmu Śląskiego 2)

Zu: Luca Mai / Massimo Pupillo / Tomas Järmyr

Muzycy pochodzą z podrzymskiej Ostii, natomiast Zu narodziło się w samym Rzymie. W zeszłym roku, na swoje dwudziestolecie, trio wydało 18 płytę w dorobku – „Ihator”. To nietypowe połączenie perkusji, basu, saksofonu i elektroniki, którego efektem jest wyrazista i stale ewoluująca muzyka na pograniczu heavy metalu i noise rocka.

Zu często zaprasza do projektów znanych twórców, takich jak Mats Gustafsson, Buzz Osbourne, Mike Patton, Thurston Moore czy Takemura. Papież awangardy John Zorn zdążył już kanonizować trio: „To potężna muzyka, która całkowicie przekracza to, co większość zespołów robi w dzisiejszych czasach”

bilety: 30 / 15* zł (ticketportal, ticketmaster, goingapp)

*Cena biletu dla posiadaczy Karty Seniora

SOBOTA

Manlio Maresca / Piero Bittolo Bon/ Stefano Tamborrino (IT) + Orkiestra Specjalna dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 Specjalnej w Katowicach (PL)
28 kwietnia, godz. 12.00, Szkoła Podstawowa nr 6 Specjalna w Katowicach

wstęp wolny

koncert

Eivør (FO) supported by Konni Kass (FO)
28 kwietnia, godz. 19.00, Kinoteatr Rialto (ul. Św. Jana 24)

Eivør: Eivør Pálsdóttir / Høgni Lisberg / Mikael Blak / Hallur Jonson

Unikalny charakter języka farerskiego (używanego na Wyspach Owczych i, częściowo, w Danii) i wyjątkowy głos, w którym spotyka się północna surowość i solidne muzyczne wykształcenie. Bogate portfolio – od praktyk chóralnych w wieku lat 12, po występy z orkiestrą kameralną i partię solową w operze „Firra“ Krtistiana Blaka. Do tego dodajmy niezwykłą wokalną ekspresję, talent literacki i kompozytorski, łatwość adaptacji gatunków muzycznych (jazz, country, folk, rock, trip-hop), skłonność do eksperymentowania i doświadczenie, bo artystka jest autorką dwunastu albumów i laureatką wielu nagród muzycznych – oto portret Eivør Pálsdóttir. I przepis na zjawiskowy koncert.

bilety: 40 / 20* zł (ticketportal, ticketmaster, goingapp)

*Cena biletu dla posiadaczy Karty Seniora

The KutiMangoes (DK)
28 kwietnia, godz. 21.00, Jazz Club Hipnoza (plac Sejmu Śląskiego 2)

The KutiMangoes: Michael Blicher / Gustav Rasmussen / Aske Drasbæk / Johannes Buhl Andresen / Casper Mikkelsen / Eddi Jarl / Magnus Jochumsen

Afro jazz beat z Północy. Nikt przed Duńczykami tego nie zrobił, a wielu próbowało, m.in. Stewart Copeland w swoim „Rhythmatist”. Nikt nie połączył zachodnioafrykańskiej muzyki z europejską tradycją w taki sposób, żeby nie wyglądało to na muzyczną antropologię. Duński sekstet nie brzmi jak sekstet afrykański, jest autentyczny, spójny w kreowaniu „globalnej ekspresji”. Jak mówi Gustav Rassmusen, współzałożyciel zespołu – „interesuje ich wyłącznie tworzenie muzyki, dzielenie się muzyką i łączenie ludzi poprzez muzykę”. Debiutancki album „Afro-Fire” i o dwa lata późniejszy „Made in Africa” były wielokrotnie nominowane do duńskiej Grammy. „Afro Fire” wygrał w kategoriach „Best World Music Album” i „Best World Music Track”.

bilety: 30 / 15* zł (ticketportal, ticketmaster, goingapp)

*Cena biletu dla posiadaczy Karty Seniora

NIEDZIELA

Stryjo (PL)
29 kwietnia, godz. 15.00, Jazz Club Hipnoza (plac Sejmu Śląskiego 2)

Stryjo: Maciej Szczyciński / Michał Bryndal / Nikola Kołodziejczyk

Można powiedzieć, że formacja gra wyłącznie premierowe utwory. Trzej utalentowani instrumentaliści o różnych temperamentach - Michał Bryndal, Nikola Kołodziejczyk i Maciej Szczyciński, polegają wyłącznie na interakcji, muzycznej intuicji, talencie i czasie rzeczywistym. Stryjo improwizuje od pierwszego do ostatniego taktu, ale nie wychodzi z tego sonorystyczny free jazz, ale solidna, muzyczna narracja.

Jeśli mottem ich ostatniej płyty A Vista Social Club było „no labels, no producers, no promotion”, to „tu i teraz” firmuje zespół od początku istnienia. Każdy koncert Stryjo to wydarzenie niepowtarzalne. Dosłownie i w przenośni.

bilety: 20 / 10* zł (ticketportal, ticketmaster, goingapp)

*Cena biletu dla posiadaczy Karty Seniora


29 kwietnia, godz. 16.30
Lokalizacja: sala BDK (Katowice Miasto Ogrodów)
Ganavya + Rajna + Pianohooligan (US/IN/PL)

29 kwietnia, godz. 18.00, Jazz Club Hipnoza (plac Sejmu Śląskiego 2)

Ganavya Doraiswamy, Rajna Swaminathan

Pianohooligan: Piotr Orzechowski

Amerykańska artystka indyjskiego pochodzenia Ganavyi Doraiswamy specjalizuje się w ożywianiu zapomnianych, tradycyjnych instrumentów: jalatharangam i veenai, katalogowaniu mudr, czyli gestów dłoni, rekontekstualizowaniu abhangów – poezji dewocjonalnej tworzonej przez hinduskich Maharashtrian, a przede wszystkim w muzyce karnatyckiej.

Oprócz tego jest tancerką, performerką i doktorantką interdyscyplinarnego wydziału Harvarda. Współpracowała m.in. z Danilo Perezem, Javierem Limonem, Jamesem Newtonem, Wadadą Leo Smith czy Placido Domingo. W ubiegłym roku ukazał się jej debiutancki album „Aikynam:Onnu”. Aikynam w sanskrycie i języku tamilskim oznacza „identyczność”, harmonijną jedność i symbiozę wielu światów.

Na festiwalu Ganavya wystąpi w trio z Rajną Swaminathan, specjalistką od gry na mridandze i Pianohooliganem, czyli Piotrem Orzechowskim, prawdziwym enfant terrible polskiej pianistyki jazzowej.

bilety: 40 / 20* zł (ticketportal, ticketmaster, goingapp)

*Cena biletu dla posiadaczy Karty Seniora

 

RIMBAUD# 4 (FR/LU)
29 kwietnia, godz. 20.00, Rondo Sztuki (rondo gen. J. Ziętka)

Rimbaud: George Ruby / Michael Pilz / Daniel „D-Flat” Weber / Elodie Brochier

Artur Rimbaud stale inspiruje. W 2015 roku okazały się dwa znaczące muzyczne projekty: „Rimbaud” Mikołaja Trzaski i właśnie „Rimbaud#4” czwórki znakomitych artystów: Georga Ruby’ego, Michaela Pilza, Daniela „D-Flat” Webera i wokalistki Elodie Brochier. Ich wcześniejsza płyta „Deuxieme Bureau” została uznana albumem roku 2011 przez The New York City Jazz Record.

Rimbaud#4 jest częścią większej koncepcji „Instant Composings”, która oznacza ewoluujące żywe kompozycje, żywe muzyczne organizmy. Spodziewajmy się bardzo intensywnych improwizacji, dużej dawki awangardowej poezji, zjawiskowych wokaliz Brochier, śmiałych brzmień klarnetu basowego i preparowanego fortepianu. Wszystko po to, by oddać awanturniczego i rewolucyjnego ducha poety.

bilety: 20 / 10* zł (ticketportal, ticketmaster, goingapp)

*Cena biletu dla posiadaczy Karty Seniora

PONIEDZIAŁEK: INTERNATIONAL JAZZ DAY
Katowicki Radar Muzyczny
30 kwietnia, godz. 17.30, : Biuro Dźwięku Katowice – Katowice Miasto Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2)

spotkanie

Amir ElSaffar with Hafez Modirzadeh (US/IR/IQ)
30 kwietnia, godz. 19.00, sala kameralna KMO (II piętro, sala 211)

Ornette Coleman w wersji bliskowschodniej – tak Jazz Times anonsował duet trębacza Amira Elsafara i saksofonisty tenorowego Hafeza Modirzadeha. A New York Times określił ich muzykę z albumu „Radif Suite” jako zuchwałą polifonię. Spróbujmy sobie bowiem wyobrazić dobry, amerykański jazz spod znaku Colemana i Cherry, w połączeniu z tradycyjnie arabskimi wzorcami melodycznymi – irackim maqam i perskim dastgah. Wyobraźmy sobie jazz, którego system tonalny i rytmiczny wystrzelono w kosmos. Tylko tak można określić praktykę tej dwójki muzyków, opracowaną przez nich technikę manipulowania wysokością dźwięków, odtwarzania arabskich mikrotonów i ozdób, reorientację tonalną. To całkowicie nowy, wspaniały świat. To „nowa gramatyka kompozycji”.

bilety: 20 / 10* zł (ticketportal, ticketmaster, goingapp)

*Cena biletu dla posiadaczy Karty Seniora

Fire! Orchestra „Arrival” (SE)
30 kwietnia, godz. 21.00, sala koncertowa Katowice Miasto Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2)

Zaczęło się od iskry – klasycznego tria w składzie Mats Gustaffson, Johan Berthling i Andreas Werllin. Po wydaniu trzech płyt (z gościnnym udziałem Jimiego O’Rourke’a) trio sięgnęło po bardziej rozbudowany skład i formułę w stylu Sun Ra czy Charlie Haden’s Liberation Orchestra, zapraszając do współpracy niemal trzydziestu muzyków, w tym pięciu wokalistów. Projekt zapłonął na dobre. The Fire Orchestra dzisiaj kojarzona jest z niezwykłą free jazzową i rockową energią, swobodą improwizacji, eksperymentalną elektroniką z okolic noise’u, a nade wszystko z płytami: „Exit”, „Enter”, „Rituals”, które zdeklasowały konkurencję. „Music is like living, but better” – tak Mats Gustaffson zakończył jeden z wywiadów. Możemy ufać pierwszemu saksofonowi Szwecji.

W Katowicach Fire Orchestra zagra premierowy materiał „Arrival”

Mariam Wallentin - voice

Sofia Jernberg - voice
Anna Lindal - violin
Leo Svensson - cello
Josefin Runsteen – violin
Katt Hernandez – violin
Per Texas Johansson – contrabass- and bass clarinets
Christer Bothén - contrabass- and bass clarinets
Isak Hedtjärn – Bb clarinet
Alexander Zethson - piano
Susana Santos Silva - trumpet
Mats Gustafsson - baritone sax
Johan Berthling - basses
Andreas Werliin  – drums
Mikael Werliin – sound

bilety: 50 / 25* zł (ticketportal, ticketmaster, goingapp)

*Cena biletu dla posiadaczy Karty Seniora

 

BNNT (PL) + Mats Gustafsson (SE)
30 kwietnia, godz. 23.59,  Muzeum Śląskie – Kuźnia (katowicka Strefa Kultury)

BNNT: Konrad Smoleński / Daniel Szwed

Duet BNNT Konrada Smoleńskiego i Daniela Szweda jest bardziej grupą artystyczną niż standardowym zespołem. Łączą muzykę ze sztukami wizualnymi, działaniami teatralnymi, a nawet aktywnością wydawniczą. Sami twórcy określają swoją praktykę jako „projekt audioperformatywny”. Ich ulubione słowo to soundbombing – BNNT atakuje głównie w przestrzeni miejskiej. Po noisowo-rockowej epce ukazał się wreszcie album MULTIVERSE, na którym muzycy ugościli Stine’a Janvina Motlanda i Matsa Gustafssona. Wyobraźmy sobie tytuły zaczerpnięte z pism Emila Ciorana i kosmiczną, polirytmiczną wędrówkę po światach równoległych, transowy drone i skondensowaną grę na perkusji.

Tak wygląda nowe „szamańskie” oblicze BNNT. Koncert duetu uświetni saksofon Matsa Gustafssona dobrze rozgrzany po występie The Fire! Orchestra.

wstęp wolny dla osób posiadających bezpłatne wejściówki oraz dla posiadaczy karnetów

 

WTOREK

Wildbirds & Peacedrums (SE)
1 maja

Lokalizacja: Areszt Śledczy w Katowicach (Mikołowska 10)

Wildbirds & Peacedrums: Mariam Wallentin & Andreas Werliin

koncert zamknięty

koncert w więzieniu

 


Strona WWW www.jazzartfestival.eu
AddresPlac Sejmu Śląskiego 2, 40-032 Katowice
 
 

Dostępne terminy

 • od 26 kwiecień do 30 kwiecień

Powered by iCagenda

NAJNOWSZE WYDANIE

JazzPRESS

WIESZ O CIEKAWYM KONCERCIE?
NAPISZ DO NAS

ARCHIWUM

O NAS

 • RadioJAZZ.FM
 • Fundacja EuroJAZZ
 • JazzPRESS. Bezpłatny e-miesięcznik o jazzie i muzyce improwizowanej. Wydawcą JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM jest Fundacja EuroJAZZ.
 • Zapraszamy do współpracy autorów, dziennikarzy - kontakt

KONTAKT

 • Redakcja miesięcznika
 • Piotr Wickowski:
  JazzPRESS
  Bemowskie Centrum Kultury
  ul. Górczewska 201
  01-459 Warszawa

 • Marketing i reklama
 • Agnieszka Holwek:
 

WSPIERAJĄ NAS