Schmidt sier-wrz
News

Rusza Era Jazzu 2015!

Obrazek tytułowy

Po 2 latach przerwy z tygodniowym festiwalem gwiazd wraca Era Jazzu! Program październikowego festiwalu (13-19.X), który odbędzie sie w Poznaniu obejmuje zarówno koncerty światowych gwiazd, jak i szeroką prezentację ciekawych muzycznych zjawisk i trendów.

Wśród gwiazd m.in. Stacey Kent - najpopularniejsza wokalistka dzisiejszego jazzu, gitarzyści John Abercrombie, Ralph Towner i David Gilmore, egzotyczna artystka z Cape Verde - Carmen Souza, „pierwsza dama dzisiejszej bossanowy” - Paula Morelenbaum, pianista Marc Copland, mistrz perkusji Joey Barron, legendarny saksofonista Paul McCandless, wirtuoz gitary basowej Reggie Washington, trębacz „new jazzu” - Joo Kraus oraz charyzmatyczny wokalista Vinx.

ERA JAZZU: VINX & Poznań Jazz Project 13.10.2015, godz. 20.00 - Poznań - Blue Note

Vinx należy do grona najpopularniejszych solistów-wokalistów, którzy pojawiają się na estradach całego świata. Obdarzony charyzmą estradowca i talentem na miarę Bobby’ego McFerrina jest gwiazdą ostatniego Montreal Jazz Festival i klubowych koncertów w nowojorskim Blue Note . Nadto jest wykładowcą prestiżowej The Berklee College of Music w Bostonie oraz autorem rozlicznych, autorskich projektów. Amerykański wokalista Vinx De’Jon Parrette to także bohater koncertów i nagrań z największymi jazzu i estrady. Do współpracy zapraszają go Stevie Wonder, Sting, Herbie Hancock, Sheryl Crow, Branford Marsalis, Ernie Watts, Taj Mahal, Ricki Lee Jones, Cassandra Wilson, Brenda Russell ale także Cher, Tom Jones i Will Downing. W ramach festiwalowej Ery Jazzu realizowany jest wspólny Poznań Jazz Project: koncert wybitnego wokalisty z warsztatowa formacją znamienitych, poznańskich muzyków.

Vinx – śpiew, instrumenty perkusyjne
Jacek Szwaj – fortepian Kacper Smoliński – harmonijka
Dawid Kostka – gitara / Damian Kostka – gitara basowa / Mateusz Brzostowski - perkusja

ERA JAZZU: CARMEN SOUZA
14.10.2015, godz. 20.00 - Poznań - Blue Note

Carmen Souza jest spadkobierczynią popularności swojej wielkiej mentorki i jest przedstawiana jako następczyni Cesarii Evora - legendarnej piosenkarki z Cape Verde. Jest coś magicznego w śpiewie tej egzotycznej wokalistki. W jednej chwili słyszymy i etniczny zaśpiew jaki do muzyki wniosła Cesaria Evora, w drugiej jawi się brzmienie aksamitnego głosu jazzowej legendy Billie Holiday. To specyficzne połączenie obu stylistyk zbudowało sztukę wokalną pochodzącej z Cape Verde charyzmatycznej i wybitnej artystki. Carmen Souza kulturę i muzykę wyniosła z rodzinnego domu w Lizbonie, gdzie rodzice - emigranci z Wysp Zielonego Przylądka pielęgnowali tradycję “sodade”, porozumiewali się specyficznym dialektem portugalskich Kreoli i mieszkańców Cape Verde. Wychowana w takiej tradycji Carmen Souza włączyła się także w muzyczny rytm by dzisiaj być gwiazdą wielkich festiwali a jej amerykańską trasę festiwalową okrzyknięto wielkim sukcesem. Nagrania wokalistki nominowane są do najważniejszych nagród ( od German Record Critic’s Award i World Music Charts Europe po nominacje do Grammy Award for Best Contemporary World Music Album) , a “Protiged” uznano za „Best World Music Album”.

Carmez Souza – gitara, śpiew / Theo Pascal – kontrabas Shane Forbes – perkusja/ Nat Facey - saksofony.

ERA JAZZU: BOSSARENOVA Trio
15.10.2015, godz.20.00 - Poznań - Blue Note

Paula Morelenbaum to dzisiaj jedno z najważniejszych nazwisk na współczesnej scenie bossa novy, brazylijskiego stylu muzycznego który przebojem podbił cały świat. Niezwykle utalentowana, obdarzona cudownym głosem wokalista wraz z trębaczem Joo Krausem ( znanym z zespołów Tab Two i De Phazz - ikon nu-jazzu) i pianistą Ralfem Schmidem ( z zespołów Randy’ego Breckera, Natalie Cole, Dionne Warwick i Eliane Elias) w autorskim trio Bossarenova prezentują fenomenalną syntezę samby, bossa- novy, jazzu, muzyki klasycznej i nowych brzmień. Paula Morelenbaum określana jest „nową Astrud Gilberto” i to dzisiaj jej muzyka jest synonimem klasycznej bossa novy, wokalnego jazzu latynoskiego w nowoczesnych aranżacjach i brzmieniu naszej dekady.

Paula Morelenbaum – śpiew
Joo Kraus – trąbka / Ralf Schmid – fortepian

ERA JAZZU: JOHN ABERCROMBIE Quartet
16.10.2015, godz.20.00 - Poznań – Blue Note

Nowy kwartet amerykańskiego gitarzysty Johna Abercrombie to zespół jazzowych gwiazd. Pianista Marc Copland, basista Drew Gress oraz perkusista Joey Baron – to elita dzisiejszego jazzu i artyści z ogromnym dorobkiem koncertowym i płytowym. John Abercrombie należy do grona wybitnych twórców jazzu, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do wylansowania charakterystycznego„brzmienia powyżej ciszy” wytwórni ECM. Obok Pata Metheny’ego i Terje Rypdala należy do elity wirtuozów tej oficyny dla której zrealizował większość swoich płyt. Z nowym kwartetem – który zagra w Poznaniu- gitarzysta nagrał „39 Steps”, jedną z najlepszych swoich płyt i pokazał ponownie, że jest najwybitniejszym twórcą i gitarzystą nowoczesnego jazzu. Również Marc Copland zrealizował dla ECM swój najnowszy projekt „Now This” ( Gary Peacock - Marc Copland- Joey Baron) proponując nastrój subtelnego, elokwentnego, jazzowego trio z brzmieniem i nostalgią przywodząca na myśl najpiękniejsze nagrania Trio Evansa, Jarretta, Bleya. Te albumy są forpocztą jesiennych koncertów Ery Jazzu.

John Abercrombie – gitary / Marc Copland – fortepiano / Drew Gress – kontrabas/Joe Baron - perkusja

ERA JAZZU: REGGIE WASHINGTON Quartet
17.10.2015, godz.20.00 - Poznań – Blue Note

Reggie Washington to nadworny muzyk zespołów gwiazd (od Ravi Cotrane’a, Cassandry Wilson, Wallace Roneya i Branforda Marsalisa po George Duke’a, Ala Jerrau, Erykah Badu, The Roots i Billy Joela). Basista jest nie tylko doskonałym instrumentalistą, ale także wspaniałym artystą, który realizuje swoje autorskie pomysły we własnych zespołach. Najnowszym albumem „Rainbow Shadow” potwierdza swą doskonała technikę, szacunek do jazzowej, bluesowej i funkowej tradycji a nade wszystko syntezę swojej muzyki ze sztuką Marcusa Millera. Dyskografia Reggie Washingtona obejmuje kilkadziesiąt albumów i jest tak po prawdzie historią jego kariery znaczona współpracą z największymi jazzu i estrady ( Lenny White, Roy Hargrove, Terri-Lyne Carrington, Salif Keita, Steve Coleman, Don Byron, Mike Mainieri, Meshell N’degeocello, Kenny Kirkland, World Saxophone Quartet, Chico Hamilton oraz awangardziści Lester Bowie, Will Smith & Arthur Blythe). Na festiwalowej Era Jazzu basista przedstawi nowy kwartet z gitarzystą Davidem Gilmorem oraz DJ Grazzhoppa.

Reggie Washington - gitara basowa, śpiew /David Gilmore -Gitara/ DJ Grazzhoppa –turntables/Patrick Dorcean -perkusja

ERA JAZZU: OREGON
18.10.2015, godz.20.00 - Poznań – Blue Note

Oregon to bodaj najstarszy zespół jazzowy, który bez specjalnych przerw i artystycznych zawirowań nagrywa i koncertuje od blisko pół wieku. Charakterystyczna, subtelna muzyka kwartetu na wiele dekad zbliżyła entuzjastów jazzowej tradycji oraz charakterystycznego brzmienia zespołu. To ewenement formalny i stylistyczny w historii muzyki jazzowej, ale także doskonały dowód na wierność artystyczną projektu , znanego na całym świecie jako Oregon. Najnowsze albumy kwartetu („ In Stride ”, „ Prime , „Family Tree”) niosą w sobie sporą dawkę eklektyki Oregonu. Są doskonałym przykładem dla amerykańskiej koncepcji nowoczesnego jazzu obudowanego romantyczną nutą i melodyką, dla której pomysły i artystyczne wyzwania muzyków kwartetu są najwspanialsza zabawą. To „ druga młodość” Oregonu , jak zgodnie określili nagranie krytycy i najwspanialszy aromat dzisiejszego, wielopłaszczyznowego jazzu, dla którego klasyka, muzyka etniczna, improwizacja oraz wrażliwość i emocja twórcza są elementami najważniejszymi. Po 16 latach kwartet Oregon ( z Paulem McCandless’em i Ralphem Townerem ) powraca do Poznania, na tę samą, klubową estradę Blue Note !

Ralph Towner - gitara i fortepian /Paul McCandless – saksofony/ Mark Walker – perkusja / Paulino Della Porta - kontrabas

ERA JAZZU: STACEY KENT
19.10.2015, godz.20.00 - Poznań – Sala Wielka CK Zamek

Amerykańska wokalistka Stacey Kent swoją subtelna sztuką zdobyła zarówno bastion jazzu jak i muzyki rozrywkowej. Stała się- zaledwie w ciągu paru sezonów - jedną z najważniejszych i najciekawszych wokalistek młodego pokolenia. „ Każdy, kto słucha śpiewu Stacey Kent ma wrażenie, że śpiewa wyłącznie dla niego” – pisali krytycy komplementując aksamitny głos amerykańskiej wokalistki i opisując atmosferę intymności, jaka tworzy się pomiędzy nią a słuchaczami na każdym koncercie. Urodzona i wychowana w Stanach, przeniosła się do Londynu i tam, w połowie lat dziewięćdziesiątych, rozpoczęła światową karierę. Wszystkie płyty Stacey Kent okazały się bestsellerami, honorowane są prestiżowymi nagrodami a popularna wokalistka koncertuje w największych i najbardziej zacnych salach koncertowych na świecie ( od nowojorskiej Carnegie Hall po paryską Olimpią) . Stacey Kent będzie gwiazdą koncertu galowego festiwalowej Ery Jazzu.

Stacey Kent – śpiew
Jim Tomlinson - saksofony / Graham Harvey - fortepian Joshua Morrison – perkusja / Jeremy Brown – kontrabas

ERA JAZZU :ZAGÓRSKI / SKOWROŃSKI PROJECT 19.10.2015, godz.21.00 - Poznań – Blue Note

Bohaterem wieczoru wieńczącego w Blue Note tegoroczny festiwal będzie laureat nagrody Ery Jazzu - Zagórski/Skowroński Project. Poznański kwartet jest dowodem doskonałej współpracy młodych muzyków, którzy już dzisiaj dysponują imponującymi osiągnieciami i współpracą z wybitnymi muzykami oraz katalogiem znamienitych nagród. Saksofonista Jakub Skowroński jest laureatem m.in. Jazzu nad Odrą , Novum Jazz Festiwal , ,European Jazz Contest , Jazz Juniors i koncertował z L. Możdżerem, K. Dębskim, P. Damasiewiczem. Perkusista Adam Zagórski jest absolwentem poznańskiej Akademii Muzycznej, z wyróżnieniem ukończył studia w prestiżowej akademii Syddansk Musikkonservatiorum w Odense (Dania) i był stypendystą w Prins Claus Conservatorie w Groningen (Holandia). Basista Maksymilian Mucha kształci się w Jazz Institut Berlin Klasycznie wykształcony pianista Artur Tuźnik ukończył studia Konserwatorium Południowej Danii w Odense oraz magisterskie na Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze.

Jakub Skowroński – saksofony / Adam Zagórski – perkusja Max Mucha – kontrabas / Artur Tuźnik - fortepian

Tagi w artykule:

Powiązane artykuły

polecane

newsletter

Strona JazzPRESS wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Polityka cookies i klauzula informacyjna RODO