„Był geniuszem. Miał tę samą zdolność wydobywania najlepszych cech z towarzyszących mu muzyków co Miles Davis. Kiedy pojawiał się na scenie zespół zmieniał się, grał wspaniale, jakby czuł, że ktoś wielki jest na scenie. Jakby sam Bóg tam był!” - tak wspominają Zbigniewa Seiferta amerykańscy muzycy. By oddać mu hołd i nie zapomnieć o olbrzymim dorobku twórczym jaki pozostawił polskiej i światowej kulturze Fundacja im. Zbigniewa Seiferta organizuje drugą edycję Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. Nabór do Konkursu potrwa do 31 marca 2016 r.
„To nasz narodowy skarb” - podkreśla zasiadający w Kapitule Honorowej Konkursu znakomity trębacz jazzowy Tomasz Stańko. „Paganini jazzowych skrzypiec” - dodaje Urszula Dudziak, która od samego początku wspierała pomysł zorganizowania wydarzenia jazzowego poświęconego pamięci genialnego Zbigniewa Seiferta. W świecie jazzu jest bowiem wiele konkursów dedykowanych uznanym w tym gatunku instrumentom. Nie znajdziemy tu natomiast konkursu dla skrzypków jazzowych. Nawet w USA – światowej kolebce jazzu – nie powstało wciąż ważne wydarzenie poświęcone temu instrumentowi.
Pomysł Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta zrodził się więc z potrzeby wypełnienia tej luki i podkreślenia znaczenia jazzowych skrzypiec. Przede wszystkim jednak powstał po to, by upamiętnić jednego z największych skrzypków jazzowych naszych czasów, wspaniałego polskiego jazzmana i twórcę Zbigniewa Seiferta.
Zorganizowana w 2014 r. pierwsza edycja Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta zakończyła spektakularnym sukcesem - do konkursu zgłosiło się 63 skrzypków z 17 krajów, w jury zasiedli zaś giganci światowego jazzu: słynny nowojorski skrzypek Mark Feldman, współzałożyciel i kontrabasista legendarnego zespołu Oregon Glen Moore oraz perkusista z zespołów Tomasza Stańki i Zbigniewa Seiferta - Janusz Stefański.
II edycja Konkursu Seiferta odbędzie się w dniach 24 - 27 sierpnia 2016 r. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz w Krakowie.
W jury Konkursu zasiadać ponownie będą dwaj wspomniani artyści: Mark Feldman i Janusz M. Stefański, a wraz z nimi zmagających się o konkursowe trofea skrzypków oceniać będzie Josh Grossman, Dyrektor Artystyczny Stowarzyszenia Toronto Downtown Jazz i Toronto Jazz Festival. Organizatorzy przewidzieli trzy nagrody w Konkursie:
I nagroda - 10.000 EURO
II nagroda - 5.000 EURO
III nagroda - 2.000 EURO
Podobnie jak podczas pierwszej edycji Konkursu swojego laureata będzie mogła również wybrać publiczność. Głosowanie odbędzie się za pośrednictwem specjalnej platformy radiowej, gdzie z dowolnej części świata miłośnicy jazzu będą mogli śledzić wszystkie etapy konkursowych zmagań.
Ponadto nagrodę specjalną, w postaci występu w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego ufunduje Fundacja Jazzarium i Programu 2 Polskiego Radia.
Ale Konkurs Seiferta to nie tylko nagrody. Fundacja im. Zbigniewa Seiferta nie ogranicza się bowiem tylko do organizacji przesłuchań i uroczystego koncertu finałowego, połączonego z ceremonią wręczenia nagród. Ideą Konkursu jest bowiem promocja muzycznego dorobku Seiferta, a także pomoc młodym, uzdolnionym muzykom w rozpoczęciu kariery na międzynarodowych estradach. Już w 2015 i 2016 roku Fundacja zorganizowała serię koncertów w Niemczech i Polsce, podczas których wystąpili laureaci i uczestnicy I edycji Konkursu Seiferta. W lipcu 2015 r. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego z inicjatywy Fundacji odbyły się warsztaty dla skrzypków jazzowych. Przed paroma tygodniami laureaci Konkursu zagrali zaś koncert specjalny w ramach Barcelona Fiddle Congress, będącego największym tego typu wydarzeniem na świecie.
Na przełomie 2015 i 2016 r. Fundacja zorganizowała jeszcze jedno, niezwykłe wydarzenie. We współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie przeprowadzony został konkurs na plakat promujący II edycję Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. Jury, w którym zasiadali Paweł Brodowski (Redaktor Naczelny Jazz Forum), Aneta Norek-Skrycka (Prezes Fundacji im. Zbigniewa Seiferta), Rafał Olbiński (artysta plastyk) i dr Katarzyny Stanny (wykładowca Pracowni Projektowania Intermedialnego na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie) wybrało zwycięską pracę – jej autorką jest Magdalena Wieczorek. Wszystkie zgłoszone do konkursu plastycznego prace zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie towarzyszącej II edycji Konkursu Seiferta w Lusławicach.
Regulamin II Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta, a także wszelkie niezbędne informacje dostępne na stronie: