Kanon Jazzu

The Lee Konitz Duets – Lee Konitz

Obrazek tytułowy

Lee Konitz to bez cienia wątpliwości jeden z najbardziej zasłużonych żyjących jeszcze na tym świecie muzyków jazzowych. To jednak nie tylko postać historyczna, ale ciągle aktywny, mimo zbliżania się do 90 urodzin artysta. Dziś może już nie wyznacza nowej drogi, nie uczestniczy w przełomowych nagraniach, ale ciągle jest wśród nas i od czasu do czasu gra koncerty, również odwiedzając w tym celu Polskę.

W niezwykle bogatym i różnorodnym dorobku nagraniowym Lee Konitza znaleźć można przeróżne składy, poczynając od nagrań solowych („Solo-Lee”), poprzez kameralne składy kilkuosobowe, gościnne występy na płytach wielkich sław, jak choćby Milesa Davisa, Gerry Mulligana czy Jimmy’ego Giuffre. Bez trudu można też z bogatej dyskografii Lee Konitza wybrać nagrania orkiestrowe – jak choćby jego własny Big Band – „Europa Jazz” z 1981 roku, „An Image: Lee Konitz with Strings” z 1958, czy udział w big bandzie Gila Evansa z lat pięćdziesiątych. Lee Konitz grał też w pierwszym wielkim zespole Milesa Davisa, grupie muzyków odpowiedzialnych za nagranie „Birth Of The Cool” w końcówce lat czterdziestych ubiegłego wieku. Jednak od zawsze niezwykle ważną częścią jego dyskografii były duety. Te nowsze – jak choćby wyśmienite nagrania koncertowe z pianistą - Alanem Broadbentem z początków XXI wieku, jak i te starsze, z Marcialem Solalem z lat osiemdziesiątych, z Redem Mitchellem z lat siedemdziesiątych i te najstarsze – jak album poświęcony takim składom – „The Lee Konitz Duets” z 1967 roku.

Album „The Lee Konitz Duets” pokazuje jak wszechstronnym artystą jest Lee Konitz. Znajdziecie tu odrobinę dixielandu, be-bopu, hard bop i free jazz w przeróżnych odmianach. Lider u boku Marshalla Browna gra wyśmienitą wersję „Struttin' With Some Barbecue” – kompozycji drugiej żony Louisa Armstronga – Lil Hardin Armstrong. Po chwili otwiera się na zdecydowanie bardziej nowoczesne granie w znakomitym saksofonowym duecie z Joe Hendersonem w „You Don’t Know What Love Is”. Szkoda, że nie powstał nigdy cały album tej dwójki.

Free jazzową formę przybiera muzyczne spotkanie Lee Konitza ze skrzypkiem Ray Nance’m. Do tego jeszcze obiecujący wiele abstrakcyjny duet z Jimem Hallem (znowu należy żałować, że nie nagrali więcej razem), a także swingowy „Checkerboard” z pianistą Dickiem Katzem. Duety z pianistami miały już niedługo stać się znakiem rozpoznawczym Lee Konitza.

Przy okazji tej sesji Lee Konitz spotkał też starego znajomego, jeszcze z czasów, kiedy razem grali w orkiestrze Stana Kentona na początku lat sześćdziesiątych – Richie’ego Kamuca. W ich wykonaniu „Tickle Toe” brzmi trochę jak duet Lestera Younga z samym sobą. Nic w tym dziwnego, dla obu saksofonistów Prez był przecież muzycznym idolem we wczesnym okresie ich kariery. Specjalnie dla tego utworu Lee Konitz zamienił swój ulubiony alt na saksofon tenorowy.

Lee Konitz nagrał wiele wybitnych płyt. Kiedy wracam od czasu do czasu do „The Lee Konitz Duets”, zawsze pozostaje oprócz zachwytów żal, że nie powstało więcej nagrań lidera z muzykami, których zaprosił do wspólnego zrealizowania tego dość niezwykłego projektu.

RadioJAZZ.FM poleca!
Rafał Garszczyński
Rafal[malpa]radiojazz.fm

  1. Struttin' With Some Barbecue
  2. You Don't Know What Love Is
  3. Variations On Alone Together
  4. Checkerboard
  5. Erb
  6. Tickle Toe
  7. Duplexity
  8. Alphanumeric

Lee Konitz – The Lee Konitz Duets

Format: CD, Wytwórnia: Milestone / Fantasy / Universal, Numer: 60075338462 (część zestawu „The Milestone Albums”)

Lee Konitz – as, bs, ts, Marshall Brown – tromb (1, 8), Joe Henderson – ts (2, 8), Elvin Jones – dr (3, 8), Karl Berger – vibraharp (3, 8), Eddie Gomez – b (3, 8), Dick Katz – p (4, 8), Jim Hall – g (5, 8), Richie Kamuca – ts (6, 8), Ray Nance – viol (7).

Tagi w artykule:

Powiązane artykuły

polecane

19 października

godz: 19:00

Tubis Trio

12on14 Jazz Club

Warszawa

19 października

godz: 20:00

XVII Krokus Jazz Festiwal

Jeleniogórskie Centrum Kultury

Jelenia Góra

19 października

godz: 20:00

Conner Youngblood

BARdzo Bardzo

Warszawa

19 października

godz: 21:30

Tubis Trio

12on14 Jazz Club

Warszawa

20 października

XVII Podlasie Jazz Festiwal

Aula AWF

Biała Podlaska

20 października

PalmJazz Festival 2018

Centrum Kultury JAZOVIA

Gliwice

newsletter