W ramach Białołęckich Wieczorów Jazzowych zapraszamy na koncert znakomitego pianisty jazzowego oraz jego zespołu, Andrzej Jagodziński Trio. Na scenie Triu towarzyszyć będą wyjątkowi goście – Grażyna Auguścik, Agnieszka Wilczyńska, Henryk Miśkiewicz, Robert Majewski oraz kwartet smyczkowy pod kierownictwem Wojciecha Hartmana. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Ewa Bem.
Bilety: https://iframe18.biletyna.pl/event/view/id/450537
W ubiegłym roku zespół świętował 30-lecie swojej działalności artystycznej. Zorganizowany z tej wyjątkowej okazji koncert stał się doskonałą okazją do zaprezentowania najważniejszych dla Tria projektów – w tym utworów z najnowszej płyty wydanej w listopadzie 2023 r. Opracowany z okazji 30-lecia działalności artystycznej repertuar zostanie zaprezentowany publiczności w Białołęckim Ośrodku Kultury już 19 października o godz. 19.00. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Ewa Bem, wybitna wokalistka jazzowa i estradowa, która znana jest z charakterystycznego, ciepłego głosu oraz wyjątkowej interpretacji piosenek. Serdecznie zapraszamy!
Andrzej Jagodziński - pianista, akordeonista, waltornista, kompozytor i aranżer. Od zawsze interesował się muzyką klasyczną. W trakcie studiów na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie waltorni dostał angaż w Orkiestrze Polskiego Radia i TV w Warszawie. Mniej więcej w tym samym czasie zainteresował się muzyką jazzową, która stała się główną osią jego zainteresowań. Współpracował z polskimi zespołami jazzowymi: m.in. Old Timers, Swing Session, String Connection, Kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego, Kwartetem Janusza Muniaka, Quintessence, Kwartetem Jana Ptaszyna Wróblewskiego. W roku 1987 rozpoczął współpracę z Ewą Bem. W roku 1993 stworzył istniejące do dzisiaj klasyczne trio jazzowe. W skład zespołu (poza liderem) wchodzą znakomici muzycy - kontrabasista Adam Cegielski i perkusista Czesław „Mały” Bartkowski. Klasyczne korzenie oraz kilkunastoletnie doświadczenie muzyka jazzowego zainspirowały artystę do stworzenia projektu, który połączyłby jego największe zainteresowania muzyczne. W 1994 ukazała się płyta CHOPIN z jazzowymi opracowaniami twórczości Fryderyka Chopina. Została uznana przez czytelników pisma Jazz Forum za płytę roku 1994, otrzymała również nagrodę Polskiego Przemysłu Muzycznego – Fryderyk’94 oraz laur Melomani’ 94 – nagrodę łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki. Ważnym punktem w karierze artysty stał się Koncert Fortepianowy g-moll na trio jazzowe i wielką orkiestrę symfoniczną. Koncert z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej został nagrany i wydany na płycie. Kontynuacją projektu był drugi album z klasycznie zbudowanym Requiem na trio jazzowe, troje wokalistów jazzowych i klasyczny chór mieszany. W nagraniu uczestniczył czołowy polski chór Zespół Śpiewaków miasta Katowice-Camerata Silesia.
Kolejną inspiracją Jagodzińskiego jest muzyka mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha. Artysta, wraz ze swoim Trio, wydali w 2020 roku płytę zatytułowaną „ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO-BACH”. Równolegle pracował nad projektem związanym z jazzowymi opracowaniami utworów J.S.Bacha na trio jazzowe, głos żeński, violę da gamba i orkiestrę. Jagodziński wspólnie z poetką Wiesławą Sujkowską stworzył też utwór słowno-muzyczny w formie dziesięcioczęściowej suity zatytułowanej „Dekalog-utwory na lepsze życie”, który ukazał się jesienią 2023 roku w wydaniu płytowym.
Patronem medialnym wydarzenia jest JazzPress.