Tegoroczna odsłona festiwalu Jazz Juniors odbędzie się między 1 a 3 października w krakowskiej Cricotece w ramach Kraków Jazz Week.
1 października:
Hinode Tapes - trio stanowi konglomerat muzycznych osobowości na styku improwizacji i muzyki elektronicznej. Każdy z członków zespołu daleki jest od definiowania swojej twórczości w zaledwie jednym nurcie, a kolektywne fascynacje rozciągają się od ambientowej, dusznej elektroniki, poprzez post-punk i dokonania awangardowych grup rockowych w rodzaju Faust i Popol Vuh, aż po elementy muzyki free.
Muzyczna przestrzeń wyzwolona z rytmicznych rygorów, plastyczna materia dźwiękowa, w której nie ma lidera, są tylko twórcy rozciągający swoje poszukiwania na coraz to nowe, z pozoru niemożliwe do ogarnięcia terytoria. W przypadku Hinode Tapes trudno pisać o przekraczaniu granic, bo już w założeniu członkowie grupy ich sobie nie narzucają, zaledwie sugerując słuchaczom, by wspólnie z zespołem ruszyli w podróż – nie tylko przed siebie, ale także w głąb i wszerz oczekiwań i przyzwyczajeń. Na scenie może wydarzyć się wszystko, choć wszelkie oczekiwania należy zostawić przed wejściem do sali koncertowej.
Skład:
- Piotr Chęcki (saksofon, sampler, syntezator)
- Piotr Kaliński (gitara, efekty)
- Jacek Prościński (perkusja)
Holsen & Cassiers - minimalistyczny w założeniu, ale szalenie elektryzujący duet artystek eksplorujących przestrzeń wyznaczaną od lat przez twórców skandynawskiej sceny jazzowej. Chłodne, zdystansowane tony trąbki i odrealnione wokalizy, wtapiają się w muzyce zespołu w dźwięki pochodzące z rozmaitych spektrów fonicznych, tworząc miraż, w którym nie zawsze to co słyszy odbiorca, jest tym czym z pozoru może się wydawać. Zniuansowana, delikatna muzyka, w której pobrzmiewają echa tradycji i folkloru z północy Europy, wpływy awangardy, ascetyczny sonoryzm i jazz.
Psychodeliczna, niepostrzeżenie hipnotyzująca aura tworzy niepodrabialne dźwiękowe uniwersum, do którego warto zajrzeć poprzez uchylane przez artystki drzwi percepcji i pozostać tam tak długo, jak długo trwać będzie muzyka, a może nawet po tym jak wybrzmi ostatnia nuta.
Skład:
- Hilde Marie Holsen (trąbka, elektronika)
- Lynn Cassiers (wokal, obiekty, elektronika)
2 października
Szymon Mika / Marta Wajdzik / Arthur Hnatek - efemeryczne trio założone przez trójkę młodych, choć będących przedstawicielami różnych pokoleń artystów. Z pewnością wspólnym mianownikiem członków zespołu jest fakt, że już w bardzo młodym wieku osiągnęli wiele, budząc zainteresowanie publiczności i krytyków. Jednak dla żadnego z nich nie było to pretekstem do zaniechania dalszych poszukiwań i możliwych dróg rozwoju. Publiczność Festiwalu Jazz Juniors mogła śledzić rozwój młodzieńczych talentów szczególnie w przypadkach Marty Wajdzik i Szymona Miki, którzy już kilkukrotnie, w różnych konfiguracjach, występowali podczas poprzednich odsłon imprezy. Łącząc siły ze szwajcarskim perkusistą Arthurem Hnatkiem, od lat eksplorującym elektroniczne przestrzenie, Mika i Wajdzik wchodzą na nowe terytorium, które może okazać się równie zaskakujące dla publiczności jak i samych artystów. Festiwalowa scena Jazz Juniors będzie pierwszym spotkaniem tych artystów.
Skład:
- Marta Wajdzik (saksofon)
- Szymon Mika (gitara elektryczna)
- Arthur Hnatek (perkusja)
Anna Anderluh Trio - autorskie trio austriackiej artystki stanowi soczewkę, w której skupiają się jej fascynacje i obszary poszukiwań. Anderluh należy do twórczyń, których przypisanie do konkretnego gatunku jest po prostu niewykonalne. Zasadą jej muzyki jest zmienność i patchworkowość, ufundowana na bazie popowej piosenki i dźwiękowego eksperymentu. Dadaistyczne podejście, w którym właściwie wszystko jest dozwolone, a nonsens staje się sensem, w którym muzyka nowa i improwizacja spotykają się z przebojową melodyką i delikatną frazą. W przypadku Anny Anderluh prostota muzyki pop wabi słuchaczy, choć pod powierzchnią utworów skrywają się szorstkie krawędzie, niedopowiedzenia i gra w mylenie tropów, a sama twórczyni nie czuje się zobowiązana, by gdziekolwiek stawiać kropkę nad i. Czyni to jej muzykę jeszcze bardziej frapującą.
Skład:
- Anna Anderluh (głos, autoharp, instrumenty klawiszowe, obiekty)
- Judith Schwarz (perkusja, perkusjonalia)
- Philipp Kienberger (bas, melodika)
3 października
Natalia Kordiak Quintet - Natalia Kordiak jest improwizującą wokalistką, której twórczość, choć korzeniami sięga tradycyjnej szkoły jazzowej, już dawno wyzwoliła się z gatunkowych schematów i akademickich rygorów. Kordiak zainteresowana jest wszystkim tym co kryje się pod powierzchnią semantyki, głos jest dla niej instrumentem służącym do podążania w głąb. Częstokroć odrywa swój artystyczny komunikat od zwyczajnych znaczeń, eksplorując barwy, intencje, emocje. W jej muzyce kryje się ogromne bogactwo, związane improwizacyjnym rdzeniem, a jeśli już pojawia się słowo, jest nieprzypadkowe, starannie przemyślane, choć stanowi zaledwie drogowskaz na początku podróży.
Skład:
- Natalia Kordiak (głos, elektronika)
- Tomasz Dąbrowski (trąbka)
- Mateusz Kołakowski (fortepian)
- Alan Wykpisz (kontrabas, gitara basowa)
- Grzegorz Pałka (perkusja)
Nils Petter Molvaer Trio - finałem tegorocznej odsłony festiwalu oraz całego Kraków Jazz Week będzie występ zespołu kierowanego przez nowego dyrektora artystycznego Jazz Juniors i artystę rezydenta krakowskiej imprezy. Nils Petter Molvaer jest jedną z najbardziej znaczących postaci skandynawskiej i europejskiej sceny muzyki jazzowej. W ciągu trwającej kilkadziesiąt lat kariery czerpał inspiracje z rozmaitych nurtów, zapisując się w historii jako współtwórca kultowego kwintetu Masqualero, ale przede wszystkim jako innowator syntetyzujący nowy muzyczny język na styku jazzu, elektroniki i muzyki etnicznej. Od tamtej pory, przez blisko trzy dekady NPM podejmuje się kolejnych projektów, niezmiennie pozostając artystą o bystrym twórczym umyśle i jasnej wizji rozwijania autorskich pomysłów.
W Krakowie NPM wystąpi na czele gwiazdorskiego tria, złożonego z jednych z najbardziej kreatywnych muzyków pochodzących z Norwegii. Wszyscy trzej członkowie grupy stanowią o sile jej muzycznego wyrazu, oraz dają gwarancję, że ze sceny popłynie niczym nieskrępowana dźwiękowa kreacja najwyższych lotów.
Skład:
- Nils Petter Molvaer (trąbka)
- Jo Berger Myhre (gitara, bas)
- Erland Dahlen (perkusja)