Tegoroczna, specjalna edycja Lublin Jazz Festiwal: Future Friendly odbędzie się między 26 października a 29 listopada w Centrum Kultury w Lublinie.
Festiwal wyróżnia się wyjątkowym i nowatorskim podejściem do jazzu jako gatunku oraz sposobu komponowania. Jest to wydarzenie szczególne, łączące tradycyjne brzmienia z nowoczesnymi technologiami, które pozwalają odkrywać jazz na nowo. Integracja artystów z technologiami cyfrowymi tworzy unikalne, immersyjne doświadczenia. Future Friendly symbolizuje otwartość na przyszłość i poszukiwanie nowych dróg rozwoju, inspirując twórców do eksperymentowania.
Program:
26.10.2024 / sobota / godz. 20:00
- Paulina Owczarek & Peter Orins (PL/FR)
27.10.2024 / niedziela / godz. 19:00
- Kosmos (PL)
- Modern Distortion Quartet (PL) - premiera
15.11.2024 / piątek / godz. 19:00
- Hajstra Trio (PL) - premiera
16.11.2024 / sobota / godz. 19:00
- Sudnik / Michalec / Gadzało (PL) - premiera
- Kamil Piotrowicz - Wræżlivøść (PL) - premiera
22.11.2024 / piątek / godz. 19:00
- Matala Lampotila (PL) - premiera
- Czarnoziem (PL)
- DEAE (Ilnicka/Rzepka) (PL) - premiera
29.11.2024 / piątek / godz. 19:00
- Cieślak / Kurz (PL) - premiera
- Olga Anna Markowska (PL)
- Tymek Papior – Rugs / Carpets (PL)
Paulina Owczarek i Peter Orins - spotkali się w 2015, zaproszeni przez pianistkę i kompozytorkę Satoko Fujii do udziału w projekcie Satoko Fujii Orchestra Berlin. Kilka koncertów (i dwie płyty orkiestry) później saksofonistka z Krakowa i perkusista z Lille mieli po raz pierwszy okazję improwizować jako duo, podczas solowej trasy Petera, w krakowskim klubie Baza jesienią 2019. Spotkanie to okazało się wstrząsająco udane (oboje gustują w nieograniczonej swobodzie, poszukiwaniach brzmieniowych i dźwiękowych eksperymentach) oraz domagało się pilnej kontynuacji. Wprawdzie plany koncertowe pokrzyżowała pandemia, ale udało im się nagrać płytę w Lille w lutym 2021. Duo koncertowało w Polsce, Francji, Czechach, Słowacji, Austrii, Belgii i Hiszpanii. Album You Never Know ukazał się nakładem francuskiego wydawnictwa Circum-Disc w październiku 2021. Od 2023 oboje grają też w triu WOO (z pianistką Christiną Wodrascką).
- Paulina Owczarek - saksofony
- Peter Orins – perkusja, elektronika
Kosmos zadebiutował w grudniu 2022 roku i szybko zdobył uznanie na polskiej scenie jazzowej. Ich wyjątkowe brzmienie i dynamiczne występy przyciągają fanów jazzowej muzyki z całego kraju. Zespół wyróżnia się kreatywnością i świeżym podejściem do jazzu, co zaowocowało m.in. zdobyciem wyróżnienia w konkursie JAZZiNSPIRACJE podczas 13. Lublin Jazz Festiwal oraz zwycięstwem w I edycji Wes Jazz Competition. Kosmos reprezentuje nową falę jazzową, a ich twórczość znalazła się na kompilacji „Generacja JAZZ”, wydanej przez U Know Me Records. Album ten gromadzi utwory najciekawszych projektów na polskiej scenie jazzowej, a obecność Kosmos na tej liście podkreśla ich znaczenie i potencjał.
- Jan Ostalski - trąbka, syntezatory
- Iwo Tylman - saksofony
- Stanisław Szmigiero - fortepian, syntezatory
- Kamil Guźniczak - kontrabas
- Kacper Kuta - perkusja
Modern Distortion Quartet - czterech muzyków z wschodniej Polski, eksplorujących granice muzyki eksperymentalnej, jazzu i noise'u, którzy przesuwa granice dźwięku i wykraczają poza utarte schematy.Ich występy to prawdziwe dźwiękowe eksplozje, w których improwizacja splata się z chaotycznymi fragmentami, tworząc niepowtarzalne muzyczne doświadczenia. Zespół odrzuca konwencje, rzucając wyzwanie słuchaczom do odkrywania zupełnie nowych brzmień. Każdy koncert Modern Distortion Quartet to niezapomniana podróż przez nieznane lądy muzyki, w której każdy dźwięk to manifest kreatywności i odwagi. Przygotuj się na doświadczenie, które poruszy Twoje zmysły i zawirowania emocji – to jest muzyka, która nie pozwala na obojętność.
- Maciej Połynko - gitara, kompozycje
- Łukasz Prokop - gitara
- Grzegorz Łyjak - gitara
- Sławomir Księżniak - gitara
Hajstra Trio - zespół opiera się na głębokim zrozumieniu instrumentów co pozwala na tworzenie bogatych, ekspresyjnych pejzaży dźwiękowych. Muzycy potrafią błyskawicznie reagować na siebie, co sprawia, że każdy drobny niuans staje się istotny w kontekście całej improwizacji. W ich muzyce można dostrzec wpływy z różnych gatunków – od swobodnej improwizacji, przez drony, aż po ambientowe kolarze. Dźwięki, które tworzą, tracą swoje pierwotne znaczenie, przekształcając się w różnorodne formy narracji.
- Vasco Trilla – perkusja, perkusja preparowana
- Zosia Ilnicka – flety
- Paweł Doskocz – gitara
Trio Sudnik-Gadzało-Michalec to zespół pełen różnorodnych osobowości, ale zjednoczony wspólnym celem – muzycznym eksperymentem i poszukiwaniem nowych brzmień. Tadeusz Sudnik to pionier dźwiękowych poszukiwań, mistrz w tworzeniu multimedialnych koncertów, łączących elektronikę z awangardą. Pracował w legendarnym Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia, a jego twórczość to fuzja chaosu i precyzji, koncertował m.in. z Tomaszem Stańką w zespole Freelectronic, Krzysztofem Knittlem, Tadeuszem Wielecki, Zdzisławem Piernikiem. Krzysztof Kolor Gadzało to buntownik z kontrabasem, który przeszedł od punkowych brzmień warszawskich ulic do free jazzowego szaleństwa w zespole PKP. Jest kompozytorem, autorem piosenek. Występuje m.in. w zespole Same Suki. Jan Michalec, trębacz z Lublina, jest nieokiełznanym improwizatorem, który swoim zespołem Testudo i Mikroelementy wprowadza chaos i porządek na scenę muzyki intuitywnej.
- Tadeusz Sudnik – elektronika
- Karola Gadzało – kontrabas
- Jan Michalec – trąbka
Wræżlivøść to zbiór skrajnych emocji, przekazów, stanów, doświadczeń i kontrastujących stylistyk wykraczających poza określony gatunek. Od postromantycznej pianistyki po radykalną muzykę elektroniczną, ostateczny kształt płyty powstawał w ostatnich dwóch tygodniach sierpnia, kiedy kompozytor łączył nagrania zrealizowane na przestrzeni ostatniego roku: od noise’owo - ambientowej sesji w Nowym Jorku, przez domowe nagrania w podwarszawskiej wsi Strzeń, po rejestrację koncertu dyplomowego w Królewskim Konserwatorium w Aarhus w Danii. Wydawnictwo ukaże się 27 września nakładem audiowizualnej platformy LAÅUDE. Kamil Piotrowicz wræżlivøśćiąotwiera nowy etap autorskiej twórczości, nakierowanej na solowy, skondensowany przekaz emocjonalny.
- Kamil Piotrowicz – pianino, elektronika
Mata Lampotila - zespół łączy różnorodne style muzyczne, tworząc unikalne brzmienie, które odzwierciedla ich artystyczne inspiracje. Free jazz wprowadza elementy spontanicznej improwizacji, pozwalając muzykom na eksplorację dźwięków i emocji w czasie rzeczywistym. Punk dodaje energii i buntu, tworząc dynamiczną atmosferę, podczas gdy surf wprowadza lekkość i nostalgiczne brzmienia fal. Lofoty, z ich surowym, naturalnym pięknem, inspirują wizualnie, a tradycyjne fińskie karjalanpiirakat wnoszą do muzyki pierwiastek kulturowy, podkreślając wielowarstwowość ich kompozycji. To połączenie tworzy muzykę, która jest zarówno ekspresyjna, jak i refleksyjna, pełna kontrastów i niespodzianek.
- Jacek Steinbrich - gitara, mini piano
- Piotrek Dankiewicz- gitara basowa
- Maciek Drzymała - perkusja, synth
Czarnoziem - formacja tworzona przez Dawida Dąbrowskiego (syntezator modularny) i Michała Giżyckiego (klarnet basowy, saksofony). Duet odważnie kreuje własny niezależny język, korzysta z możliwości szerokiego spektrum gatunkowego - od eksperymentalnej elektroniki, muzyki improwizowanej po echa free jazzu i współczesnej muzyki elektroakustycznej. Brzmienie Czarnoziemu doprecyzowało się w intensywnym procesie prób, sesji, koncertów, stało się wyraziste i przejrzyste fakturalnie: od bezruchu, sonorystycznego minimalizmu, poprzez gęste magmowe drony, enigmatyczne linie melodyczne do dzikiego noise'u i ekstatycznego free. Muzycy wypracowali wymiar improwizacji, w którym tworzą koherentne struktury i dynamikę, nie rezygnując ze swych odrębności i inspirując się wzajemnie w kreacji dźwięku, narracji i ekspresji. 22 marca tego roku ukazał się ich debiutancki album - SOCHA, wydany przez Gusstaff Records / Don’t Sit On My Vinyl.
- Dawid Dąbrowski – syntezator modularny
- Michał Giżycki – klarnet basowy, saksofony
DEAE to duet na flety, perkusję, klawisze i elektronikę. Punktem wyjścia są średniowieczne utwory Hildegardy z Bingen, przekształcone w częściowo zakomponowany współczesny materiałimprowizowany, uporządkowany i przefiltrowany przez własną, swoistą wrażliwość muzyczną. W 2023 r. zespół miał świetnie przyjętą premierę koncertową z gościnnym udziałem estońskiej kontrabasistki Mingo Rajandi podczas 12. Katowice Jazz Art. Festival i na festiwalu Jazz Kaar w Tallinie, w styczniu 2024 r. duet wystąpił na festiwalu Dni Muzyki Nowej w Gdańsku. Premiera płyty Lithium miała miejsc e 24 czerwca 2024 roku nakładem wytwórni Kilogram Records.
- Zofia Ilnicka – flety
- Ola Rzepka – perkusja, elektronika
Cieślak / Kurz - dynamiczna kooperacja dwóch utalentowanych muzyków, którzy łączą różnorodne style i formy ekspresji. Tadeusz Cieślak, saksofonista, flecista i klarnecista basowy, z bogatym doświadczeniem w muzyce jazzowej, odkrywa nowe brzmienia, łącząc surową akustykę instrumentów z ich amplifikacją. Jego twórczość osadzona jest w kontekście współczesnych trendów, a do tej pory współpracował z różnymi zespołami, takimi jak Teo Olter Quintet i Ronnie N. Sławek „Księżyc” Księżniak, znany z projektów KURZ, Only Mess, Naczynia wprowadza psychodeliczne i improwizowane dźwięki, wykorzystując gitarę i efekty. Ich występy są pełne innowacyjności, oferując słuchaczom niezapomniane doświadczenia muzyczne.
- Tadeusz Cieślak – saksofon, flet poprzeczny, klarnet basowy, efekty
- Sławomir Księżniak – gitara, efekty
Olga Anna Markowska - polska artystka interdyscyplinarna, multiinstrumentalistka i kompozytorka. W pracy solowej jej twórcze poszukiwania obejmują muzykę dawną, minimalizm, ambient i gatunki awangardowe. Płynnie łączy elementy elektroniczne z dźwiękami cytry i wiolonczeli, tworząc sugestywne pejzaże dźwiękowe. Entuzjastka fascynujących zbiegów okoliczności i tworzenia nagrań w domowym zaciszu. W marcu 2024 pojawiła się jej debiutancka EP Thrills wydana nakładem labelu Kanu Kanu Recordings. Współpracuje z takimi artystami jak Piotr Kaliński (HattiVatti, Nanook of The North), Olgierd Dokalski (kIRk) oraz KYMATIC ensemble. Ponadto komponuje i produkuje muzykę do instalacji artystycznych i filmów krótkometrażowych.
- Olga Anna Markowska – głos, cytra, elektronika
Tymek Papior – Rugs/Carpets - multiinstrumentalista, kompozytor i producent. Jego muzyka to połączenie elektroakustycznych kompozycji z improwizacją. Artysta wykorzystuje preparowane instrumenty i elektronikę do przetwarzania i tworzenia dźwięku. W wieku 16 lat zaczął koncertować jako perkusista z najlepszymi muzykami sceny muzyki improwizowanej. W 2023 Artysta wydał solową EP-kę - Wind EP oraz singiel Truffles Attack (feat. Wuja HZG) na albumie Portrety 2 wydanym przez uknowmerecords. W 2024 ukazały się dwa albumy - Lumbago (Tymek Papior, Wuja HZG) oraz debiutancka solowa płyta Tymka Rugs/Carpets.
- Tymek Papior - perkusja, elektronika