Motoko Honda, Paulina Owczarek, Ernest Ogórek i Jakub Gucik wystąpią 16 maja w Krakowie w siedzibie Spółdzielni Muzycznej.
Skład:
- Motoko Honda - fortepian
- Paulina Owczarek - saksofon altowy, saksofon barytonowy
- Jakub Gucik - wiolonczela
- Ernest Ogórek - kontrabas
Motoko Honda to uznana japońska pianistka koncertowa, kompozytorka i artystka dźwiękowa, która stworzyła charakterystyczne brzmienie dzięki holistycznemu podejściu do muzyki i wyjątkowej wrażliwości wobec innych form sztuki i technologii. Wykorzystując "wirtuozowską technikę w połączeniu z niespotykaną wyobraźnią" (Susan Dirende, L.A. Splash Magazine), z wpływami stylistycznymi sięgającymi od jazzu, muzyki świata po współczesny fortepian preparowany z elektroniką, kompozycje Motoko i ustrukturyzowane improwizacje mają na celu oddziaływanie na skórę, organy i umysł słuchacza. Przedstawiana jako "alchemiczka klawiatury" (Chris Barton, L.A. Times) i "ucieleśnienie muzy" (Greg Burk, Metaljazz), Motoko podczas swoich koncertów zabiera publiczność w dźwiękowe podróże, które przekraczają granice i konwencje współczesnej muzyki. Motoko występowała i nagrywała z wieloma uznanymi improwizatorami, takimi jak Wadada Leo Smith, Elliott Sharp, Nels Cline, Mike Watt, Vanessa Vo (Van-Anh Vo), Ben Wendel, Lucas Ligeti, William Winant i nie tylko.
Ernest Ogórek - twórca obiektów i instalacji dźwiękowych. Basista i kontrabasista od lat związany z krakowską sceną muzyki eksperymentalnej - Krakow Improvisers Orchestra, Moon2, Pleśń. Autor muzyki do spektakli teatralnych, audiobooków i słuchowisk dla dzieci. Na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej kieruje Katedrą Edukacji Artystycznej, pracuje również jako animator kultury w nowohuckiej ARTzonie.
Paulina Owczarek - saksofonistka, improwizatorka; gra na saksofonie altowym i barytonowym, głównie muzykę swobodnie improwizowaną. Aktualnie aktywna w zespołach: Sambar, Morświn, Figa, Krakow Improvisers Orchestra, Xatarata, Cranky Ego, WOO i innych formacjach improwizujących bez nazwy i/lub bez prze/przyszłości; improwizuje też z tancerzami, malarzami i poetami.
Jakub Gucik - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Zajmuje się muzyką współczesną i improwizowaną poszukując nowych możliwości brzmieniowych wiolonczeli. Członek zespołów: Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble, Attack of the Mugatu oraz IPT Wójciński/Bańdur/Gucik. Autor muzyki teatralnej, elektroakustycznej i elektronicznej. Czterokrotny (2016–2019) laureat festiwalu FAMA w Świnoujściu. Laureat I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. J. Patkowskiego (2017 r.). W 2025 roku otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na skomponowanie Etiud na rozszerzone techniki na wiolonczeli, laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2020 r.) na cykl utworów Vastitas Borealis. Występował m.in. na festiwalach: Afekt Festival (Tallin), Darmstadter Ferienkurse (ensemble in residence 2023), MaerzMusik (Berlin), International Young Ensemble Academy, Intl Jazz Platform, Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Musica Polonica Nova, Neo Arte, Ensemble-Akademie Freiburg, Dni Muzyki Nowej, Oberstdorfer Musiksommer, Audio Art, Krakowska Jesień Jazzowa.