Oczi Cziorne i Morświn wystąpią 15 lutego w warszawskim Mechaniku.
Morświn powstał, bo musiało się tak stać! Najpierw byli Tekla i Marcin, Tekla gra na basie, a Marcin nie gra, ale gada, zakładali różne zespoły, najpierw grali jako duet, a potem zaczęli jako trio, a potem jako kwartet, a kiedyś grali jako kwintet. W roku 2020 nagrali suitę Rewolucjaaa, gdzie podmiotów wykonawczych jest aż czternaście. W czasie najstraszliwszej izolacji kilkunastu polskich artystów, na prośbę duetu, nagrało na swoich instrumentach, zupełnie niezależnie od siebie, to co grało w ich duszach. Marcin Świetlicki i Małgorzata Tekiel zespawali, posklejali te dźwięki i tak właśnie powstała suita Rewolucjaaa. Zupełnie naturalne było zaproszenie do zespołu Alicji Białej, która wraz z Dorotą Kwiatkowską, zrobiła film. Karrot Kommando wydało debiutancką płytę Morświna, na której znalazła się Rewolucjaaa i kilka przebojowych piosenek.
W zespole prawdopodobnie grają ponadto inni wybitni muzycy polscy. Niektórzy jeszcze o tym nie wiedzą. Gramy muzykę ponadgatunkową. Głośno i cicho. Szybko i wolno. Na siedząco, na stojąco, nawet na leżąco.
Skład:
- Małgorzata Tekla Tekiel - bas
- Marcin Świetlicki - głos
- Paulina Owczarek - saksofon barytonowy
Oczi Cziorne - zespół świętuje w tym roku swoje 35-lecie. Na tę okazję ukazała się reedycja debiutanckiego albumu na winylu, z bonusową wersją Kryminału z udziałem Marcina Świetlickiego, to nie tylko powrót do przeszłości. Jest to preludium do nowej opowieści widzianej oczami kobiet 55+.
Jakie będą nowe piosenki, możecie przekonać się słuchając wydanej na dniach EPki pt. Zegar, która jest zwiastunem nowej płyty. Oczi Cziorne to zespół założony pod koniec lat 80., uznawany za ewenement na polskiej scenie muzycznej. Powstał na przekór utartym schematom, jako formacja, w której to kobiety nie tylko śpiewają, ale również komponują, piszą teksty i grają na instrumentach. Przez wiele lat Oczi Cziorne występowały wyłącznie w damskim składzie, zdobywając uznanie na licznych festiwalach, takich jak Festiwal w Opolu, Sopot Festival oraz Festiwal Muzyków Rockowych w Jarocinie. W 1990 roku zespół zdobył I nagrodę jako najlepszy zespół żeński na Festiwalu „Miss Rock Europe” w Kijowie. W swojej karierze Oczi Cziorne współpracowały z wieloma znakomitymi muzykami, takimi jak Antoni Ziut Gralak, Olo Walicki, Wojtek Mazolewski, Irek Wojtczak, Mikołaj Trzaska, a także z poetą Marcinem Świetlickim.
Oczi Cziorne to zespół, który przez ponad 30 lat swojej działalności zyskał miano "pierwszego polskiego girls bandu", "legendarnej formacji" oraz "legendy trójmiejskiej sceny niezależnej". W składzie zespołu wystąpiło 14 kobiet i 28 mężczyzn. Oprócz wydawnictw muzycznych, zespół pojawił się w trzech filmach dokumentalnych i trzech książkach, jest również częścią ekspozycji muzeum Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie.
Obecnie zespół tworzą:
- Jowita Cieślikiewicz – instrumenty klawiszowe,
- Anna Miądowicz-Ułamek – flet, wokal
- Maja Kisielińska – wokal
- Sylwia Jasnoch – wokal
- Maciej Jeleniewski – gitara basowa
- Michał Gos – perkusja