WŁODEK PAWLIK TRIO oraz ŁUKASZ PAWLIK QUARTET!
Włodek Pawlik (ur. 1958) - światowej sławy pianista i kompozytor, jedyny laureat nagrody GRAMMY w historii polskiego jazzu za płytę „Night in Calisia” w kategorii „The Best Jazz Large Ensemble” (Los Angeles 2014). Jego albumy osiągają na rynku status złotych płyt. Pawlik jest absolwentem klasy fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im, F. Chopina w Warszawie, a także Wydziału Jazzu na Hochschule fur Musik w Hamburgu. W roku 2023 otrzymał z rąk Prezydenta RP tytuł Profesora. Pracuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, gdzie prowadzi wykłady z improwizacji jazzowej. W jego dorobku znajduje się 45 autorskich płyt, szereg dzieł muzyki filmowej, kompozycji orkiestrowych, muzyki do baletu, opery i utworów wokalnych, charakteryzujących się unikalną, oryginalną umiejętnością syntezy różnych gatunków muzycznych. Współpracował m.in. z tak wybitnymi muzykami jak Randy Brecker, Mike Stern, Arturo Sandowal, Billy Hart, Tom Kennedy. Wśród wielkiej ilości nagród i odznaczeń artysty wymienić wypada m.in. Odznaczenie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaczenie Złotym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” czy „Koryfeusz” Muzyki Polskiej w kategorii „Osobowość Roku 2014”.
Łukasz Pawlik urodził się w rodzinie o bogatych tradycjach muzycznych. Rodzice są koncertującymi pianistami, odnoszącymi znaczne sukcesy w działalności zawodowej. Matka Jolanta jest cenioną kameralistką, wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, natomiast ojciec – Włodek Pawlik jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych muzyków jazzowych w Polsce, pierwszym polskim jazzmanem uhonorowanym nagrodą Grammy. Dorastając w takich warunkach, Łukasz już od wczesnego dzieciństwa oswajał się z muzyką klasyczną, jak i jazzową, wcześnie rozpoczynając edukację muzyczną. Pierwszymi instrumentami, po które sięgnął były fortepian i perkusja, jednak rodzice zdecydowali, aby rozpoczynając naukę w szkole podstawowej zajął się wiolonczelą. Związek z tym instrumentem trwa do dziś.
Łukasz ma za sobą pracę w renomowanych orkiestrach symfonicznych, takich jak Düsseldorfer Symphoniker, czy Sinfonieorchester Wuppertal, a także liczne osiągnięcia konkursowe, w tym zwycięstwo w Konkursie im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu, które umożliwiło mu podjęcie studiów w Stanach Zjednoczonych. Pobyt w USA okazał się kamieniem milowym na jego muzycznej drodze. To właśnie w USA, gdzie studiował na uczelni Western Michigan University na dobre zainteresował się jazzem. Możliwość zgłębienia tajników muzyki improwizowanej, a z drugiej strony uczęszczania na zajęcia z kompozycji i kontrapunktu klasycznego dostarczyły mu bodźców, które po powrocie do Polski przekuł w nowe pomysły muzyczne.