kwiecień

7 kwietnia

Urodzili się: band leader, kompozytor, pianista, dyrygent i aranżer Ralph Flanagan, wokalistka Billie Holiday, klarnecista Peanuts Hucko, sitarzysta Ravi Shankar, perkusjonista Ramón "Mongo" Santamaría, wibrafonista, pianista i perkusista Victor Feldman, trębacz Freddie Hubbard, perkusista Pete “LaRoca”, pianista Alexander von Schlippenbach, saksofonista Bob Berg, saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor Mikołaj Trzaska.

1914 - urodził się band leader, kompozytor, pianista, dyrygent i aranżer Ralph Flanagan. Prowadził m.in. takie orkiestry, jak: Hal McIntyre, Sammy Kaye, Blue Barron, Charlie Barnet, i Alvino Rey. Zmarł 30 grudnia 1995 r.

1915 - urodziła się wokalistka Billie Holiday, znana także jako "Lady Day". W 1929 r. wraz z matką przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie przypadkowo podjęła pracę, jako wokalistka w jednym z klubów Harlemu, co skłoniło ją do poświęcenia się muzyce. Zaczęła pojawiać się w nowojorskich klubach, gdzie usłyszał ją John Hammond i zorganizował jej sesje nagraniowe. W listopadzie i grudniu 1933 r. w czasie trzech sesji nagrano dwie piosenki z towarzyszeniem zespołu studyjnego pod kierownictwem Benny'ego Goodmana - były to "Your Mother's Son-In-Law" i wiązanka "Riffin' The Scotch". Drugą sesję zorganizował jej ponownie Hammond w 1935 r. W latach 1937-1938 Holidey śpiewała z big bandem Counta Basiego, a w 1938 r. odbyła tournee z "białą" orkiestrą Artiego Shawa. Pod koniec tego samego roku odeszła i to był jej ostatni angaż w charakterze członka zespołu. Nagrania wokalistki z lat 1935-1942 zalicza się do najpiękniejszych dokonań jazzu. Towarzyszyli jej najwybitniejsi muzycy jazzowi lat 30. - Benny Goodman, Fletcher Henderson, Count Basie, Johnn Kirb. Wystąpiła w filmie Symphony in Black, w którym wykonała z towarzyszeniem orkiestry Duke'a Ellingtona swój wielki przebój "Big City Blues". Współpracowała z muzykami zaliczanymi do największych nowatorów jazzu - Roy'em Eldrigem, Benem Websterem, Freddiem Greenem, Lesterem Youngiem. Powstały wówczas takie standardy, jak np. "The Man I Love", "All Of Me", "Back In Your Own Backyard". W 1939 r. otworzyła sezon z orkiestrą Frankiego Newtona w Cafe Society. Z tego okresu pochodzi jedna jej z najciekawszych płyt, album Strange Fruit, na którym znalazły się takie standardy jazzowe, jak m. in. "Fine And Mellow", "Yesterdays". W ankiecie magazynu "Esquire" (1943) krytycy wybrali ją za najlepszą wokalistkę przed Mildred Bailey i Ellą Fitzgerald. Zmarła 17 lipca 1959 r. W Kanonie jazzu publikujemy opis płyty Lady in Satin.

1918 - urodził się klarnecista Peanuts Hucko. W początku lat 40. wstąpił do The Glenn Miller Army Air Force Band, w której służył w Europie podczas II Wojny Światowej. W okresie powojennym grał w zespołach Benny'ego Goodman'a, Ray'a McKinley'a, Eddie'go Condon'a i Jack'a Teagarden'a. W latach 1950-1955 w Nowym Jorku jako muzyk studyjny pracował dla CBC i ABC. W latach 1958-1960 występował w The Louis Armstrong All-Stars. W 1951 r. był głównym saksofonistą altowym w orkiestrze Benny'ego Goodmana podczas pobytu w Tokio w Japonii. Zespół nagrał kilka utworów, a jeden z nich "Suzukake No Michi" pobił rekord w sprzedaży płyt jazzowych w Japonii. W latach 1964-1966 muzyk prowadził własną grupę Eddie Condon's Club. W 1970 r. poprowadził Glenn Miller Orchestra, koncertując po Stanach Zjednoczonych i za granicą. Peanuts jest znany z publicznych występów w The Lawrence Welk Orchestra dla stacji telewizyjnej PBS (1970). Jego ostatnie nagranie to Swing That Music (Star Line, 1992). Wystąpił jako klarnecista pod swoim nazwiskiem w filmie dokumentalnym Jazz on a Summer's Day (1960) w reżyserii Arama Avakiana i Berta Sterna. Premiera odbyła się 28 marca 1960 r. Obok Peantusa wystąpili m. in.: Chuck Berry, Louis Armstrong, Art Farmer, Gerry Mulligan Zmarł 19 czerwca 2003 r.

1920 - urodził się sitarzysta Ravi Shankar. John Coltrane na cześć Shankara nadał swojemu synowi imię Ravi. Zmarł 11 grudnia 2012 r.

1922 - urodził się afro-kubański perkusjonista Ramón "Mongo" Santamaría. Jego najbardziej znaną kompozycją jest standard jazzowy “Afro Blue”, nagrany m.in. przez Johna Coltrane’a. Zmarł 1 lutego 2003 r.

1934 - urodził się wibrafonista, pianista i perkusista Victor Feldman. W wieku siedmiu lat grał w rodzinnym trio z towarzyszeniem braci: Roberta i Monty'ego, w wieku 10 lat występował jako solista w orkiestrze Glenna Millera, a jako nastolatek należał do formacji Ralpha Sharona, Roy'a Foxa i Ronniego Scotta. W połowie lat 50., po emigracji do USA, znany był przede wszystkim jako wibrafonista, mimo to nadal grał na fortepianie, na którym prezentował wyjątkową oryginalny i delikatny styl. Pierwszą pracę za oceanem dostał u Woody’ego Hermana. Później związał się ze sceną Zachodniego Wybrzeża, gdzie nagrywał m.in. z Shellym Manne’em. W następnej dekadzie współpracował m.in. z Bennym Goodmanem, z którym w 1962 r. pojechał na tournée do ZSRR, Milesem Davisem, dla którego napisał kompozycję “Seven Steps To Heaven”. W latach 70. i 80. próbował swych sił w fusion, współpracując m.in. z grupą Steely Dan i Tomem Scottem. W latach 80. nagrał płytę ze Spikem Robinsonem, z którym trzydzieści lat wcześniej grał w Londynie. Zmarł 12 maja 1987 r.

1938 - urodził się trębacz Freddie Hubbard. Jako nastolatek pracował z Wesem Montgomerym i Theloniousem Monkiem. W wieku lat 20 przeprowadził się do Nowego Jorku i dołączył do najlepszych muzyków ówczesnego modern jazzu, czyli: Erica Dolphy'ego, Sonny'ego Rollinsa, J.J. Johnsona, Quincy'ego Jonesa. Nadto współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak: Philly Joe Jones, Slide Hampton, Max Roach. W 1961 r. dołączył do Jazz Messengers Arta Blakey'a i szybko został zauważony przez publiczność i krytyków. W zespole pozostał do 1966 r. Po odejściu założył własną grupę, w której znależli się m. in. Kenny Barron i Louis Hayes. W latach 60. grał także w zespołach Maxa Roacha i Herbie'go Hancocka. Jako solista wziął udział w klasycznych sesjach lat 60. Grał na płycie Free Jazz (1960) Ornette'a Colemana, na Blues And The Abstract Truth Olivera Nelsona, u Erica Dolphy'ego na Out To Lunch (1964) i u Johna Coltrane'a na płycie Ascension (1965). W latach 80. ponownie prowadził własną grupę, koncertując i występując na festiwalach w USA i Europie. Grał z Woodym Shawem, dokonując z nim nagrań w 1985 r., a dwa lata później nagrał z Bennym Golsonem słynny album Stardust (1987). W 1988 r. związał się raz jeszcze z Blakey'em, koncertując na North See Jazz Festival oraz na albumie Feel The Wind (1988). W 1990 r. pojawił się w Japonii, gdzie był jedną z głównych atrakcji amerykańsko-japońskiej supergrupy: Elvin Jones, Sonny Fortune, pianiści George Duke i Benny Green, basiści Ron Carter i Rufus Reid oraz wokalistka Salena Jones. Był wyjątkowo utalentowanym wirtuozem i wykonawcą. Jako jeden z najwybitniejszych trębaczy hardbopowych, umiał budować frazy natchnione bluesową melodyką. Okazjonalne powroty Hubbarda do jazz rocka, zwłaszcza jego nagrania dla CTI Records poszerzyły jego krąg odbiorców, najbardziej jednak odpowiadał mu czysty jazz. Zmarł 29 grudnia 2008 r. Tu znajdziecie opis płyty Hub-Tones.

1938 - urodził się perkusista Pete “LaRoca”. Grał z Sonnym Rollinsem, Jackiem McLeanem, Slidem Hamptonem, The John Coltrane Quartet, Marianem McPartlandem, Artem Farmerem, Freddiem Hubbardem, Mose Allisonem, Charlsem Lloydem, Paulem Bleyem i Stevem Kühnem. Prowadził własne grupy muzyczne. Pracował, jako perkusista w Warsztatach Jazzowych w Bostonie. Jako lider nagrał płyty: Al-Basra (Blue Note, 1965) i Turkish Women at the Bath (Douglas, 1967), również wydana, jako Bliss! (Muse 1968). W 1968 r. porzucił muzykę na rzecz zawodu prawnika. W 1977 r. powrócił do jazzu i jako lider nagrał płytę Swingtime (Blue Note, 1997). Natomiast jako sideman nagrywał z takimi muzykami, jak: Sonny Clark - Sonny Clark Quintets (Blue Note, 1965), Johnny Coles - Little Johnny C (Blue Note, 1963), Joe Henderson - Page One (Blue Note, 1963), Our Thing (Blue Note, 1963), Freddie Hubbard - Blue Spirits (Blue Note, 1964), The Night of the Cookers (Blue Note, 1965), Booker Little - Booker Little and Friend (Bethlehem, 1961), Charles Lloyd - Of Course, Of Course (Columbia, 1965), Jackie McLean - New Soil (Blue Note, 1959), Bluesnik (Blue Note, 1961), Sonny Rollins - A Night at the Village Vanguard (Blue Note, 1957) i George Russell The Outer View (Riverside, 1962). Zmarł 19 listopada 2012 r.

1938 - urodził się pianista Alexander von Schlippenbach. Inspirowała go twórczość takich artystów, jak Oscar Peterson, Bud Powell i Thelonious Monk. W latach 60. grał free-jazz. Współpracowal z Gunterem Hampelem (1963), Manfredem Schoofem (1964-1967). W 1966 r. założył big band, który zagrał kompozycję Petera Brötzmanna "Globe Unity" na Berliner Jazztage. Od tytułu tej kompozycji nazwał założoną przez siebie formację Globe Unity Orchestra (1966). W skład grupy wchodzili m.in. Peter Brötzmann, kwintet Manfreda Schoofa oraz Willem Breuker, Peter Kowald, Sven-Ake Johansson i Jaki Liebezeit. W latach 70. i 80. Globe Unity Orchestra zdobyła opinię czołowego big-bandu freejazzowego. W 1970 r. wraz z Evanem Parkerem utworzył zakomity kwartet. W 1988 r. utworzył Berlin Jazz Composers' Orchestra, a w 1990 r. razem z Sunnym Murray'em nagrał album Smoke. Od wielu lat jest jedną z ważniejszych postaci europejskiej sceny free-jazzowej. Niestrudzony organizator i elektryzujący improwizator, swoją szybkością i intensywnością wykonania przywołuje skojarzenia z Cecilem Taylorem.

1951 - urodził się saksofonista Bob Berg. Pierwsze doświadczenia muzyczne nabył w wieku 6 lat ucząc się gry na fortepianie. W wieku lat 13 rozpoczął studia gry na saksofonie w School of Performing Arts. Zainteresowania młodego saksofonisty oscylowały wówczas wokół free jazzu. Niewątpliwy wpływ miała na niego muzyka Johna Coltrane'a z lat 1964-1967. W 1969 r. zaczął zgłębiać harmonię bebopu. Wszedł wówczas w skład zespołu Brother organisty Jacka McDuffa. Przez kolejne lata poznawał tajniki hard-bopu. Należał do zespołu Horace'a Silvera (1973-1976), a potem na kolejne siedem lat związał się z Cedarem Waltonem. Jednakże na jego tożsamość muzyczną wpłynęła wykonująca fusion grupa Milesa Davisa, do której przystał w 1984 r. Wykonał serię tras koncertowych na całym świecie. Odchodząc w 1987 r. z grupy Milesa Davisa po nagraniu jednego tylko albumu - You're Under Arrest. miał opinię jednego z najciekawszych saksofonistów wywodzących się ze szkoły Michaela Breckera i nowojorskich saksofonistów studyjnych. Berg dał serię solowych albumów, a także występował i nagrywał jako lider razem z gitarzystą Mikem Sternem. Na tych albumach grał zmiksowany funk, jazz, a nawet country. W 1992 r. rozpoczął współpracę z Chickiem Coreą, grając w jego kwartecie akustycznym. Później, aż do tragicznej śmierci, prowadził swój własny Bob Berg Quartet, uczestnicząc także jako ceniony sideman w wielu innych projektach. Jego album Back Roads był nominowany do Grammy w kategorii jazzu nowoczesnego. Zmarł 5 grudnia 2002 r.

1957 - Big band Dizzy’ego Gillespiego zarejestrował sesję do albumu Birk’s Works (album ukazał się w 1958 roku).

1958 - Jimmy Smith nagrał Cool Blues (Blue Note Records).

1960 - Buddy Rich zarejestrował sesję dla EmArcy Records, która wyszła jako The Driver.

1966 - urodził się saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor Mikołaj Trzaska. Gry na saksofonie altowym uczył się samodzielnie. W 1988 r. rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a następnie nawiązał współpracę z Tymonem Tymańskim i jego zespołem Sni Sredstwom Za Uklanianie. W latach 1990-2001 był jednym z liderów grupy Miłość, współpracującej z Lesterem Bowie i Tomaszem Stańką. W 1993 r. założył zespół Łoskot, który zaprezentował na pierwszym festiwalu Gdynia Summer Jazz Days. W 1994 r. wraz z Ryszardem Tymańskim tworzył duet Masło, w 1996 r. współpracował z grupą Świetliki, a następnie z Marcinem Świetlickim w projekcie łączącym poezję z improwizacją na saksofonie i klarnecie basowym, w 1998 r. grał w kwartecie NRD (Jerzy Mazzol, Ryszard Tymański, Jacek Olter), w 1999 r. uczestniczył w projekcie The Users (z Robertem Brylewskim, Marcinem Świetlickim, Ryszardem Tymańskim, Milo Kurtisem i Jackiem Olterem), w latach 2001-2004 współpracował i nagrywał z Marcinem i Bartłomiejem Olesiami. W 2003 r. na Ukrainie zrealizował muzyczno-literacki projekt z ukraińskim pisarzem i poetą Jurijem Andruchowychem, a następnie rozpoczął międzynarodową karierę i współpracował z takimi muzykami jak: Noëla Akchoté, Johannes Bauer, Magnus Broo, Peter Brotzmann, Tim Daisy, Johannes Firsch, Clemetine Gasser, Per-Ake Holmlander, Peter Ole Jorgensen, Bernhard Loibner, Joe McPhee, Macio Moretti, Peter Friis Nielsen, Dave Rempis, Raphael Rogiński, Jay Rosenem, Mark Sanders, Tomasz Sowiński, Steve Swelle, Mark Tokar, Peeter Uuskyla, Paul Wirkus, Yurij Yaremchuki, Michael Zerang, Wacław Zimpel; tworzył różne składy, od duetów (z Clementine Gasser) po dwunastoosobową orkiestrę (Mikołaj Trzaska Mottlau River Band).

1970 - Miles Davis nagrał A Tribute To Jack Johnson (Columbia Records).

1976 - zmarł basista Jimmy Garrison, urodził się 3 marca 1934 r.

1987 - zmarła wokalistka Maxine Sullivan, urodziła się 13 maja 1911 r.

Tagi w artykule:

Powiązane artykuły

polecane

newsletter

Strona JazzPRESS wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Polityka cookies i klauzula informacyjna RODO