News

JazzPRESS - wrzesień 2015

Obrazek tytułowy


Bohaterem naszego wrześniowego numeru, do którego pobrania Was zachęcamy! jest Raphael Rogiński - gitarzysta o charakterystycznym brzmieniu, kompozytor, aranżer.
Zachęcamy do bezpłatnego poierania numeru w wersji PDF, klikając w okładkę lub przycisk pobierz!

Raphael Rogiński – Lider i współzałożyciel zespołów: Shofar, Cukunft, Wovoka, Alte Zachen. Niedawno zaproponował zupełnie nowe odczytanie powszechnie znanych utworów Johna Coltrane’a na gitarę solo (na płycie Raphael Rogiński plays John Coltrane and Langston Hughes African mystic music). Ma już na koncie podobną płytę z utworami Bacha (Bach Bleach).

Możesz wesprzeć nasze działania przekazując darowiznę.

Co w numerze?

- Relacja z restartu RadioJAZZ.FM, które znów gra na żywo!
- JazzPRESSjonizm - audycja, w której będzie można bliżej poznać jazzpressowych autorów oraz wysłuchać rozmów z artystami już przepytywanymi na potrzeby naszego magazynu. Kontynuacja wątków poruszanych już w tych rozmowach oraz omawianie zupełnie nowych. Dużo muzyki, którą JazzPRESS żyje aktualnie i którą żył w przeszłości.

ROZMOWY:
♫ - Raphael Rogiński

♫ - Adam Bałdych
Adam Bałdych porusza się po jazzowej orbicie ze zdumiewająca prędkością. W konsekwentny i stonowany sposób podąża obraną drogą, łącząc historię swojego środowiska, odmienne kultury, liczne doświadczenia muzyczne, o których szersza publiczność nie ma pojęcia. O doświadczeniu, potrzebie ciszy i życiu podobnym do sklepu z łakociami Adam Bałdych opowiedział nam w czasie swojej krótkiej rekonwalescencji w Bieszczadach.

♫ - Rotem Sivan
Urodzony w Izraelu, od kilku lat mieszka w Nowym Jorku. Finalista I Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany (trzecie miejsce, Nagroda Specjalna STOART). Wypa- trzyłam go na jam session jeszcze przed finałem. Po fenomenalnym solo na perkusji zrobił mi krótki wykład na temat hinduskich rytmów, które chwilę wcześniej na scenie zaprezentował Steve Smith. Rozmawialiśmy za kulisami finałowego koncertu, w tle słychać było Mike’a Sterna...

♫ - Young VIPs Tour
Young VIPs Tour to pomysł wprowadzony w życie w Królestwie Niderlandów już kilkanaście lat temu. Konkursów, projektów promujących młode talenty, istnieje już bardzo wiele. Ten jeden jednak, ze względu na swoją praktyczność (jak na Holendrów przystało) jest wyjątkowo ciekawy. Być może jego idea zainspiruje kogoś i w Polsce. Mam przeczucie, że młodzi muzycy bardzo by się z takiego obrotu spraw ucieszyli.
Czym jest Young VIPs Tour, jak on działa, kto jest organizatorem i bohaterem tego wydarzenia w zbliżającym się roku 2016? Wyjaśniają trzej moi rozmówcy: Marcel Kranendonk, Vincent Houdijk i Rogier Telderman.

PŁYTY:
W cyklu TOP NOTE - Jerzy Milian "Semiramida" oraz Switchback "Switchback"

Prezentacja płyt pod naszym patronatem oraz recenzje płyt.

Koncerty/ Festiwale:
- Letnia Akademia Jazzu, Łódź, Wytwórnia,
- 20. Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami
- Konkurs Gitarowy im. Jarka Śmietany
- William Parker w Pardon, to Tu

... i na tym nie koniec!

Inne:

- Słuchając we dwoje
- Antykanon

page3image11136

Zapraszamy do lektury!

polecane

20 października

XVII Podlasie Jazz Festiwal

Aula AWF

Biała Podlaska

20 października

PalmJazz Festival 2018

Centrum Kultury JAZOVIA

Gliwice

20 października

godz: 19:00

Coherence Quartet

12on14 Jazz Club

20 października

godz: 19:00

Stanisław Słowiński Septet na Bukovinie

Centrum Kongresowym ICE

Kraków

20 października

godz: 21:30

Coherence Quartet

12on14 Jazz Club

21 października

16 Bydgoszcz Jazz Festival

Bydgoszcz

newsletter