Płyta tygodnia

Rostislav Fras Quartet featuring Antonio Farao And Jeff Tain Watts - „Use The Moment

Obrazek tytułowy

Skład kwartetu, jaki zebrał do nagrania albumu „Use The Moment” czeski saksofonista Rostislav Fras jest wręcz sensacyjny. Basista kwartetu – Josef Feco to aktualnie jeden z najbardziej rozchwytywanych czeskich muzyków sesyjnych, niezwykle uniwersalny i potrafiący dostosować się do każdej nagraniowej sytuacji muzyk. Goście zagraniczni to również osoby niezwykle zajęte własnymi karierami, choć często angażujące się w egzotyczne z ich punktu widzenia projekty.

Antonio Farao, włoski pianista poważnie traktuje swoją karierę solową. Od niemal dwudziestu lat nagrywa autorskie albumy. Niemal zawsze w ich rejestracji biorą udział muzycy z najwyższej światowej półki. Do współautorów płyt Antonio Farao należą między innymi Chris Potter, Joe Lovano, Jack DeJohnette i Bob Berg. Jedną ze swoich płyt („Takes On Pasolini”) zarejestrował w trio z wybitną sekcją – Miroslavem Vitousem i Danielem Humairem. Na jego ostatnim albumie z 2017 roku – „Eklektik” udzielają się między innymi Marcus Miller, Didier Lockwood, Bireli Lagrene, Manu Katche i Snoop Dogg.

Z ostatnim z członków kwartetu odpowiedzialnego za „Use The Moment” – perkusistą Jeffem Tainem Wattsem, Antonio Farao zna się niemal od zawsze, bowiem ten grał na jego debiutanckiej płycie „Black Inside” z Irą Colemanem.

Porównując „Use The Moment” z „Eklektik” i wspomnianą już „Takes On Pasollini” nie jest trudno dojść do wniosku, że Antonio Farao to muzyk niezwykle uniwersalny, podobnie jak Jeff Tain Watts – perkusista kojarzymy najczęściej z rodziną Marsalisów, choć posiadający dyskografię tak obszerną, że niemal niemożliwą do skompletowania w rozsądnym czasie. Założę się, że nawet on sam nie ma wszystkich dobrych istotnych płyt na których zagrał…

W tak sensacyjnym składzie kwartet Rotislava Frasa, muzyka znanego również z polskich scen, bowiem częścią jego muzycznej edukacji były studia na Akademii Muzycznej w Katowicach, zagrał niemal w całości autorski materiał przygotowany przez lidera, uzupełniony kompozycjami Antonio Farao.

Nagranie powstało po koncertach, które zespół zagrał w klubowych sytuacjach, wzbudzając entuzjazm fanów. Rejestracja albumu po trasie koncertowej jest muzycznie doskonałym pomysłem, będąc jednocześnie promocyjną katastrofą. Na koncertach nie można sprzedawać płyt, a fani muszą uwierzyć w skład zespołu kupując bilety na koncerty, bez możliwości wcześniejszego posłuchania muzyki. Koncerty są jednak najlepszym miejscem na wypróbowanie muzycznych pomysłów.

Kwartet prowadzony przez Rostislava Frasa to klasyczne jazzowe combo. Album „Use The Moment” nie próbuje wcielić w życie żadnych brzmieniowych ani kompozycyjnych innowacji. To jedna z najlepszych jazzowych płyt środka, jakie ostatnio usłyszałem. Nie znam historii, jaka doprowadziła do spotkania muzyków w takim właśnie składzie, jednak wiem, że z pewnością czasu spędzonego razem nie zmarnowali.

„Use The Moment” to kolejny doskonały album w katalogu Animal Music, czeskiej wytwórni, której nowści obserwuję od dłuższego czasu z wielką uwagą.

RadioJAZZ.FM poleca!
Rafał Garszczyński
Rafal[malpa]radiojazz.fm

  1. Use The Moment
  2. N. W.
  3. Black Inside
  4. Blues After Showers
  5. Arabesco
  6. Silent Yearning
  7. Dark Side

Rostislav Fras Quartet featuring Antonio Farao And Jeff Tain Watts

Use The Moment

Format: CD

Wytwórnia: Animal Music

Numer: 8594155991686

Rostislav Fras – ts,

Josef Feco – b,

Antonio Farao – p,

Jeff Tain Watts – dr.

Tagi w artykule:

polecane

20 października

XVII Podlasie Jazz Festiwal

Aula AWF

Biała Podlaska

20 października

PalmJazz Festival 2018

Centrum Kultury JAZOVIA

Gliwice

20 października

godz: 19:00

Coherence Quartet

12on14 Jazz Club

20 października

godz: 19:00

Stanisław Słowiński Septet na Bukovinie

Centrum Kongresowym ICE

Kraków

20 października

godz: 21:30

Coherence Quartet

12on14 Jazz Club

21 października

16 Bydgoszcz Jazz Festival

Bydgoszcz

newsletter