Foto: Zsolt Birtalan
Kuba Stankiewicz - wybitny pianista należący do czołówki polskich muzyków jazzowych, kompozytor, laureat licznych nagród muzycznych, absolwent Berkley College of Music w Bostonie, wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jego ostatnie płyty poświęcone są polskim kompozytorom tworzącym w Stanach na potrzeby przemysłu filmowego: Victorowi Youngowi, Bronisławowi Kaperowi i Henrykowi Warsowi. Nagrywane były w Los Angeles z legendarnymi muzykami, w tym ze znanym z współpracy z Weather Report perkusistą Peterem Erskine’em.
Dla naszych słuchaczy Kuba Stankiewicz wybrał pięć płyt do których chętnie wraca.
Miles Davis My Funny Valentine in Concert
Koncertowe nagrania z 12 lutego 1964 roku z Lincoln Center Philharmonic Hall w Nowym Jorku. Miles tego wieczora sięgnął absolutnych szczytów swoich muzycznych możliwości. Moim zdaniem nikt nigdy wcześniej, ani później nie zagrał na trąbce tak genialnego koncertu. Nagranie w oryginalnym wydaniu podzielono na dwa albumy, nie zważając na kolejność wykonywanych utworów, a jako pierwszy ukazał się album z balladami – „My Funny Valentine: Miles Davis In Concert”. (Z recenzji Rafała Garszczyńskiego)
Bill Evans Sunday at the Village Vanguard
Koncertowe nagrania tria Billa Evansa ze Scottem LaFaro i Paulem Motianem. Wydane w roku 1961 do dziś uznawane są za jedne z najlepszych koncertowych nagrań w historii jazzu. Zarejestrowane 25 czerwca 1961 podczas ostatniego koncertu tria z LaFaro, który niespełna dwa tygodnie pózniej zginął w wypadku samochodowym.
Billy Childs Twilight is upon us
Drugi album Billy'ego Childsa jako lidera zawiera osiem oryginalnych kopozycji pianisty. Płyta wspięła się do drugiej dziesiątki zestawienia najlepiej sprzedających sie albumów.
Joao Gilberto Amoroso
Wydany w roku 1976 album zawiera orkiestrowe aranżacje największych przebojów bossa-novy, w tym cztery kompozycje Antonio Carlosa Jobima.
Donald Fagen The Nightfly
Debiut Donalda Fagena - znanego z udziału w grupie Steely Dan - pod własnym nazwiskiem. Znakomicie przyjęty, dorobił się tytułu platynowej płyty w USA i Wielkiej Brytanii oraz siedmiu nominacji do Grammy Awards.