Włoska wokalistka jazzowa Simona De Rosa dołącza do polskiego tria Confusion Project, aby zaprezentować materiał z nowej, wspólnie napisanej i nagranej płyty Feathers. Artyści zagrają wspólną trasę, proponując autorską fuzję muzyki jazzowej i etnicznej, sięgając po folklor Neapolu, a także muzykę folkową Hiszpanii, Chin, Kazachstanu, Ameryki Łacińskiej, Libanu czy Wietnamu.
Wybór tych kultur jako inspiracji to wynik osobistych wspomnień samej artystki, która odwiedziła i nadal odwiedza najdalsze zakątki globu, aby zgłębiać i studiować piękno folkloru różnych stron świata. Artyści współpracują ze sobą nie od dziś. Simona poznała się z Michałem Ciesielskim, liderem Confusion Project, w Chinach w 2018 roku, i od tamtej pory ich drogi regularnie się przecinają. Confusion Project towarzyszyło Simonie na trasie po Polsce w 2023 roku, koncertach w Niemczech, Włoszech i trasie koncertowej po Chinach w 2024 roku.
Simona De Rosa to włoska wokalistka, kompozytorka i pedagożka pochodząca z Neapolu. Ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na Queens College w Nowym Jorku, Przez wiele lat była aktywną artystką nowojorskiej sceny jazzowej, zasłużoną dla rozwoju kultury włoskiej w Nowym Jorku. Po artystycznej rezydencji w Hanoi w Wietnamie w 2018 roku przeprowadziła się do Chin, gdzie w latach 2018-2022 była wykładowczynią Beijing Contemporary Music Academy i aktywną artystką chińskiej sceny jazzowej. Po powrocie do Europy zamieszkała w Berlinie, jednocześnie wykładając wokal jazzowy w Trieście we Włoszech i aktywnie koncertując w Europie. Jesienią 2024 roku odbyła miesięczną rezydencję w Almaty w Kazachstanie. Od kilku lat, poza śpiewaniem jazzu, zajmuje się zgłębianiem muzyki etnicznej zarówno swoich rodzimych stron, jak i odległych zakątków świata. Na poprzednim albumie artystki - Djenub - można usłyszeć melodie ludowe Neapolu, ale także pieśń ludową Wietnamu i Chin.
Na jej najnowszym krążku z Confusion Project wątek inspiracji folklorem jest kontynuowany. Simona De Rosa polskiej publiczności pozwoliła się poznać po raz pierwszy wiele lat temu w ramach festiwalu Voicingers w Żorach, potem zaś podczas 12-koncertowej trasy po Polsce latem 2023 roku, którą zagrała wspólnie z Confusion Project. Z zespołem Michała Ciesielskiego wystąpi w tym roku ponownie na czternastu krajowych scenach:
- 6 marca - Centrum Kultury w Lublinie
- 7 marca - Muzyczna Owczarnia w Szczawnicy-Jaworki
- 8 marca - Scena Monopolis, Łódź
- 9 marca - Pałac w Chrzęsnem
- 13 marca - Blugrass Hall, Sopot
- 14 marca - Jazz Club Pod Filarami, Gorzów Wlkp
- 15 marca - Laboratorium Kultury Adebar, Kołobrzeg
- 16 marca - Scena Muzyczna Mirka Mastalerza, Olsztyn
- 18 marca - Filharmonia Częstochowska, Częstochowa
- 19 marca - Filharmonia Kaszubska, Wejherowo
- 20 marca - ElJazz, Bydgoszcz
- 21 marca - Teatr Ziemi Rybnickiej, Rybnik
- 22 marca - Filharmonia Opolska, Opole
- 23 marca - Jassmine, Warszawa
Confusion Project występuje w składzie Michał Ciesielski – fortepian, Piotr Gierszewski – gitara basowa i Adam Golicki – perkusja. To trio łączące jazz, muzykę progresywną i fusion, które powstało w 2013 roku w Gdańsku. Od tamtej pory zespół nagrał cztery studyjne albumy, dwie płyty live, zagrał kilkaset koncertów w Polsce i za granicą (Litwa, Niemcy, Włochy, Holandia, Chiny, Rosja, Kazachstan), oraz nawiązał kilka owocnych muzycznych współprac z czołowymi muzykami polskiej i międzynarodowej sceny jazzowej. W stylu Confusion Project, poza wpływami jazzu, rocka progresywnego, drum'n'bassu czy muzyki klasycznej można też usłyszeć wyraźne inspiracje muzyką filmową. Na najnowszym albumie nagranym z Simoną De Rosą te aspekty dodatkowo przeplatają się z elementami muzyki folkowej.