Poznański Old Jazz Festival to wydarzenie, które dobitnie przypomina czas, kiedy w Polsce jazz tradycyjny i muzyka swingowa biły rekordy popularności, a na każdym niemal krajowym festiwalu pojawiały jakieś jazzowe wątki. Czasy te, co prawda, bezpowrotnie przeminęły, ale tradycja, jak widać, pozostała i wciąż żyje.
fot. mat. prasowe
Jak wspomina Piotr Soroka, szef artystyczny Poznań Old Jazz Festival, na archiwalnych programach imprezy można odnaleźć niemal wszystkie liczące się polskie formacje jazzu spod znaku Nowego Orleanu i Dixielandu – od szacownego weterana Old Timers po poznański Happy Jazz Band, tarnowski Leliwa Jazz Band i RB Dixie Five z Jarosławia. Częstym gospodarzem festiwalu jest także poznański zespół Dixie Company, który zapisał się na kartach historii poznańskiego święta jazzowych tradycjonalistów koncertem na jednej scenie ze słynnym brytyjskim klarnecistą Ackerem Bilkiem w roku 2008. Rok ten uważa się za początek festiwalu, a ten po latach na dobre zagościł w rozległych przestrzeniach poznańskiego Starego Browaru.
fot. mat. prasowe
Po Ackerze Bilku na zaproszenie Piotra Soroki do Poznania przyjeżdżało wiele tradycyjnych zespołów z różnych stron świata – od Litwy, Niemiec, Estonii, Czech i Ukrainy po Stany Zjednoczone. Jednak tym najbardziej dziś pamiętanym koncertem gwiazdy festiwalu był występ Kenny’ego Balla. Nie brakowało także wytrawnych kobiecych jazzowych głosów, wśród których znalazła się m.in. nasza Krystyna Prońko oraz dwie amerykanki: Diane Davidson i Donna Brown. Świadkowie wspominają, że poznańska publiczność entuzjastycznie przyjmowała koncerty wspomnianych artystów.
Festiwalowi już tradycyjnie towarzyszy Parada Nowoorleańska oraz koncerty edukacyjne dla dzieci w ramach Małej Akademii Jazzu. Te działania edukacyjne świetnie wpisują się w dzisiejsze postrzeganie radosnego jazzu rodem z Nowego Orleanu jako najbardziej przystępnej formy jazzowego grania. Nic więc dziwnego, że Piotr Soroka włączył w program poznańskiego festiwalu także propozycje dla najmłodszych fanów jazzu. Organizatorem Poznań Old Jazz Festival jest Wielkopolskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego Dixie Club.
Autor: Andrzej Winiszewski
Felieton powstał jako część projektu Jazzowa Mapa Polski realizowanego przez Fundację EuroJAZZ. W ramach projektu powstają także audycje i wywiady w RadioJAZZ.FM
Przesłuchaj wszystkie podcasty z projektu: LINK
Rozmowa Piotra Wickowskiego z Piotrem Soroką:
Podcast z audycji Andrzeja Winiszewskiego: