Subiektywna piątka jest autorskim spojrzeniem na mijający rok w jazzowej fonografii poprzez perspektywę nieco innych od zwyczajowo stosowanych kategorii. Niektóre z wymienionych tytułów pasują do kilku zestawień jednak założyłem, że każdy album pojawić się może w podsumowaniu tylko jeden raz.
W kolejnej odsłonie prezentujemy najlepsze płyty w których znaczącą rolę odgrywał głos - chociaż często prezentowany w sposób nieoczywisty.
Ganna Dykyi Lys - Double Moon Records
84 płyta z serii Jazz thing Next Generation prezentuje debiut ukraińskiej wokalistki Ganny Grynivej i jej fantastyczne interpretacje ludowych ukraińskich motywów. Jak widać nie trzeba śpiewać po angielsku (Ganna wykonuje pisoenki w swoim rodzinnym języku) by znależć uznanie na swiecie. Talent i umiejętności wokalistki docenili już między innymi Kenneth Dahl Knudsen Modern Lyric Orchestra jak i Kurt Rosenwinkel, z którymi Ganna stale współpracuje.
Sophie Tassignon Mysteries Unfold - Rare Noise Records
Na wydanej przez Rare Noise płycie słuchać tylko głos artystki. Sophie Tassignon wspomaga się również elektroniką, ale głównie po to by nakładać na siebie kolejne wokalne ścieżki we własnym wykonaniu. Dość krótki, nieco ponad półgodzinny album składa się z czterech kompozycji wokalistki i czterech coverów. Płyta zaczyna się od rosyjskiej pieśni Губы окаянныйe (Usta przeklęte) autorstwa pieśniarza Jurija Czersanowicza Kima, znanej z filmu Nikity Michałkowa Pięć wieczorów i … zaśpiewanej w języku oryginału.
Lucia Cadotsch Speak Low II - We Jazz
Szwajcarska wokalistka Lucia Cadotsch powraca z drugą płytą nagraną wraz ze swoim Speak Low trio w którym towarzysza jej saksofonista Otis Sandsjö oraaz kontrabasista Petter Eldh. Gościnnie na Speak Low II zagrali hammondzista Kit Downes i wiolonczelistka Lucy Railton.
Dan Loomis Job's Trial - edycja własna
W muzycznej opowieści o historii Hioba autorstwa Dana Loomisa prawdziwym objawieniem jest udział wokalistek. Yoon Sun Choi i Song Yi Jeon stanowią dwa kolejne instrumenty w muzycznej układance Loomisa. Najbardziej wyrazisty i poruszający. Wzbudzają zachwyt śpiewem i emocjonującymi wokalizami. Prowadzą narrację wspólnym głosem, ale potrafią też znakomicie skontrastować opowieść w dwóch równoległych liniach.
Agnes Bazsinka Things Looks Different from Here - edycja własna
Intrygujący, minimalistyczny debiut mieszkającej w Polsce węgierskiej wokalistki nagrany z kwartetem w skład którego wchodzą wibrafonista Szymon Bora, basista J.J. Kołacki oraz perkusista Bartłomiej Dybel.
Subiektywną piątkę przedstawił Krzysztof Komorek