Koncert Koncerty - Patronat

Krokus Jazz Festival

Jeleniogórskie Centrum Kultury

1 Maja 60, 58-500 Jelenia Góra, Polska

Jelenia Góra

Obrazek tytułowy

Miejsce festiwalu: Sala koncertowa JCK oraz klub „Kwadrat ul. Bankowa 28/30

SCENA GŁÓWNA - sala widowiskowa JCK ul. Bankowa 28/30

PIĄTEK -24 października 2015, Godz. 20.00 ADAM BAŁDYCH & HELGE LIEN TRIO ( PL/NOR )

Adam Bałdych - skrzypce
Helge Lien Trio:
Helge Lien - fortepian
Frode Berg - kontrabas
Per Oddvar Johansen - perkusja

Od początku swojej kariery Adam Bałdych stara się łamać bariery wiolinistyki i wyznaczać dla niej nowe ścieżki. Zaciera granice między jazzem, muzyką poważną i współczesnym światem dźwięków, który go otacza i inspiruje. Do współpracy przy kolejnych projektach zaprasza wyjątkowych artystów, którzy swoją osobowością poszerzają granice jego muzyki.

Najnowszy projekt „Bridges” współtworzony jest wraz z norweskim zespołem Helge Lien Trio i realizuje cykl kompozycji napisanych przez Adama Bałdycha w 2014 roku specjalnie dla tego składu. Album „Bridges” wydaje niemiecka oficyna wydawnicza ACT Music o którym to projekcie mówi sam lider: „W hałaśliwym świecie, który mnie otacza, odkryłem ciszę jako lekarstwo. Balansując na granicy dźwięku, znalazłem nowe możliwości kreacji swojej muzyki. W takim stanie świadomości, mogłem sięgać w głąb siebie, wsłuchując się w swój naturalny głos. Mówi się: “są rzeczy o których można powiedzieć jedynie szeptem”.

Postrzegając życie jako ciągłą wędrówkę, chciałbym dać wyraz tej pięknej chwili, która trwa teraz. Jest pełna miłości, szczęścia oraz kolorów, które odkryłem w muzyce i myśli, które mnie zainspirowały.Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem stworzyć swoją nową płytę w towarzystwie Helge, Frode i Perr Oddvara, którzy są niezwykłymi artystami i nadali mojej muzyce cech swoich pięknych osobowości. Dziękuję im za to!”.

Adam Bałdych – skrzypek, kompozytor, urodzony w 1986 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Przez wielu krytyków uznawany jest za nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej oraz wirtuoza skrzypiec. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach.

W wieku 16 lat okrzyknięty "cudownym dzieckiem" szybko zaczyna koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w Polsce i na całym świecie. Współpracuje z wybitnymi artystami europejskimi w ramach różnych projektów artystycznych. Należy do prestiżowej Niemieckiej wytwórni fonograficznej Act Music, gdzie w czerwcu 2012 roku, wydał premierowy album "Imaginary Room" w towarzystwie m.in kontrabasisty Larsa Danielssona, pianisty Jacoba Karlzona czy trębacza Verneri Pohjoli. 30 maja 2014 roku ukazał się jego drugi album dla Act Music nagrany w duecie z izraelskim pianistą Yaronem Hermanem, zatytułowany „The New Tradition”. Ostatnio ACT MUSIC wydał również płytę „Jazz at Berlin Philharmonic IV – Accordion Night” z udziałem Adama, która jest zapisem koncertu z Filharmonii Berlińskiej. Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego" - pisał Urlich Olshausen z Frankfurter Allgemeine Zeitung (DE) po jednym z koncertów polskiego skrzypka.

Adam Bałdych jest laureatem ECHO Jazz 2013 – najważniejszej nagrody przyznawanej Artystom z całego świata w niemieckim przemyśle muzycznym, Grand Prix Jazz Melomani 2011 w kategorii Nadzieja Melomanów oraz Grand Prix Jazz Melomani 2012 w kategorii Artysta Roku. Jest laureatem praktycznie wszystkich liczących się konkursów jazzowych w Polsce. Był również nominowany do nagrody Fryderyk 2013 oraz Fryderyk 2015 w kategorii Artysta Roku Muzyka Jazzowa.

Helge Lien Trio – jeden z najważniejszych obecnie zespołów skandynawskich, założony w roku 1999 z inicjatywy norweskiego pianisty Helge Liena. Zadebiutował w 2000 roku płytą ''Talking To A Tree'' (2000) prezentując niezwykły kunszt wirtuozerski i wzbudzając podziw norweskiego środowiska jazzowego. Wkrótce chcąc rozbudować brzmienie pisanej przez siebie muzyki powołał do życia własne trio, do którego zaprosił kontrabasistę Frode Berga i perkusistę Knuta Aalefjara. Już pierwsza płyta tria: “What Are You Doing The Rest Of Your Life” okazała się wielkim sukcesem plasującym Trio w czołówce skandynawskiego jazzu obok Tria Esbjorna Svenssona - EST. Od tej pory zespół wydając kolejne płyty, koncertował w wielu miejscach świata jak choćby (poza Norwegią i Szwecją) w: Japonii, Korei, Kanadzie, Hiszpanii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Rosji,Belgii, Niemczech (m.in.w słynnym Schloss Elmau), Austrii, Rumunii i Danii-wszędzie przyjmowany niezwykle gorąco przez zwolenników akustycznego jazzu. Helge Lien dał się poznać jako pianista, który nie boi się eksplorować i eksperymentować z różnymi gatunkami muzycznymi, ale jego cechą charakterystyczną zawsze pozostanie jazz. Jego pomysłowość i sposób improwizacji sprawia, że nazywany jest „kompozytorem chwili” - Bjarne Søltoft, Jazznytt (Norwegia).

SOBOTA - 25 października 2014, Godz. 20.00
JEREMY PELT „FOUR”

Jeremy Pelt - trąbka
Simona Premazzi - fortepian
Josh Ginsburg - kontrabas
Darrell Green - perkusja

W jazzie, jak chyba w żadnym innym gatunku, muzyka ocenia się po tym, z kim miał okazję współpracować. W przypadku Jeremy’ego Pelt’a ta lista jest naprawdę obszerna - wystarczy wymienić takie nazwiska jak: John Hicks, Ravi Coltrane, Winard Harper, Ralph Peterson, Lonnie Plaxico czy Nancy Wilson. Amerykański trębacz ma na swoim koncie wiele nagród dla najlepszego muzyka przyznawanych przez prestiżowy amerykański magazyn jazzowy „Down Beat”. Jeremy Pelt rozpoczął swoją karierę pod koniec lat 90. Ukończył cenioną uczelnię Berklee College of Music i niemal od razu dołączył w Nowym Jorku do zespołu Mingus Big Band. Bardzo szybko zdobył uznanie zarówno wśród muzyków jak i jazzowej krytyki.. Będąc w pełni ukształtowanym muzykiem zaczął nagrywać albumy pod własnym nazwiskiem. Jak powiedział w jednym z wywiadów” moja muzyka pochodzi z różnych źródeł wśród nich na pewno są odniesienia do nagrań Milesa Davisa. Wszyscy jesteśmy przesiąknięci tymi brzmieniami, które pojawiają się także w moich kompozycjach mimowolnie nawet, gdy tego nie specjalnie chcemy”. Jego obecny zespół nawiązuje w pewnym sensie do nagrań Milesa Davisa z 1965 roku, ale to, co prezentuje Jeremy Pelt na swoich koncertach to wyłącznie jego własne kompozycje osadzone w stylistyce free- jazzu, post – bopu i jazzu modalnego. Muzyka jaką prezentuje Jeremy Pelt ze swoim kwartetem to jazz najwyższej próby.

NIEDZELA - 26 października 2014, Godz. 20.00
Ceremonia wręczenia Nagród i statuetki Złotego Krokusa uczestnikom konkursu "POWIEW MŁODEGO JAZZU".

Godz. 20.30

Monika Borzym - śpiew
Nikola Kołodziejczyk - fortepian
Krzysztof Kawałko - gitara
Krzysztof Pacan – bas
Sebastian Frankiewicz – perkusja

Wszystkie koncerty na scenie Głównej odbędą się w Sali Widowiskowej JCK, ul. Bankowa 28/30 o godz. 20.00.

SCENA KLUBOWA - klub "Kwadrat" gmach JCK ul. Bankowa 28/30

Piątek – 23 października 2015, Godz. 22.00
CHARLI GREEN & KRZYSZTOF „PUMA” PIASECKI 4 SET

Charli Green - trąbka
Krzysztof „Puma“ Piasecki - gitara
Łukasz Gorczyca – bas
Jacek Prokopowicz – keyboard, fortepian
Adam Grzelak - perkusja

Sobota 24 października 2015, Godz. 22.00
MIKE PARKER’s TRIO THEORY

Mike Parker – kontrabas
Frank Parker – perkusja
Sławek Pezda – saksofon tenorowy

Genialna symbioza wszelkich muzycznych gatunków – z pozoru karkołomne połączenie Charliego Parkera z groovem Michaela Jacksona, a to wszystko podlane niepozornością godną Johna Zorna. Liderem tria jest nowojorski kontrabasista i kompozytor Mike Parker, dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy wspomagany przez perkusistę Franka Parkera ( członka kwartetu amerykańskiego wokalisty Nr 1 Kurta Ellinga). Do dwójki amerykańskich muzyków dołączył polski muzyk – saksofonista tenorowy Sławek Pezda. Muzycy stworzyli nową, będącą następstwem poprzedniego projektu Mike’a Parkera w kwintecie „Unified Theory”, pełną energii formację Mike Parker’s Trio Theory. W formacie jazzowego tria zamknięto energię muzyki rockowej, wrażliwość klasyki, fakturę awangardy oraz rytmiczną i harmoniczną różnorodność nowoczesnego jazzu. W tym składzie nie brakuje niczego, jest za to wszystko, co w jazzie być powinno: oryginalność, świeżość, nieprzewidywalność, grupowa symbioza w improwizacji oraz poczucie humoru.

Niedziela – 25 października 2015, Godz. 22.00
KAMIL PIOTROWICZ QUINTET

Kamil Piotrowicz – fortepian
Emil Miszk – trąbka
Piotr Chęcki – saksofon tenorowy
Michal Bąk – kontrabas
Sławek Koryzno - perkusja

To formacja powstała w Gdańsku na początku 2014 roku, która szturmem zdobywa nagrody i wyróżnienia w ramach rozmaitych przeglądów i festiwali. Do najważniejszych dotąd sukcesów kwintetu prowadzonego przez młodego koszalińskiego pianistę i kompozytora zaliczyć można brawurowe zwycięstwa podczas XIII Międzynarodowego Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze, Blue Note Poznań Competition 2014 i XVII Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni.

Skład formacji poza liderem, studentem Akademii Muzycznej w Gdańsku - Kamilem Piotrowiczem tworzą młodzi muzycy silnie związani z trójmiejską sceną jazzową. Dla wszystkich zainteresowanych młodym polskim jazzem, nie są to obce nazwiska.
Emil Miszk to zarówno świetny solista, jak i kameralista, założyciel zespołu AlgoRhythm, współpracujący z takimi formacjami jak: Jan Konop Big Band, Critical Level, czy wreszcie Quartet North Piotra Lemańczyka, z którym to zespołem w 2014 roku nagrał wyśmienity album: "Baltic Dance"(2014). Młody trębacz miał już okazję współpracować z muzykami tej klasy co: Seamus Blake, Clarence Penn, Krzysztof Urbański i Adam Makowicz. Saksofonista tenorowy Piotr Chęcki (student Akademii Muzycznej w Gdańsku) jest uczniem samego Macieja Sikały, gdański kontrabasista Michał Bąk jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach, z kolei perkusista kwintetu - Sławek Koryzno, podobnie jak trębacz tego składu, współtworzy formację Quartet North, ponadto współpracuje z takimi postaciami polskiego jazzu jak m.in.: Dominik Bukowski, Marcin Gawdzis, Tomek Sowiński, Cezary Paciorek, Maciej Sikała czy Maciej Grzywacz.
Na debiutanckiej płycie zespołu jaka ukazała się nakładem słowackiej wytwórni Hevhetia znajdziemy poza autorskimi kompozycjami Kamila Piotrowicza, także ciekawą interpretację tematu Wayne'a Shortera: "Footprints". Najważniejszym atrybutem zespołu jest ich własny repertuar złożony z bogatych i rozwiniętych pod względem motywów utworów, spiętych konceptualnie klamrami w postaci miniaturek: "Hymn I" i "Hymn II".
Zespół potrafi z jednej strony zaakcentować silne poczucie rytmu i melodyki, z drugiej strony wciągnąć słuchaczy w zawiłe motywy improwizowane. Energetyczne, pełne improwizacyjnej furii utwory zespołu doskonale mieszają się z nasączonymi melancholią utworami o silnie opartej na fortepianowym fundamencie.Wyraźne freejazzowe motywy odnaleźć można w dynamicznej konwencji pianisty. Doskonale się składa, iż w przypadku kwintetu Kamila Piotrowicza mamy do czynienia z formacją jaka równie doskonale radzi sobie na scenie (o czym mogą się Państwo przekonać się w ramach festiwalu. Ich najnowsza płyta "Birth" to bezwzględnie jeden z najbardziej błyskotliwych debiutów polskiego jazzu pierwszej połowy 2015 roku.

KONKURS „POWIEW MŁODEGO JAZZU”

24 października (sobota) i 25 października (niedziela)
Koncerty wykonawców w cyklu konkursowym „Powiew Młodego Jazzu”. Muzyka na najwyższym poziomie za cenę na najniższym poziomie.
(Bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie JCK i na godzinę przed koncertami.)

SOBOTA – 24.10.2015, Godz. 12.00

przesłuchania konkursowe ( 8 zespołów) : Patrycja Kamola Project, Taras Bakovskyi Quartet, Miłosz Bazarnik Trio,Vit Benes Quartet (CZ), Kądziela/ Zagórski Quartet, Skicki – Skiuk, Horacy Septet, Goya Jazz Quartet (D)

NIEDZIELA – 25.10. 2015, Godz. 11.00

przesłuchania konkursowe ( 9 zespołów ): Chęcki / Zienkowski Quartet, Małgorzata Zuber Quintet, Krzysztof Piłatyk Septet, Tom Thorp Quartet (GB),Global Schwung Quintet , Ostrich Quartet (CZ ), Tomek Sołtys Trio (PL/D),Empyrean Sextet (CZ), Mateusz Sobiechowski Quintet

Koncerty w klubie Kwadrat podczas trzech dni festiwalowych ul. Bankowa 28/30 ok. godz. 22.00 do 2.00 – 3.00

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:
Klub „Kwadrat” ul. Bankowa 28/30
2 października 2015, godz. 19.00 – PATRYCJA KAMOLA JAZZ BAND
9 października 2015, godz. 19.00 – TARAS BAKOVSKYI QUARTET
16 października 2015 , godz. 19.00 – PIASECKI / PRÓCHNICKI – IMPROTRONIK

Od 23 października do końca listopada 2015 w foyer festiwalu będzie można zobaczyć interesującą wystawę – „Twarze Jazzu” autorstwa wyśmienitego fotografika zajmującego się od ponad 30 lat tematyką jazzową Jana Bebela

Wszystkie koncerty zarówno klubowe jak i na głównej scenie zapowiadać będzie Tomasz Tłuczkiewicz

08 paź

08.10.2018

Jeleniogórskie Centrum Kultury

1 Maja 60, 58-500 Jelenia Góra, Polska

Jelenia Góra

08 paź

08.10.2018

Jeleniogórskie Centrum Kultury

1 Maja 60, 58-500 Jelenia Góra, Polska

Jelenia Góra

polecane

Strona JazzPRESS wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Polityka cookies i klauzula informacyjna RODO