Koncert „Black Lives – From Generation to Generation” odbędzie się 14 kwietnia w ramach Ery Jazzu w poznańskiej auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
To koncert na miarę Art Ensemble of Chicago i George’a Clintona oraz kultowych premier „new black music”. Tym razem artystów z USA, Karaibów i Afryki łączy idea Black Lives Matter: poprzez muzykę walczą z systemowym rasizmem na świecie. Ich sztuka czerpie z tradycji AACM, new black music, wpływów afrykańskich, ale zawiera w sobie także hip-hop, jazz, funk, rock, fusion, rap, nu-jazz, soul, blues, karaibski jazz, poetry.
Na scenie Ery Jazzu i na jedynym koncercie w Polsce zaprezentuje się formacja Black Lives, którą tworzą:
– gitarzysta David Gilmore (Cambridge, Massachusetts) – profesor Departamentu Gitary legendarnej Berklee College of Music, który koncertował i nagrywał z najwybitniejszymi jazzu, takimi jak Wayne Shorter, Dave Douglas, Steve Coleman, Cassandra Wilson, Don Byron, Uri Caine, Randy Brecker, David Sanborn, Joss Stone, Christian McBride.
– perkusista Gene Lake (St. Louis, Missouri) jest jednym z czołowych artystów Black Artist Group. Syn słynnego saksofonisty Olivera Lake’a grywał z gigantami jazzu: Joe Zawinulem, Marcusem Millerem, Steve’m Colemanem, Henry’m Threadgillem, Meshell Ndegeocello, Cassandrą Wilson, Jasonem Milesen.
– gitarzysta Adam Falcon (Bronx, Nowy Jork) jest także ciekawym wokalistą poruszającym się w rozległem stylistyce: od bluesa i jazzu po R&B i folk. Jest autorem bestsellerowych kompozycji dla George’a Bensona (“In Search of a Dream“,„True Blue“), koncertował z Robertą Flack, Marcusem Millerem, Steve’m Jordanem, Omarem Hakimem, Jonathanem Butlerem, Robertem Palmerem, Eric’em Claptonem, B.B. Kingiem, Whitney Houston i Peterem Gabrielem.
– saksofonista Jacques Schwartz-Bart (Les Abymes, Guadeloupe) wykładowca uczelni muzycznych w Senegalu, Szwajcarii, Nowym Jorku oraz bostońskiej Berklee College of Music. Jego charakterystyczne karaibskie, jazzowe i hip-hopowe brzmienia słychać we wspólnych nagraniach, jakie zrealizował z takimi artystami, jak Roy Hargrove, D‘Angelo, Erykah Badu, Meshell Ndegéocello i Danilo Perez.
– gitarzysta Jean-Paul Bourelly (Chicago, Illinois) jest wybitnym artystą odnajdującym się w stylistyce jazzu, fusion, bluesa i rocka. Koncertował i nagrywał z wybitnymi artystami (Muhal Richard Abrams, Olu Dara, Roy Haynes, Elvin Jones, Pharoah Sanders, McCoy Tyner, Archie Shepp), nagrał wraz z Milesem Davisem album “Amandla“ i był producentem kilku albumów Cassandry Wilson.
– pianista Federico Gonzalez Peña popularność i uznanie zdobywał w rodzinnym Urugwaju oraz Argentynie koncertując z Gustavo Donezem, Danielem Colombres i El Mono Fontaną. Po przeniesieniu się do Nowego Jorku stał się modnym i chętnie zapraszanym pianistą takich artystów, jak Me’shell N’DegeOcello, Maxwell, Angela Boffill, Alana Davis, George Howard, Roy Hargrove, Chaka Khan, Cassandra Wilson i Marcus Miller.
– basista Reggie Washington (Staten Island, Nowy Jork) jest jednym z twórców rewolucji modern-jazzu w latach 80-tych. Ogromna dyskografia obejmuje albumy i koncerty jakie zrealizował m.in. z Steve’em Colemanem, Branfordem Marsalisem, Roy’em Hargrove, Chico Hamiltonem, Oliverem Lake’m, The Headhunters, Cassandrą Wilson, Donem Byronem, Jean-Paul Bourelly’m i Ronaldem Shannonem Jacksonem.
– perkusista Marque Gilmore (Cambridge, Massachusetts) najpełniej odnajduje się w ethno-jazzowej stylistyce. Jest założycielem legendarnej NYC Black Rock Coalition oraz muzykiem Cheick Tidiane Seck (“Tribute to Randy Weston“) oraz grup Briana Jacksona (“Tribute to Gil Scott Heron“).
– wokalistka Tutu Puoane (Atteridgeville, RPA) jest absolwentką “vocal jazzu” University of Cape Town w RPA oraz Royal Conservatory of The Hague in the Holandii. Koncertowała wraz z legendą jazzowej harmonijki Tootsem Thielemansem oraz w zespołach Dianne Reeves.
– wokalistka Christie Dashiell (Houston, Teksas) związana jest z wieloma, także klasycznymi, projektami muzycznymi. Koncertuje zarówno w operach, filharmoniach, jak i na klubowych estradach. Często wraz z Jasonem Moranem, Billem Frisellem, Charlesem Lloydem oraz zespołami Harrieta Tubmana.
– raper Sharrif Simmons (Long Island, Nowy Jork) jest poetą, muzykiem i wokalistą celebrujacym tradycje muzyki Richie Havensa, Billa Withersa, Boba Marley’a i Jimi’ego Hendrixa. W swojej muzyce szuka nawiązań do brzmień Rage Against the Machine, Parliament Funkadelic, Old Dirty Bastard czy Biggie Smalls.
– DJ Grazhoppa (Bruges, Belgia) jest uznanym prezenterem DJ, który poza autorskimi prezentacjami „Mo & Grazz“ koncertuje wraz z Aka Moon, Brussels Jazz Orchestra, Rainbow Shadow (“Tribute to Jef Lee Johnson“) i popularną formacją Zap Mama.