Urodzili się: saksofonista tenorowy Charlie Rouse, instrumentalista, saksofonista barytonowy, pianista, kompozytor i aranżer Gerry Mulligan, perkusista Art Taylor, trębacz William Franklin Hardman Jr., trębacz Manfred Schoof, gitarzysta i wokalista John Pizzarelli, dyrygent, pianista i kompozytor André Previn.
1923 - Joe "King" Oliver i Louis Armstrong nagrali “Weather Bird Rag” i “Dippermouth Blues” z towarzyszeniem Creole Jazz Band. Kompozycja, a w szczególności solo Olivera na kornecie, uznawane jest za esencję jego muzyki. Ponad dekadę później Orkiestra Benny'ego Goodmana skopiowała to solo w kompozycji “Sugarfoot Stomp”.
1924 - urodził się saksofonista tenorowy Charlie Rouse. W 1944 r. zadebiutował jako niezwykle zdolny, młody saksofonista w big-bandzie Billy’ego Eckstina. W 1945 r. podjął współpracę z Dizzym Gillespiem oraz zrealizował nagrania z Taddem Dameronem i Fatsem Navarro (1947). Pod koniec lat 40. pracował głównie w zespołach rhythmandbluesowych, ale także w swingowych orkiestrach Duke’a Ellingtona (1949-1950) i Counta Basiego (1950). Na początku lat 50. grał i nagrywał z wieloma czołowymi zespołami kierowanymi m.in. przez Clifforda Browna, a w 1953 r. dokonał pierwszych nagrań z Brownem, Bennie Greenem, Artem Farmerem, Paulem Quinichettem i Oscarem Pettifordem. Prowadził własne małe zespoły np. Les Modes, później przemianowane na Jazz Modes. Przez krótki okres grał w orkiestrze Buddy’ego Richa i w warsztatowej grupie Gerry’ego Mulligana - Concert Band. Pod koniec 1958 r. rozpoczął współpracę z Theloniousem Monkiem która trwała do 1970 r. I to właśnie ten okres w ukształtowały stylistykę oraz osobowość saksofonisty. Równocześnie koncertował i nagrywał z innymi jazzmenami: Donaldem Byrdem i Bennym Carterem. Był współzałożycielem -powstałego dla oddania hołdu T. Monkowi - kwartetu Sphere, który obok saksofonisty tworzyli: pianista Kenny Barron, kontrabasista Buster Williams i grający jeszcze z Monkiem perkusista Benny Riley. Pracował także z Wyntonem Marsalisem oraz Carmen McRea. Zmarł 30 listopada 1988 r.
1927 - urodził się instrumentalista, saksofonista barytonowy, pianista, kompozytor i aranżer Gerry Mulligan. Karierę muzyczną rozpoczął w zespole Milesa Davisa w 1948 roku. W latach 50 prowadził własne formacje jazzowe. Uznawany jest za reformatora cool jazzu - m.in. rozwinął znaczenie fraz riffowych. Zmarł 20 stycznia 1996 r.
1929 - urodził się perkusista Art Taylor. W 1948 r. jako nastolatek grał na perkusji z Sonnym Rollinsem, Howardem McGhee, Jackiem McLeanem i innymi młodymi muzykami bopowymi z Nowego Jorku. Na początku lat 50. występował z mainstreamowymi zespołami Colemana Hawkinsa (1950-1951) i Buddy’ego DeFranco (1952). Grał z innowatorami be-bopu: Budem Powellem (1952-1954), George’em Wallingtonem (1954-1956), Milesem Davisem (1955-1957) i Johnem Coltranem (1957-1959). Sporadycznie prowadził własne grupy, jak np. Taylor’s Wailers. Odbył kilka tras koncertowych w Europie: z zespołem Donalda Byrda i Bobby’ego Jaspara (1958) oraz z Theloniousem Monkiem (1959). Na początku lat 60. osiadł w Europie na stałe i grywał z przyjeżdżającymi tu muzykami amerykańskimi, m.in. z Dexterem Gordonem i Johnnym Griffinem. Wtedy zaczął też przeprowadzać wywiady z artystami poruszając rasowe i polityczne wątki towarzyszące muzyce jazzowej. Pierwsza ich publikacja ukazała się w 1977 r. w zbiorze pod tytułem Notes And Tones. W połowie lat 80. Taylor powrócił do USA, gdzie wznowił nagrania z własnym zespołem Taylor’s Wailers. Jako sideman nagrywal z takimi muzykami, jak: Dorothy Ashby, Donald Byrd, Paul Chambers, Sonny Clark, Pepper Adams, John Coltrane, Miles Davis, Walter Davis Jr., Kenny Dorham, Red Garland, Dexter Gordon, Bennie Green, Milt Jackson, Clifford Jordan, Duke Jordan, Jackie McLean, Lee Morgan, Dizzy Reece, Louis Smith, Stanley, Mal Waldron, Kai Winding i J. J. Johnson. Zmarł 6 lutego 1995 r.
1929 - urodził się dyrygent, pianista i kompozytor pochodzenia niemieckiego André Previn (właściwie Andreas Ludwig Priwin). Karierę rozpoczął jako pianista jazzowy oraz kompozytor muzyki filmowej. Po 1960 roku skoncentrował się na dyrygenturze i pianistyce, głównie klasycznej. Dyrygował takimi orkiestrami symfonicznymi, jak m.in.: Boston Symphony Orchestra, New York Philharmonic, Wiener Philharmoniker, Houston Symphony, Pittsburgh Symphony Orchestra, Los Angeles Philharmonic, London Symphony Orchestra.
1933 - urodził się trębacz William Franklin Hardman, Jr. Grał głównie hard bop. W szkole średniej grał z Taddem Dameronem, a po zakończeniu nauki wszedł do zespołu Tiny Bradshawa. Nagrywał z wieloma znanymi muzykami jazzowymi - pierwszych nagrań dokonał z Jackiem McLeanem (1955). Grał z Charlesem Mingusem, Artem Blakey'em, Jazz Messengers, Horacem Silverem, Lou Danieldsonem. Prowadził grupę muzyczną z Juniorem Cookem. Zmarł 5 grudnia 1990 r.
1936 - urodził się trębacz Manfred Schoof. Współzałożyciel europejskiego free jazzu. Grał m.in. z Albertem Mangelsdorffem, Peterem Brötzmannem, Malem Waldronem i Irène Schweizer.
1956 - Art Blakey nagrał The Jazz Messengers (Columbia Records).
1960 - urodził się gitarzysta i wokalista John Pizzarelli. Nagrał ponad 20 autorskich płyt długogrających oraz ponad 40 albumów z innymi artystami, w tym z Jamesem Taylorem, czy ze swoją żoną Jessicą Molaskey. Z kwintetem Shearinga The George Shearing Quintet nagrał album The Rare Delight Of You (Telarc, 2002), na którym znalazły się utwory zapamiętane przez Pizzarelliego z dzieciństwa. Prowadzi własne formacje - John Pizzarelli Trio i kwartet, w skład którego, poza gitarzystą, wchodzą: jego brat Martin Pizzarelli (kontrabasista), Tony Tedesco (perkusista) i Larry Fuller (pianista).
1997 - Christian McBride nagrał Fingerpainting - The Music Of Herbie Hancock (Verve).
1999 - zmarł jeden z pierwszych jazzowych wibrafonistów Red Norvo, urodził się 31 marca 1908 r.