Ewa Uryga – absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Zadebiutowała już w wieku trzynastu lat, laureatka wszystkich najważniejszych ogólnopolskich festiwali, odnosiła również sukcesy na festiwalach zagranicznych. Wszechstronna wokalistka musicalowa (grała główne role w Chicago i Zorbie) i symfoniczna (brała udział w wykonaniach wielu dzieł takich jak: Oratoria czy Nieszpory). Nagrała siedem autorskich płyt w tym dwie w Nowym Jorku z udziałem tamtejszych muzyków. Wielokrotnie zapraszana do wspólnych projektów muzycznych m.in. ze Zbigniewem Wodeckim, Anną Marią Jopek, Dorotą Miśkiewicz, Ewą Bem, Lorą Szafran, Włodzimierzem Nahornym, Henrykiem Miśkiewiczem, chórem gospelowym The Jackson Singers oraz solistkami Ruth Lynch i Presillą Jones. Jej najnowsza płyta jest ukłonem w stronę legendy muzyki jazzowej gatunku negro spirituals, Mahalii Jackson.
Dla naszych słuchaczy wybrała pięć płyt do których chętnie wraca:
Natalie Cole Unforgetable
Album zawierający aranżacje największych hitów Nata Kinga - ojca wokalistki, przyniósł jej największy sukces. Płyta sprzedała się w ponad 5 milionach egzemplarzy w samych Stanach i przyniosła Cole kilka nagród Grammy. Niezapomniana piosenka tytułowa albumu to duet Natalie i Nata Kinga Cole'a, stworzony przez nałożenie jego wokali na ścieżkę.
Donny Hathaway Live
Koncertowy album nagrany w The Troubadour w Los Angeles oraz w The Bitter End na nowojorskim Manhattanie. Zawiera zaróno klasyki soulu (hit Marvina Gaye'a What's Going On) i standardy popowe (You've Got a Friend Carole King).
Stevie Wonder A Time To Love
Dwudziesty trzeci studyjny album Steviego Wondera wydany w roku 2005. Warto odnotować między innymi udział Prince'a - grającego na gitarze - w "So What the Fuss*, pierwszym opublikowanym singlu z płyty.
Chaka Khan CK
Siódmy album Chaka Khan, a pośród gości sesji nagraniowej sam Miles Davis (!!!) który zagrał w dwóch utworach, oprócz niego na płycie pojawili się m.in. Marcus MIller, Bobby McFerrin, Stevie Wonder. Wśród zarejestrowanych utworów znajdziemy kompozycje wspomnianego Wondera, Prince'a i duetu Womack & Womack.
John Coltrane - My Favorite Things
Ten album jest pewnego rodzaju debiutem Johna Coltrane’a. który nieco przez przypadek, zaczął grać na sopranie zaledwie kilka tygodni przez nagraniem. To również swego rodzaju wydawniczy fenomen swoich czasów. Utwór tytułowy trwa bowiem ponad 13 minut i wywołał niemałą burzę wśród słuchaczy, szczególnie w mniejszych miasteczkach, gdzie brak jazzowych klubów sprawiał, że takiej muzyki nikt wcześniej nie słyszał. [z recenzji Rafała Garszczyńskiego]