China Moses, fot. Sylvain Norget
6 lipca rusza w Warszawie 25. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce. Potrwa do 31 sierpnia. W jubileuszowym, bardzo ciekawym programie wystąpią między innymi: najsłynniejszy trębacz starego kontynentu Enrico Rava Special Edition, młody wizjoner brytyjskiego fortepianu Ashley Henry Quartet, zaśpiewa gwiazda jazzu, muzyki soul i R&B China Moses Group, zagra ikona skandynawskiego jazzu Terje Rypdal Quartet z najnowszym projektem. Z premierowym projektem wystąpi Gary Guthman Quartet & Sasha Strunin: Białoszewski Autoportrety.
6 lipca – Enrico Rava Special Edition
Jego nazwisko od lat widnieje w rankingach najlepszych światowych trębaczy. Należy do najważniejszych twórców europejskiego jazzu. Od lat jest związany z brzmieniem i projektami firmowanymi przez ECM Records. Włoski trębacz jest jednym z słynniejszych jazzmanów starego kontynentu. Imponująca dyskografia i nagrania z tuzami jazzu jak : Gil Evans , Michel Petrucciani, John Abercrombie, Pat Metheny, Joe Lovano, Avishai Cohen, w tym z Tomaszem Stańko.
13 lipca – Simsa Fünf Quintet
Zzespół założony rzez Sebastiana Simsę wiedeńskiego perkusistę i kompozytora. Muzyczne korzenie kwintetu sięgają jazzu, muzyki improwizowanej, klasycznej, filmowej oraz muzyki ludowej.
Młodzi utalentowani muzycy wykształceni według akademickich standardów, nie pozwalają odebrać sobie radości płynącej z nieklasycznej gry na instrumentach smyczkowych . Ich oryginalne instrumentarium, rozmaite odniesienia stylistyczne, oryginalne brzmienie zespołu , pomysłowość, w połączeniu z intrygującymi kompozycjami Simsy, stanowią o oryginalności tej grupy.
20 lipca – China Moses Group
Nowa gwiazda jazzu, muzyki soul i R&B, kompozytorka i autorka tekstów. Prezenterka francuskiej stacji MTV, aktorka i modelka. Córka legendarnej wokalistki jazzowej Dee Dee Bridgewater i słynnego reżysera Gilberta Moses. Po matce przejęła tembr głosu, nieprzeciętną dynamikę oraz ekspresję prezentacji. Ma na swoim koncie ma sześć albumów, ale to „This One’s for Dinah” , wydany przez Blue Note Records, podbił serca publiczności i stał się największą sensacją ostatnich lat. Sprawił, że jej głos uznano za jeden z lepszych jazzowych wokali kobiecych. Dziś, jest twarzą wydawnictwa Blue Note i wymieniania jest obok takich gwiazd jak Cassandra Wilson i Norah Jones.
27 lipca – Ashley Henry Quartet
Premiera. 27 letni pianista nazywany „młodym wizjonerem fortepianu” należy do czołówki nowej generacji londyńskiej sceny jazzowej. Występował i współpracował z wybitnymi artystami jak Jason Marsalis, Terence Blanchard, Robert Glasper. Mając zaledwie 25 lat, Ashley został zatrudniony jako rezydent w słynnym Ronnie Scotts Club w Londynie jako wschodzący artysta Fader Magazine . Został także nominowany do nagrody Jazz FM w kategorii „Przełomowy artysta roku”.
Pod pływem swojego jamajskiego dziedzictwa, a w szczególności karaibskich muzyków jazzowych lat 50., w jego muzyce pełno jest oryginalnych dźwięków łączących jazz i muzykę przesiąkniętą dźwiękami takich mistrzów jak Hancock i Monk.
3 sierpnia – Gary Guthman Quartet & Sasha Strunin: Białoszewski Autoportrety
Premiera. Znakomity projekt wybitnego amerykańsko – polskiego kompozytora i trębacza Gary Guthmana i charyzmatycznej wokalistki o polsko-rosyjsko- ukraińskich korzeniach Sashy Strunin .
3 sierpnia – Wojtek Mazolewski Quintet: Komeda
Usłyszymy najnowszy projekt poświęcony i stworzony w hołdzie dla legendy polskiego jazzu. (Rok 2019. to obchodzona pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO 50 rocznica śmierci K. Komedy).
Analogowe brzmienie kwintetu Wojtka nawiązujące do mistrzów jazzu łączy się z elektroniką i współczesnymi dzwiękami. Projekt został entuzjastycznie przyjęty przez fanów i krytyków.
10 sierpnia – Adam Bałdych Quartet: Sacrum Profanum
To najnowszy projekt wizjonera skrzypiec, Adama Bałdycha i jego kwartetu, nagrany dla prestiżowej niemieckiej oficyny wydawniczej ACT MUSIC.
Jest próbą wpisania muzyki sakralnej różnych epok w kontekst współczesnego świata – jego bogactwa brzmień, wolności interpretacji i ekspresji. Po niezwykle udanych projektach „The New Tradition” z Yaronem Hermanem, „Antiphona – Psalmy Syryjskie” czy ostatnio „Brothers” z norweskim Helge Lien Trio, tym razem proponuje muzykę niezwykle uduchowioną, realizowaną w duchu nieskrępowanej improwizacji i przy użyciu współczesnych środków artystycznych.
17 sierpnia – Terje Rypdal Quartet
Premiera. Terje Rypdal należy do najbardziej innowacyjnych i oryginalnych muzyków w historii europejskiego jazzu. Jest ikoną skandynawskiego jazzu. To innowator, legenda gitary. W latach 70. założył trio The Odyssey, które stanowiło o sile skandynawskiego jazzu. Jego płyty, wydane przez ECM w latach 70. i 80., były najważniejszymi dokonania nordic jazzu. Dziś jego muzyka łączy elementy jazzu, fusion, new- age, rocka i muzyki klasycznej . Uznawany jest za jednego z najznakomitszych europejskich kompozytorów jazzowych, który odcisnął piętno na sposobie myślenia o gitarowej kompozycji i improwizacji.
24 sierpnia – Aga Zaryan Quintet: High & Low
Dama polskiego jazzu. Jest pierwszą i jedyną polską artystką, której płyty ukazały się w legendarnej wytwórni jazzowej Blue Note Records .
Jej płyty sprzedają się w rekordowych nakładach udowadniając, że ambicja i wysublimowany styl pozwalają dotrzeć do szerokiego grona słuchaczy.
31 sierpnia – Courtney Pine Group: House Of Legends
Legenda saksofonu, multiinstrumentalista, jeden z najbardziej wpływowych i ekscytujących muzyków europejskich końca XX wieku.
Wydał 16 albumów i nadal koncertuje na całym świecie ze swoim nagradzanym zespołem grającym w salach koncertowych i festiwalach od Fuji Rock, Montreux po Cape Town. Jego liczne występy telewizyjne i radiowe to między innymi „Mandela Living Legend” dla BBC oraz nagrodzony przez Sony oraz „Jazz Crusade” Courtney Pine dla BBC Radio2.