Teo Olter Quintet wystąpi 19 lutego w warszawskim Mazowieckim Instytucie Kultury.
Skład:
- Teo Olter – perkusja
- Kamila Drabek – kontrabas
- Tymek Bryndal – gitara basowa
- Tadeusz Cieślak – saksofony, flet
- Aleksander Żurowski – piano
Teo Olter Quintet In Pursuit of Happiness to muzyka drogi. Udźwiękowienie podróży – pogoni za szczęściem. Muzyka pełna ciepła i nadziei mimo oczu otwartych na świat.
Dwa wyzwalające, rwące do tańca basy to stabilny fundament, na którym opiera się brzmienie kwintetu. W trakcie tej podróży pojawia się na chwilę ktoś nowy i zaprasza nas w zupełnie nieznane miejsca. Kompozycje na płycie łączą precyzyjnie skonstruowane subtelne pomysły z nieokiełznaną energią improwizacji napędzającą kolejne obroty formy i dialogi między instrumentami.
Teo Olter – artysta urodzony w Gdyni w 1996 roku. Od roku 2012 jest związany z warszawską sceną muzyki improwizowanej. Prowadzi zespół Teo Olter Quintet, z którym w 2024 roku wydał debiutancką płytę In Pursuit of Happiness.
Perkusista zespołu Pokusa, który koncertował na Off Festiwalu, Unsound Festival, Jazz Jantar, Jazz nad Odrą, w wielu klubach w Polsce oraz w Niemczech i Belgii. Wraz z Pokusą skomponował i wykonuje muzykę do spektaklu Rewolucja, której nie było w reżyserii Justyny Sobczyk oraz spektaklu Jak przestałem być idealny Justyny Wielgus. Grał muzykę Brygady Kryzys i Izraela w spektaklu Złota Skała: Opowieść o Robercie Brylewskim Grzegorza Laszuka. Pokusa nagrała też muzykę do filmu Vankia Pawła Althamera oraz do instalacji podczas warszawskiej edycji festiwalu Scopes. Duet Lemiszewski / Olter z poznańskim gitarzystą Jakubem Lemiszewskim wydał album Post Refference.
W roku 2024 brał udział w norweskiej edycji International Jazz Platform w Oslo. Grał również w improwizowanych składach z Rayem Dickatym, Ksawerym Wójcińskim, Kamilą Drabek, Dominikiem Strycharskim, Amalią Umedą, Mają Laurą Jaryczewską, Hubertem Zemlerem oraz Kubą Więckiem.
Space of jazz to cykl koncertów prezentujących czołowych polskich muzyków poruszających się w nurcie szeroko rozumianego jazzu. Jako miłośnicy muzyki stwarzamy na Elektoralnej miejsce spotkań z artystami, miejsce, w którym wybrzmi osobista nuta jazzu, miejsce, w którym artyści otworzą przed publicznością swoją wewnętrzną przestrzeń, a odbiorca będzie mógł przeżywać muzykę w świadomy sposób. Udostępniamy przestrzeń Instytutu na wymianę energii między muzykami a publicznością. Każdy z nas porusza się w sferze myśli, odczuć, emocji, budując otaczającą rzeczywistość. Artysta, poszukując piękna, stwarza swoją wewnętrzną przestrzeń, w której odkrywa siebie i tym samym definiuje świat. Muzyka daje nam szansę na uczestnictwo, wgląd w świat muzyków i świat drugiej osoby. W tym roku zaprosiliśmy do projektu młodych czołowych muzyków jazzowych.