Melodeklamacja z jazzem połączona została na debiutanckiej płycie Roberta Świstelnickiego Piosenki wydanej przez Multikulti Project. Kompozycje autora, czerpiąc główniez jazzu, nawiązują do klasyki, rocka i awangardy. Charakterystyczna melorecytacja jest wkomponowana w brzmienie zespołu, w którym sporo jest też miejsca na improwizację.
Autorem wszystkich tekstów jest również Robert Świstelnicki. Materiał nagrany został z zespołem złożonym z czołowych postaci młodego pokolenia polskiego jazzu. W składzie znaleźli się: Piotr Budniak (perkusja, produkcja muzyczna), Adam Bławicki (saksofon tenorowy i barytonowy, flet), Maciej Kitajewski (kontrabas, gitara basowa), Paweł Palcowski (trąbka, flugelhorn),Kajetan Borowski (rhodes, hammond, fortepian). Album zmiksował Adam Munoz, kalifornijski realizator współpracujący m.in. z Herbiem Hancockiem i Billem Frisellem.
(...) Mateusz Sroczyński:W utworze Demokracja mówisz: „jazzu nienawidzę”. A jednak ten jazz wybrałeś jako muzykę do swojej poezji. To jak to jest?
Robert Świstelnicki: Oj, jazz kocham bardzo! Jazz to przecież takie wspaniałe medium dodoświadczania podniosłych emocji i do kontemplacji piękna. Jednocześnie dzięki językowi można autentycznie i terapeutycznie zmierzyć się też z mroczniejszymi zakamarkami egzystencji. Demokracja to przewrotny utwór o ludziach, których różni wszystko, aż po fundamenty metafizyczne, ale którzy z tego chaotycznego pluralizmu muszą ulepić jakąś wspólną codzienność. Na płycie dość często, z kilku względów, stosuję nagłe zmiany perspektywy „mówiącego ja”. I tu akurat się z tym „jazzu nienawidzę” osobiście nie utożsamiam. ... czytaj cały wywiad z artystą >
Przeczytaj Robert Świstelnicki opowiedział o płycie w wywiadzie >
Płyta ukaże się nakładem oficyny Multikulti Project 24 października.