(Milo Records, 2023)
Milo Kurtis od pewnego czasu wciela w życie pomysł na poszerzanie konwencji swojej grupy Milo Ensemble poprzez zapraszanie na koncerty i płyty zespołu nietuzinkowych gości. Wśród artystów, którzy znaleźli się w tym gronie, są reprezentanci różnych muzycznych światów, tacy jak Kayah, Andy Sheppard, Dave Douglas, Leszek Możdżer, Wojciech Waglewski czy Tadeusz Sudnik. Tym razem gościem specjalnym był jeden z pionierów skandynawskiego nu jazzu, kompozytor i trębacz Nils Petter Molvær. To kolejny krok na drodze tworzenia przez Milo Ensemble multikulturowej i multigatunkowej muzycznej mieszanki.
Dotychczas twórczość grupy czerpała inspiracje z muzyki basenu Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu, Afryki oraz, rzecz jasna, Grecji i Polski. Teraz pojawia się gość ze Skandynawii, który w dodatku do świata etnicznych dźwięków Milo Ensemble wprowadza elektronicznie przetworzone brzmienie trąbki. Podczas gdy inni wybitni goście zazwyczaj doskonale wpisywali się w konwencję muzyki grupy, Molvær dokłada do niej zupełnie nowy, oryginalny element. Brzmienie artysty jest bardzo charakterystyczne, więc przynajmniej dla tych, którzy znają jego muzykę, dźwięk trąbki nie tyle wtapia się w grę zespołu, co bardzo ciekawie ją uzupełnia, prowadzi rodzaj dialogu. Muzyka zyskuje dzięki temu więcej przestrzeni i świeżości. Słychać to wyraźnie chociażby w utworach znanych z poprzednich płyt, takich jak Smyrna czy Ya Sou Josie. Chwilami motywy grane przez Molværa przywołują na myśl jego pionierskie nu jazzowe płyty Khmer czy Solid Ether. Brzmi to ciekawie i czasem trudno uwierzyć, jak dobrze spasowały się ze sobą dwie na pozór różne muzyczne konwencje, tworząc całkiem nową jakość.
Poza liderem oraz gościem specjalnym na płycie możemy usłyszeć stałych członków Milo Ensemble: Mashę Natanson, Barta Smorągiewicza, Adeba Chamouna, Mateusza Szemraja i Miszę Kinsner. Za przestrzenne brzmienie zarejestrowanego koncertu odpowiada Jacek Gładkowski. Poza kompozycjami Dimitriosa Milo Kurtisa materiał zawiera dwie kompozycje Molværaa oraz po jednej Smorągiewicza i duetu Smorągiewicz / Natanson. Album został nagrany na żywo w maju 2023 roku w studiu koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, podczas czwartej edycji Festiwalu Muzyka Świata.
Piotr Rytowski